Manfred Weber je dejal, da ljudje v kritiki Evrope včasih pozabijo, kaj je krščanska demokracija v zadnjih desetletjih dosegla za evropske državljane, in sicer da je EU sedaj združena na načelih svobode in miru. "Ponosni smo na današnjo Evropo," je izpostavil in dodal, da je EU v dobri formi, a je potrebna sprememb, pri čemer ima Evropska ljudska stranka (EPP) jasne ideje, kako Evropo reformirati.
Zavzema se za to, da bi v Evropi ustvarili več bolje plačanih služb za izboljšanje kakovosti življenja. Drugo ključno načelo EPP pa je močna in stroga mejna kontrola za preprečitev nezakonitih migracij. "Evropejcem predstavljamo jasno vizijo prihodnosti, med levico in med nacionalisti," je izpostavil Weber in poudaril tudi nekaj konkretnih zavez EPP, med njimi denimo to, da če bo on predsednik Evropske komisije, bo končal pogovore za članstvo Turčije, saj meni, da ta ne more biti članica EU.
Ob bližajočih se evropskih volitvah je Weber izpostavil, da imajo volivci, ki volijo stranke družine EPP, vpliv v evropskem parlamentu, saj gre za trenutno najmočnejšo skupino. Skrbi pa ga morebitna nizka volilna udeležba in da bi večino na tokratnih volitvah dobili nacionalisti, ki bi zavrnili sodelovanje. "Tako lahko končamo v nacionalistični, egoistični Evropi, zato je ključno, da gredo ljudje na volitve podpret proevropske stranke," je pozval.
Spomnil je, da ima Evropa dober dokaz, kaj se zgodi v primeru uničenja ali izstopa iz EU, za katerega se zavzemajo radikalne stranke. "Britanski volivci so sledili populističnemu pristopu teh strank in sedaj izkušajo, kaj to pomeni – veliko ekonomsko negotovost v Veliki Britaniji in vsakodnevni politični kaos v Londonu," je navedel in dodal, da so zato temelji EPP, da se držijo evropskega ideala in delajo skupaj: lahko imamo močno nacionalno pozicijo, potem pa pridemo v Evropo in najdemo kompromis.
Weber, ki se danes v Sloveniji mudi tako na obisku NSi kot tudi SDS in SLS, ki sta prav tako članici evropske družine EPP, je odgovarjal tudi na vprašanja o usodi stranke madžarskega premiera Viktorja Orbana Fidesz, ki ji grozi izključitev iz EPP. Kot je izpostavil, so trenutno v dialogu s Fideszom.
Poudaril je, da Fideszov napad na evropske institucije in EU za EPP ni sprejemljiv, saj je ta proevropska stranka, ki ne more sprejeti, da njena članica vodi kampanjo proti EU. Zato več strank v EPP poziva k zamrznitvi članstva ali izključitvi Fidesza iz EPP. "Fideszu smo jasno povedali, kaj morajo narediti, če želijo ostati v naši družini. Potrebujemo namreč dokaz, da spadajo v EPP in da imamo enotne poglede na prihodnost Evrope," je dejal Weber in dodal, da je žogica na strani Budimpešte.
Izpostavil je, da v današnji Evropi bolj kot kdajkoli potrebujemo pogovore in dialog za boljše medsebojno razumevanje. Za to se morata potruditi obe strani, je dejal in napovedal, da bo zato prihodnji teden znova obiskal Madžarsko.
Weber na primeru slovenskega podjetja izpostavil prednosti EU
Weber je danes obiskal tudi podjetje Podkrižnik v Nazarjah, kjer je dejal, da "kot Evropejci sanjamo o tem, da je normalno, da Nemčija investira v Slovenijo in obratno". Podjetje, ki je sistemski dobavitelj skupine Bosch, je lani podpisalo pogodbo o prevzemu Bosch Rexrothove proizvodne lokacije blizu Frankfurta.
Weber je ob tem ocenil, da je podjetje eden od primerov realizacije evropskih sanj, ki temeljijo na povezanosti in sodelovanju. "Da smo povezani v Evropi, da sodelujemo, je v korist vseh," je dejal po obisku podjetja v Nazarjah. Predsednik SDS Janez Janša, ki mu je delal družbo v Nazarjah, pa je ocenil, da evropsko okolje Sloveniji omogoča poslovanje na enotnem trgu brez omejitev.
Weber je sicer ponovil izjavo, ki jo je podal že ob robu današnje slovesnosti NSi ob 30. obletnici krščanske demokracije v Sloveniji na Bledu, da se kot vodilni kandidat EPP bori proti nacionalizmu, ki lahko skupaj z levico ogrozi gospodarsko stabilnost Evrope. Zagotovil je, da EPP sledi sredinski poti, na kateri zagovarjajo stabilnost, sodelovanje in skupne ideje.
Glede stranke madžarskega premierja Orbana Fidesz in morebitne izključitve iz EPP je ponovil, da so trenutni v fazi pogovorov in da se sam vidi v vlogi graditelja mostov. "Želimo držati Evropo skupaj," je zagotovil. Janša pa je glede Fidesza ocenil, da je Evropa močna, če je združena. "Usoda velikih je, da so različni," je komentiral spor v EPP, ki je največja politična skupina v Evropskem parlamentu. Izrazil pa je prepričanje, da se lahko najdejo kompromisi. "Če se most ne bi zgradil, bi bilo slabo za vse," je Janša parafraziral Webrovo misel.
Vodja politične skupine EPP Weber se danes v Sloveniji mudi na obisku pri slovenskih članicah te politične družine – NSi, SDS in SLS. Njegov obisk pred evropskimi volitvami je razumeti predvsem kot izraz podpore tem strankam. V EPP je iz Slovenije pet evropskih poslancev, in sicer Romana Tomc, Patricija Šulin in Milan Zver (vsi iz SDS) ter Lojze Peterle (NSi) in Franc Bogovič (SLS).
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.