Novoobjavljene depeše na strani Wikileaks med drugim dajejo vpogled v naravo odnosa med nekdanjim predsednikom države Janezom Drnovškom ter Janezom Janšo in Tonetom Ropom.
Nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Thomas Robertson se je namreč marca 2005 sestal s tedanjim predsednikom republike Drnovškom. Zapiski kažejo, da je Robertson ocenil, da Janša dela dobro in da je tudi prvih 100 dni nove vlade potekalo dobro. Drnovšek je bil, sodeč po Robertsonovih zapiskih, zadovoljen s sodelovanjem s takratnim premierjem Janšo, s katerim sta se sestajala enkrat tedensko.
Korekten odnos med Drnovškom in Janšo je Robertson označil kot paradoks, saj je bilo njuno sodelovanje tesnejše kot pa sodelovanje med Drnovškom in Janševim predhodnikom na mestu predsednika vlade Tonetom Ropom. Slednji je bil namreč Drnovškov izbor za predsednika vlade, potem ko se je Drnovšek temu mestu odpovedal zaradi predsedniških volitev. V depeši je tudi razkrito, da je Drnovšek Ropa označil za "nestrpnega človeka". Ob tem ga je označil za prešibkega.
Jankovića je dobro imeti na očeh
Robertson se je leta 2007 na kosilu sestal tudi z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem. Čeprav je Janković Robertsonu zatrjeval, da ni politik, ga je nekdanji veleposlanik označil za osebo, ki jo je dobro imeti na očeh. Janković ima po Robertsonovih ocenah občutek za ljudi. Tako lahko za Jankovića pričakujemo, da bo v prihodnosti igral pomembno vlogo v slovenskem političnem prostoru, je zapisal Robertson.
Obmejni incident s Podobnikom
Ameriško veleposlaništvo je v eni izmed tajnih depeš komentiralo tudi incident na meji v Sečovljah pred parlamentarnimi volitvami 22. septembra 2004, ko se je tedanji predsednik SLS Janez Podobnik zapletel v fizični obračun s hrvaškimi policisti in so ga pristojni aretirali.
Incident so označili kot politično provokacijo, pri čemer se je vnaprej vedelo, kakšen bo rezultat, ter da bo SLS morda zato dobila nekaj več simpatij na prihajajočih volitvah. Kot zanimivost pa so navedli to, da Joška Jorasa, ki je tedaj kandidiral na listi SLS in ki je bil večkrat aretiran v mejnih sporih, tokrat niso aretirali skupaj s Podobnikom.
Wikileaks je sicer objavil tudi depeši o patriah, pa tudi depešo, v kateri nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel v pogovoru z namestnico ameriškega veleposlanika pove, da so si "nekateri iz vlade" prizadevali izbrati prijateljskega urednika časopisa Delo.
Nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Johnny Young pa je v eni izmed depeš zapisal, da so slovenski mediji izrazito naklonjeni levosredinski opciji.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.