Veseli me, da sem danes tu in da lahko z vami govorim o poslovnem sodelovanju z Ameriko. Predsednik Združenih držav Amerike mi je dal jasno nalogo postaviti temeljni kamen močnega gospodarstva, ki spremlja trdno ameriško trgovino in investicije. V prvih dnevih mojega bivanja v Sloveniji sem jasno opazil, da je Slovenija storila mnogo korakov v smeri, da bo postala država z močnim gospodarstvom prostega trga. Vaša država izstopa na področju gospodarstva kot vodilna v regiji. Kljub temu, je treba storiti še marsikaj, da bi dodatno odprli vrata za ameriško vlaganje in trgovino.
Ne smemo zanemariti vpliva dogodka 11. septembra na svetovno gospodarstvo. Toda tu sem, da vam povem, da se Amerika ne bo skrila. Združene države bodo nadaljevale z zasledovanjem mednarodnih povezav, ki nam onemogočajo gradnjo močnejšega svetovnega gospodarstva. Amerika je poslala močno sporočilo, ko je zagotovila, da bo izpeljala srečanje Svetovne trgovinske organizacije, ki bo naslednji mesec v Dohi.
V trgovini bodo veljala nova pravila in nove omejitve, kot posledice dogodkov 11. septembra. Tovornjaki, ladje in letala bodo deležna daljših pregledovanj, kar bo povečalo transportne stroške. Negotovi trgi so se soočili s temi spremembami in sedaj se morajo ponovno umiriti. Srečanje vrha WTO bo okrepilo dialog globalne trgovine in določilo temelje za nadaljnji razvoj. Stalna grožnja terorizma sili Ameriko, da podvoji svoj napor pri odpravljanju trgovinskih ovir, kjer se le-te pojavijo.
Združene države bodo nadaljevale z gradnjo naših bilateralnih odnosov, delale bodo na izboljšavi dostopnosti trgovine in umiku ovir. Transparentnost in enakovredna obravnava področij morajo biti osnova ameriško-slovenskim gospodarskim odnosom. Prepričan sem, da mora Slovenija, kljub trenutnim dokaj ugodnim razmeram, hitro delovati in omogočiti sodelovanje pri privatizaciji preostalega državnega premoženja tako tujim kot domačim vlagateljem. Zelo vzpodbuden znak je trenutna privatizacija državnih bank v Ljubljani in Mariboru.
Ravnokar sem prispel v Slovenijo, toda že lahko govorim o značilnostih gospodarstva, ki je potrebno za uspešno sodelovanje z Združenimi državami. Iste administrativne ovire zadržujejo trgovino in vlaganja po vsem svetu. Države, ki trdno delajo na odpravljanju ovir uspevajo na področju trgovine in vlaganj, druge pa se soočajo s počasno rastjo in slabo razporeditvijo omejenih sredstev ter s slabim delovanjem trga.
Ameriški podjetniki iščejo gospodarstva, ki so odprta tujim vlaganjem in trgovini. Odprtost omogoča hitrejše in globlje razširjenje tuje tehnologije in porast tekmovalnosti, ki izboljšuje učinkovitost dela. Te značilnosti zagotavljajo ameriškim podjetjem, da bodo lahko na trgu z doglednim tveganjem normalno delovala.
Vlagatelji prav tako iščejo dobro razvit sistem lastninskih pravic in trdne zakone. Pomanjkanje primerne zaščite mnoge ameriške podjetnike odvrača od vlaganj in odpiranja proizvodnih dejavnosti. Eden od vidikov je dejaven nepremičninski trg, ki vlagateljem omogoča ustanovitev in razširjanje njihovega delovanja. Pomembno je imeti v mislih, da nejasna ali nepravična oblast pošilja v svet podobo, da bistvene ovire trgovine še vedno ostajajo.
Nazadnje, ameriška podjetja privlačijo tržišča, kjer privatni sektor ni preobremenjen z državnimi določili in nadzorom. Pravila, pooblastila in nadzor nad plačami in cenami so breme za ekonomsko rast; dvignejo stroške izdelave in dela ter podražijo iznajdbe in inovacije.
Samo v zadnjih nekaj mesecih je Slovenija pokazala, da pozna pravo pot. Vladna komisija je predstavila svoje načrte za odpravo birokracije. Komisija je očrtala svoje delo na področjih odpravljanja ovir pri ustanavljanju podjetij, toka uredb o okolju in prostorskem planiranju ter na področju uporabe tehnologije za izboljšanje javne uprave.
V današnjem govoru želim ponovno omeniti eno glavnih nalog ameriškega poslanstva v Sloveniji – to je ustvariti primerno okolje za ameriška vlaganja.
Kaj razumemo kot primerno okolje? Slovenija ponuja enega najboljših prostorov v regiji. Nameščena v središču Evrope meji na sosede v Srednji, Zahodni, Vzhodni in Južni Evropi. Že v zgodovini je imela vlogo trgovskega mosta med vsemi omenjenimi področji, slovenski podjetniki pa so tam razvili tržišča in poslovne veze. S pristaniščem Koper, ki se aktivno širi, in dobrimi transportnimi in komunikacijskimi povezavami, je Slovenija primerna izbira za vlagatelje na regionalna tržišča. Dva pan-evropska prometna koridorje, ki sekata Ljubljano poudarita geografsko pomembnost Slovenije.
