Urad predsednika republike je junija na vlado naslovil predlog za povečanje proračunskih sredstev za 180 milijonov tolarjev, vendar je vlada predlog zavrnila. V prvih šestih mesecih je predsednikov urad namreč porabil dve tretjini 760 milijonov sredstev, kolikor je letos znašal proračun urada, ki je bil sicer nižji od lanskega.
Zavrnitev predloga je predsednik Janez Drnovšek na straneh svojega Gibanja za pravičnost in razvoj interpretiral kot poskus vlade, da »neposlušnega predsednika« disciplinira. Zaradi pomanjkanja sredstev pa se je prvi mož države odločil s seznama svojih obveznosti črtati nekatera meddržavna srečanja, med drugim tudi pot v New York, kjer naj bi se Drnovšek naslednji teden udeležil letnega zasedanja Generalne skupščine Organizacije združenih narodov.
Drnovšek je odpovedal tudi obiske in srečanja v Makedoniji, na Češkem, v Albaniji, Armeniji, na Norveškem in v Italiji. Na državniški obisk v Španijo v začetku oktobra, pa naj bi Drnovšek, kot je dejal sam, zaradi varčevalnih ukrepov odpotoval kar z osebnim avtomobilom.
Drnovšek je svoje stališče do vladne zavrnitve predloga po povečanju sredstev za predsedniški urad predstavil na spletni strani svojega gibanja. Tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak pa je dejal, da vlada spletnih strani ne komentira. O tem, ali bo predsedniku odobril nižji znesek, pred dvema tednoma je urad zaprosil za 85 milijonov tolarjev, molči tudi finančni minister Andrej Bajuk. Pred dnevi je urad predsednika Bajuku poslal tudi urgentni dopis, naj prioritetno obravnavajo Drnovškovo finančno prošnjo. Kdaj naj bi bil odgovor znan, ni jasno. Finančno ministrstvo molči, predsednik pa je, kot kaže, svoje obveznosti že začel usklajevati s še razpoložljivimi sredstvi. Iz urada so še sporočili, da so bila letošnja sredstva nominalno nižja. Za dejavnosti urada je bilo s proračunom za leto 2005 namenjenih 771,2 milijona tolarjev, za leto 2006 pa 764,9 milijona tolarjev.
Drnovšek: Urad nima nič z donacijo Hamdiji Blekiću
Predsednik Drnovšek se je danes po obisku 39. Mednarodnega sejma v Celju odzval na stališče predsednika komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa, da bi morala javnost vedeti, kdo je bil donator njegovega odposlanca Hamdija Blekića za posredovanje pri reševanju Toma Križnarja v Sudanu. Drnovšek je poudaril, da je šlo za donacijo fizične osebe drugi fizični osebi. Torej je denar šel direktno Blekiću in Križnarju, urad predsednika pri tem nima nič, je dejal.
O tem, kdo je prispeval denar za Blekićev odhod v Sudan, je pojasnjeval Drnovšek tudi na spletni strani svojega gibanja. "Zato tudi stroškov Hamdije Blekića, ki je posredoval za izpustitev Toma Križnarja, ni bilo mogoče plačati iz sredstev predsednikovega urada. Zato so pomagali zasebni donatorji. Ker pa nekaterim v tej državi očitno ni bilo prav, da je ta akcija uspela, zdaj iščejo dlako v jajcu in postavljajo pod vprašaj tudi takšno financiranje," je zapisal.
Na vprašanje, kdo bi moral pokriti stroške reševanja Križnarja iz zapora v Sudanu, pa je Drnovšek odgovoril, da njegov urad nima sredstev, zato Križnarju skušajo pomagati na posreden način, kar pomeni, da spodbujajo akcije, v katerih državljani sami želijo pomagati Križnarju.
Kos: Kdo je donator?
Kos je za Dnevnik dejal, da bi morala biti donacija posebnemu odposlancu predsednika Drnovška za reševanje Toma Križnarja v Sudanu, Hamdiji Blekiću, bolj transparentna.
Kos je prepričan, da bi morala vsa donatorska sredstva potovati najprej v proračun in potem iz njega, s čimer bi bilo jasno, kdo je dobrotnik, kar bi po Kosovem mnenju javnost morala vedeti. Kot poudarja, bo javnost lahko le tako nadzorovala, kako se bo predsednik republike v prihodnje do skrivnostneža vedel.
A na Uradu predsednika RS zagotavljajo, da nimajo nobenega dokumenta, ki bi razkrival ime donatorja ali višino donacije, kar dokazuje neposreden dogovor med donatorjem in Blekićem. Kos zatrjevanja Urada označuje za nesmiselne, saj je Blekić potoval kot predsednikov odposlanec.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.