Odbor DZ za promet je na današnji nujni seji o predlogih sprememb vinjetnega sistema zavrnil sklepe, ki jih je predlagala poslanska skupina SDS, in se le seznanil s problematiko odstranitve cestninskih postaj ter vsemi okoliščinami problematike vinjetnega sistema cestninjenja. SDS je med drugim zahtevala, naj Slovenija vztraja na trenutnem sistemu.
Obenem je odbor vladi tudi predlagal, naj v najkrajšem možnem času pripravi in v zakonodajni postopek vloži potrebne spremembe in dopolnitve omenjenega zakona.
Poslanska skupina SDS, ki je zahtevala sklic nujne seje odbora, je medtem zaradi nestrinjanja z nedavnim sklepom vlade, da bo DZ predlagala spremembo zakona o javnih cestah, ki predvideva uvedbo sedemdnevnih vinjet po ceni 15 evrov, ukinitev polletnih vinjet in podražitev letnih vinjet na 95 evrov, predlagala drugačne sklepe.
Tako so v poslanski skupini največje opozicijske stranke predlagali, naj odbor kolegiju predsednika DZ predlaga, da na peto redno sejo DZ, ki se bo začela 20. aprila, uvrsti točko dnevnega reda o predlogu sprememb vinjetnega sistema.
Obenem so zahtevali, naj odbor predlaga državnemu zboru v sprejem sklep, v katerem vladi predlaga, da vztraja na obstoječem vinjetnem sistemu in izkoristi vsa možna pravna sredstva, ki so ji na voljo pred Evropsko komisijo. Istočasno naj bi odbor glede na predloge sklepov SDS predlagal DZ, da vladi predlaga takojšnjo sprožitev vseh postopkov, ki bodo omogočili odstranitve vseh cestninskih postaj na slovenskih avtocestah.
Kršenje pravnega reda EU
S spremembo vinjetnega sistema bo vlada, po prepričanju ministra za promet Patricka Vlačiča, izpolnila zahteve Evropske komisije po uvedbi vinjet za krajše časovno obdobje po ustrezni, sorazmerni ceni. Slovenija je namreč julija lani na vseh cestninskih cestah uvedla polletne vinjete za 35 evrov in letne vinjete za 55 evrov, zaradi česar je komisija oktobra lani proti njej sprožila postopek zaradi kršenja pravnega reda EU.
Slovenija sicer Evropske komisije uradno še ni obvestila o predlogu za spremembo vinjetnega sistema. Evropski komisar za promet Antonio Tajani je ob nedavnem obisku Vlačiča v Bruslju sicer ocenil, da bi bilo treba slovenski predlog še izpopolniti. Problem naj bi bila cena tedenske vinjete; po neuradnih informacijah naj bi komisija zahtevala, da se zniža s 15 na 10 evrov.
Kot je konec marca poudaril Vlačič, je odločitev o uvedbi kratkotrajnih vinjet pomembna s treh vidikov: izboljšanja javnofinančne slike, sprostitve evropskih sredstev in neogrožanja turistične sezone v času zaostrenih gospodarskih razmer.
Obenem je dejal, da je vladni predlog sistema cestninjenja v tem trenutku najbolj optimalna rešitev, a pojasnil, da tako obstoječi kot predlagani novi vinjetni sistem cestninjenja v blagajno Družbe za avtoceste RS (Dars) prinašata manj sredstev, kot ga je stari sistem cestninjenja.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.