Slovenija

Z besedo proti Natu

Ljubljana, 08. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nasprotniki zveze Nato so v okviru sklopa prireditev, imenovanih Dnevi proti zvezi Nato, na Prešernovem trgu v Ljubljani pripravili t.i. Ne Nato govorniški kotiček. V Firencah pa se nadaljuje Evropski socialni forum, ki se ga udeležuje več kot 40.000 ljudi.

Sredi Ljubljane so posamezniki lahko izrazili svoja mnenja tako glede vstopa Slovenije v zavezništvo kot tudi do drugih tem. Dogajanje so spremljali tudi policisti. Sklop prireditev Dnevi proti zvezi Nato, ki so se začele v četrtek s t.i. gibljivo karavano, se bo zaključil v soboto s pohodom za mir, ki bo krenil s Kongresnega trga.

protest proti Natu
protest proti Natu FOTO: Dare Čekeliš

Po mnenju predsedniškega kandidata iz vrst Nove stranke Gorazda Drevenška se slovenska politična elita zadnjih nekaj let, ko ji je zmanjkalo politične vizije in idej za rešitev gospodarskih in socialnih težav, nerazumno odločno zavzema za vključitev Slovenije v zvezo Nato. "Dovolj je bilo klanjanja tujim interesom, laganja o dobrobiti in stroških zveze ter odločanja v našem imenu," je dejal Drevenšek in poudaril, da bi morala biti odločitev o članstvu v zvezi plebiscitarno sprejeta na referendumu.

Predsednica Društva za kakovost življenja in dela v mestu Sežana Ida Rebula je med drugim v svojem imenu in imenu članov društva za nasilno in kaznivo dejanje označila "jasno namero slovenske vlade in drugih državnih institucij ter politikov-posameznikov, da njo in člane društva vključijo v vojaško in politično organizacijo Nato brez predhodnega povpraševanja po mnenju oziroma pisnega pristanka ali pooblastila".

"Žal je iskanje nafte in drugih energetskih virov tisti motiv, zaradi katerega ena država skuša zavzeti druge," je še povedal Ogrin.

Tomaž Ogrin iz Stranke ekoloških gibanj (SEG) se je zavzel za novo kulturo sobivanja, ki je po njegovih besedah tisto, kar na našem planetu nudi možnost preživetja. Toda, kot je poudaril, slovenski politiki ne vodijo politike kulture sobivanja. Če bi jo, bi se povezali z državami, ki se strinjajo, da napadanje drugih držav nima pomena.

AC Molotov sovražniki Italije?

Italijansko notranje ministrstvo naj bi skupino Avtonomna cona Mlotov iz Ljubljane uvrstilo na tako imenovano črno listo med teroristične organizacije in s tem med morebitne sovražnike italijanske državne varnosti, tudi v času Evropskega socialnega foruma v Firencah. Predstavniki AC Molotov so prepričani, da je italijanskemu ministrstvu njihove osebne podatke posredovala slovenska policija, zato so pred italijanskim veleposlaništvom prebrali protestno noto in jo izročili veleposlaniku.

Na MNZ so pojasnili, da z italijansko policijo sicer sodelujejo, vendar jim omenjenega seznama niso izročili. Predstavniki Molotova pa so prepričani, da je italijansko notranje ministrstvo omenjeni seznam prejelo po domnevnem incidentu pred italijanskim veleposlaništvom avgusta 2001. Po manifestaciji v spomin na Carla Guliania, protestnika, ki je umrl na demonstracijah v Genovi, naj bi neznanec v obzidje italijanskega veleposlaništva vrgel molotovko.

Na forumu je že več kot 40 tisoč udeležencev, kar presega pričakovanja organizatorjev
Na forumu je že več kot 40 tisoč udeležencev, kar presega pričakovanja organizatorjev FOTO: Reuters

Evropski socialni forum

V Firencah poteka drugi dan prvega Evropskega foruma, v okviru katerega okoli 40 tisoč udeležencev iz več kot 100 držav razpravlja o temah kot so solidarno gospodarstvo, alternativno kmetijstvo, odpis dolgov revnim državam in podobno. Italijanski mediji in oblasti posvečajo pozornost predvsem morebitnim izgredom, ki jih pričakujejo na jutrišnjem mirovnem pohodu za mir. Italijanska policija pa je poostrila nadzor na mejah in vpadnicah v mesto. V mestu vlada medijsko ustvarjena napetost, da bo prišlo do izgredov, kljub temu da vse prireditve, seminarji in parade potekajo v mirnem ozračju.