Kriminalistična komisija in komisija Uprave za zračno plovbo Ministrstva za promet in zveze sta si danes ogledali mesto včerajšnje helikopterske nesreče v Triglavskem pogorju, v kateri se je lažje ponesrečil pilot helikopterja Franc Stroj. Uradni vzrok za nesrečo kljub podrobni preiskavi ostaja nepojasnjen, saj preiskovalci niso uspeli najti zadnjega rotorja helikopterja, ki naj bi bil bistven za razjasnitev okoliščin strmoglavljenja.
Skupaj s komisijama si je kraj nesreče ogledal tudi pilot helikopterja Franc Stroj, ki je včerajšnje strmoglavljenje s 500 metrov višine čudežno preživel. Sam zatrjuje, da ga je rešilo ruševje. Medtem ko jo je sam odnesel le z odrgnino, pa je helikopter, vreden milijon nemških mark, povsem uničen. Stroj, ki je letel z Doliča proti Velemu polju, je težave zaznal po močnem poku v repu helikopterja.
Današnje iskanje so morali namreč zaradi megle okoli poldneva prekiniti, preiskava pa se bo nadaljevala jutri. Po zadnjih podatkih obstajata dva možna vzroka za nesrečo, in sicer bi jo lahko zakrivil ptič, ki naj bi priletel v rotor, drugi možni vzrok pa je mehanska okvara.
V Sloveniji je registriranih sedem zasebnih helikopterjev. Šolanje za pilota pri zasebnih družbah stane od milijon in pol do dva in pol milijona tolarjev, za vsa ustrezna dovoljenja pa morate odšteti še približno 60 tisoč tolarjev, kar v primerjavi s stroški šolanja res ni veliko.
Za opravljanje dodatnih dejavnosti je potrebno spričevalo letalskega prevoznika. Za svoje lete mora pilot oddati tudi načrt letenja, prav tako pa mora o njem obvestiti kontrolo letenja na letališču. Pri vsakem letenju mora pilot zavarovati sebe in tovor, ki ga prevaža. Drugače je v primeru slabega vremena, kjer pilot vedno leti na lastno odgovornost.