Včasih nam lahko tudi najbolj brezizhodna situacija veliko da, nas ogromno nauči in pripravi do tega, da začnemo drugače živeti. Najbolj navdihujoče je, ko nam kljub svoji preizkušnji uspe pomagati še drugim. In takšna je zgodba Boruta Sotlarja.
Prvi znaki bolezni so se pred desetimi leti pokazali na modih, a jim dalj časa ni posvečal pozornosti – dokler se ni zrušil. Prva diagnoza je bila skrb vzbujajoča. "Tumor na glavi, pljučni rak in rak na modih," pravi.
"Gospod je prišel k nam z zelo napredovano boleznijo, z zasevki po vsem telesu, vključno z možganskim zasevkom. Kondicija glede na ta obseg bolezni ni bila najboljša," pojasnjuje onkologinja Breda Škrbinc.
Prvo operacijo raka na modih so opravili v mariborskem kliničnem centru, zatem pa so ga odpeljali na onkologijo v Ljubljano, kjer so mu operirali tumor na možganih. "Pri nas se je pa moralo začeti neposredno, zelo hitro, intenzivno in zelo invazivno zdravljenje, potrebno je bilo takojšnje ukrepanje multidisciplinarne ekipe, ki je bila sestavljena iz cele vrste specialistov več strok," dodaja Škrbinčeva.
A se je sprijaznil in niti za trenutek ni pomislil, da bi se lahko slabo končalo. Ženi je takrat dejal: "Borut kmalu pride nazaj." "To sem sprejel kar pozitivno," pravi Borut. Škrbinčeva pa na to pravi: "Gospod se je z velikim zaupanjem – čeprav ni bil v najboljšem stanju – prepustil našim ukrepom. In to je bistveno za dober izid zdravljenja."
Kljub slepoti izdeluje lesene izdelke
Sam pravi, da je njegovo življenje zdaj popolnoma drugačno, a na trenutke tudi dosti lepše kot prejšnje. Z lesenimi izdelki, ki jih izdeluje kljub slepoti, razveseljuje otroke. "To, kar delam zdaj z lesom, sem si sam pripisal. Rekel sem si: 'Ne, Borut, ti boš delal nekaj koristnega, ti ne boš ležal.'"
Ukvarja se tudi s športom
V društvu slepih in slabovidnih v Mariboru je vodja pikado ekipe, ki na državnem in mednarodnem nivoju dosega odlične rezultate. Odličen pa je tudi v kegljanju. "Na mednarodnem turnirju v Bosni sem bil prvi v svoji kategoriji," pravi. Bolezen je premagal, način življenja pa je prilagodil slepoti.
"Naučili smo se živeti s tem. Zdravnik zanj pravi, da je fenomen v zdravstvu," dodaja soproga Slavka Sotlar.
"To je vsekakor velika nagrada za vložen trud in delo. Takšno zdravljenje ni problematično samo za pacienta, ampak tudi za celotno terapevtsko ekipo, ker lahko gre pri vsakem koraku kaj hudo narobe. Ko se stvari zavrtijo tako, kot so se pri gospodu Sotlarju, smo vsi zelo srečni," še pravi Škrbinčeva.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.