Policisti so zasegli petarde pri 19-letniku v Črnomlju, in sicer 626 kosov. V Celju so zasegli 1399 kosov pri več osebah, tudi mladoletnikih, in še 80 pri srednješolcu. Vse s črnega trga. "Petardo mu je razneslo v roki, pri tem je dobil opekline po rokah in obrazu," pravi Daniel Jug iz Generalne policijske uprave in pojasnjuje, da se je to zgodilo 13-letniku v Celju.

Tudi na ljubljanskem UKC so sprejeli že sedem poškodovancev, najmlajši je bil star 11 let. "Zadnja poškodba, ki smo jo obravnavali, je bila narejena z doma narejenim eksplozivnim sredstvom, šlo je za moškega srednjih let," pojasnjuje vodja Urgentnega kirurškega bloka v UKC Ljubljana Uroš Tominc. Prav predelava pirotehničnih izdelkov je najbolj nevarna, saj lahko nenadzorovano počijo, posledice, poškodbe rok, oči, obraza, so hude. "Gre za trenutek nepremišljenosti, ki pa ima posledice celo življenje," še opozarja.
Petarde so pri nas prepovedane že 13 let, prodaja izdelkov z glavnim učinkom poka je dovoljena od 19. decembra, uporaba pa od 26. Nekateri trgovci pa so se že pred leti odločili, da pirotehnike ne bodo prodajali. "Odziv javnosti, ko smo 2019 umaknili popolnoma vso pirotehniko s svojih polic, je bil zelo pozitiven," pojasnjuje Tina Cigoj iz Lidla.
Policisti tudi pozivajo starše: "Starše pozivamo naj se pogovorijo o nevarnostih uporabe in posledicah."
Globe so od 400 do 1200 evrov, a gre za varnost, da ne bi pristali na urgenci. "Vsaka taka poškodba v tem času še dodatno obremeni sistem, ki je zaradi epidemije že tako na skrajni meji zmogljivosti," še opozarja Tominc. Namreč takšnim nepotrebnim poškodbam se lahko izognemo.
Med najhujše poškodbe sodijo ampautacije rok in nog s pridruženimi opeklinskimi poškodbami
V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Klemen Rogelj, ki sanira poškodbe s pirotehničnimi sredstvi. Kot je dejal, se v tem delu leta srečuje tudi s takšnimi poškodbami, "ki za vedno spremenijo življenje posameznikov", saj povzročajo trajne posledice, v neredkih primerih žal tudi invalidnost.
Med najhujše poškodbe, ki jih povzroči neodgovorna uporaba pirotehnike, po Rogljevih besedah sodijo ampautacije rok in nog s pridruženimi opeklinskimi poškodbami, tudi po obrazu. Slednje pa lahko povzroči še izgubo vida ali sluha, v več primerih so zaznali tudi poškodbe notranjih organov. "V izogib vsemu temu svetujem, da se uporabi takšnih sredstev že v osnovi raje odpovemo," še polaga na srce Klemen Rogelj.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.