Ameriški investitorji lahko tu najdejo tudi dobro izobraženo in stroškovno učinkovito delovno silo. Slovenija zelo dobro zadovolji tovrstne zahteve, že v preteklosti je bila znana kot izvrstno izobraževalno središče regije. Najbolj pomembno je, da so slovenski podjetniki, ki jih podpira prav ta delovna sila, dejavni in zaupanja vredni v vsej Evropi – Zahodni, Srednji, Vzhodni in Južni. Ti slovenski podjetniki so odlični partnerji za ameriška podjetja, ki jih zanima regionalno tržišče.
Trdno in primerno domače tržišče je pomemben del vsakega okolja za vlaganje. Domači slovenski trg je dokaj majhen; veliko večjih ameriških velemest je večjih od 2-milijonske Slovenije. Toda z 10 tisoč dolarjev visokim letnim prihodkom na prebivalca je ta domači trg eden izmed najmočnejših v Vzhodni in Srednji Evropi; potrošniško povpraševanje pa trdno narašča.
TOREJ, KJE SO AMERIŠKI VLAGATELJI?
Izgleda, da ima Slovenija vse elemente, ki ustvarjajo privlačno in sprejemljivo okolje za ameriške vlagatelje. Kljub temu vsi vemo, da so tuja in tudi ameriška vlaganja v Slovenijo močno pod nivojem vlaganj v druge države Srednje in Vzhodne Evrope. Ameriški vlagatelji so zavzeli pomembna mesta v mnogih od teh držav, toda ne v Sloveniji. Kot kažejo vladne statistike so vlagatelji ZDA na sedmem mestu za Avstrijo, Francijo, Nemčijo, Italijo, Češko in Veliko Britanijo.
Čeprav je eno podjetje, Goodyear, že odkrilo Slovenijo in se sedaj širi - zakaj navidez sprejemljivo in privlačno tržišče ni povzročilo večjega zanimanja za vlaganja ZDA?
Ameriška vlada je dolgo upala, da bo s slovensko stranjo podpisala bilateralni dogovor o vlaganju. To je eden izmed osnovnih elementov, ki jih ameriški vlagatelji zahtevajo, ko se odločajo o možnostih v tujini. Dogovor določa temeljna pravila o določanju davkov, povračilih vloženega kapitala ter določa mehanizem reševanja morebitnih problemov in sporov. Slovenska vlada je od sporazuma odstopila, sicer, šele po opozorilu Evropske unije, da bi bil naš sporazum lahko v nasprotju s pogoji, ki jih bo Unija zahtevala za vstop Slovenije. Tu smo ponovno odprli pogovore, toda jasno smo povedali, da ne bomo sprejeli pogojev, ki bi bili manj naklonjeni ameriškim vlagateljem kot vlagateljem iz Evropske unije.
Naša zamuda v pri pogajanjih s Slovenijo o bilateralnem dogovoru o vlaganju je dober primer o tem kako so kandidatke za članstvo v EU pod vse večjim pritiskom da ima Evropska unija prednost pred ZDA. To je nevarno in ne vidimo, da bi bile različne odločitve in izziv, ki se tičejo transatlanstke skupnosti igra brez rezultatov. Spoštujemo pravico Slovenije, da se od nas razlikuje v bistvenih vprašanjih, toda naše stališče je, da nam vsem najbolj koristi, če imamo enakovredno in odkrito partnerstvo, kjer narodi branijo svoje interese, se posvetujejo s prijatelji in sodelujejo pri odločanju.
Poleg tega so se pojavili posamezni problemi, kot je zaščita baze podatkov novih farmacevtskih podjetij. Decembra 1999 je slovenska vlada sprejela obsežen zakon o medicinskih izdelkih, ki pa so ga junija 2000 popravili in odstranili zaščito novih baz podatkov. Ameriška ambasada v Ljubljani je prepričevala slovensko vlado, da bi ta ponovno vstavila zaščito baze podatkov za določen čas, toda konkretnih dejanj ni bilo. Dokler Slovenija ne bo v popolnosti zaščitila intelektualne lastnine oddaja nevarno sporočilo morebitnim vlagateljem.
Skupaj z regionalnim gospodarskim uradnikom Berylom Blecherjem, ki bo imel v kratkem govor, in s svojimi uslužbenci zadolženimi za gospodarsko in komercialno področje nameravam ustvariti primer za ameriške vlagatelje v Sloveniji. Moj pristop v splošnem odraža le nekaj enostavnih stvari: ustvarjanje sprejemljivega okolja, pokazati na možnosti za ameriška vlaganja in trgovino in ustvarjanje Slovenije kot bolj tekmovalne v vlogi gospodarske partnerice.