Iz ameriške depeše izhaja, da je slovenski premier Borut Pahor obisk pri ameriškem predsedniku Baracku Obami povezoval s sprejemom zapornikov iz Guantanama. Ponujal naj bi tudi možnost, da pri načrtovani gradnji drugega bloka slovenske jedrske elektrarne v Krškem (NEK) sodeluje ameriško podjetje Westinghouse, čeprav obstaja močna konkurenčna ponudba iz Francije.
Premier Pahor je na novinarski konferenci znova spregovoril o sodelovanju med Slovenijo in ZDA. Novinarsko konferenco lahko v živo spremljate tudi na 24ur.com!
Iz Pahorjevega kabineta so sicer včeraj sporočili, da se vprašanja Pahorjevega obiska pri predsedniku Obami ni nikoli povezovalo s sprejetjem ujetnikov iz zapora v Guantanamu. ''Glede morebitne investicije ameriškega podjetja pri izgradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem, pa je predsednik vlade tudi javno večkrat ponovil svoje osebno stališče, da mora Slovenija povečati obseg tujih investicij doma, jih razpršiti, v finančne in varnostne ustanove (vključno z jedrsko elektrarno) pa naj se da prednostno možnost investicijam iz Zahodnega sveta, ki mu politično, gospodarsko in vojaško pripadamo. Na tem in podobnih pogovorih s tem in drugimi diplomati predsednik vlade v svojih ocenah možnosti skupnega političnega in gospodarskega sodelovanja niti ni želel niti ni mogel preseči svojih pristojnosti, saj se o njih odloča skladno z veljavno zakonodajo,'' so dodali.
Slovenski politični vrh: Tovrstno dogovarjanje, če je bilo, ni primerno
Predsednik republike Danilo Türk ocenjuje, da bo imela objava dokumentov in diplomatskih depeš neugodne posledice za mednarodne odnose in zaupanje med državami. Glede depeš, ki zadevajo Slovenijo in govorijo o domnevnih dogovorih v zvezi z obiskom slovenskega premierja v ZDA, pa meni, da je tako dogovarjanje, če je do njega res prišlo, neprimerno ter ni v skladu z načeli in interesi slovenske zunanje politike.
Prvak opozicijske stranke SDS Janez Janša pričakuje, da bo tožilka Branka Zobec Hrastar nemudoma spisala obtožni predlog proti premierju Pahorju. Iz depeše, ki jo je objavil WikiLeaks, po njegovem mnenju namreč izhaja, da se je Pahor na znanem kraju, znanega dne, na ugotovljen način dogovarjal o podkupovanju, oziroma je dal obljubo podkupnine konkretni osebi. "Ker zna omenjena tožilka spisati obtožni predlog na podlagi neugotovljenega načina, neugotovljenega dne in neugotovljenega kraja, bo to zdaj zanjo prav lahko delo," je dejal. Zobec Hrastarjeva je proti njemu namreč spisala obtožni predlog v aferi Patria.
Zaradi domnevnega barantanja glede zapornikov iz Guantanama je zaskrbljen tudi prvak SLS Radovan Žerjav. "Če je predsednik vlade sposoben potvarjati resnico pri taki zadevi ne da bi trenil z očmi, kje vse še potem lahko ni iskren. To so stvari, ki bi nas morale kot državljane še precej bolj skrbeti kot trenutna huda nerodnost predsednika vlade na mednarodni politični sceni, za katero lahko le upamo, da ni preračunljiva vsakdanja praksa." Sprašuje se, ali ni morda Pahor tudi zgodbo z arbitražnim sporazumom o meji s Hrvaško izpeljal zgolj za pridobitev možnosti "nekajminutnega pogovora ob kavici s predsednikom ZDA. Glede na vse, kar zdaj prihaja v javnost, se v SLS ne bi čudili, če bi bil Pahor pripravljen zamenjati tudi prost dostop Slovenije do odprtega morja za kratek klepet z Barackom Obamo."
V LDS so se odzvali tudi na odziv Janše: "Ob objavi depeš nas mora zaskrbeti, kako v resnici delujejo mehanizmi diplomacije in kako lahko takšne depeše pridejo v javnost. Enako pa nas mora zaskrbeti odziv prvaka opozicije, ki se je nemudoma postavil v vlogo generalnega državnega tožilca in kar konkretnemu tožilcu odredil, koga naj obdolži katerega kaznivega dejanja. Očitno stari vzorci razmišljanja in ravnanja ohrabljeni s porastom javnomnenjske podpore pri Janezu Janši že bijejo na plano," meni predsednica LDS Katarina Kresal.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.