Vlada se je danes seznanila z osnutkom zakonskih podlag za uvedbo davčnih blagajn. Gre za običajne registrske blagajne z dodatno fiskalno kontrolno napravo, ki beleži izdane račune ter vodi podatke o prometu in davkih. V letu 2012 jih bodo morali začeti uporabljati vsi zavezanci, ki prodajajo blago in storitve proti plačilu v gotovini.
Po oceni Davčne uprave RS (Durs) utajijo davčni zavezanci, ki poslujejo z gotovino, okoli 130 milijonov evrov davka na dodano vrednost letno. Z uvedbo davčnih blagajn bi lahko zmanjšali to davčno vrzel za okoli 21 milijonov evrov letno, v osnutku zakonskih podlag za uvedbo davčnih blagajn ocenjuje finančno ministrstvo.
Z letom 2012 naj bi bile davčne blagajne obvezne
Lani ustanovljena medresorska delovna skupina za pripravo ukrepov za preprečevanje davčnih utaj pri gotovinskem poslovanju mora najpozneje do konca aprila pripraviti predlog zakona o davčnih blagajnah. Veljati naj bi začel s 1. januarjem 2012, v njem pa bo določeno polletno obdobje, v katerem bodo morali davčni zavezanci pridobiti davčne blagajne.
Po oceni Dursa je v Sloveniji okoli 50.000 davčnih zavezancev, ki poslujejo z gotovino. V sistem davčnih blagajn se bodo vključevali postopoma, a za vse ne bo obvezna: na finančnem ministrstvu za izjeme predlagajo velike trgovske verige, ki z lastnim sistemom notranjih kontrol zagotavljajo verodostojnost podatkov o prodaji, ter najmanjše davčne zavezance, ki jim na podlagi soglasja Dursa ne bo treba imeti davčnih blagajn.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.