Italija nadzor uvaja zaradi spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu, bistvo tega začasnega ukrepa pa je preprečevanje terorizma in organiziranega kriminala. Tudi slovenska vlada je v obrazložitvi odločitve kot razloge med drugim navedla grožnje javnemu redu in notranji varnosti v EU, razmere na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini ter nedavne teroristične napade v nekaterih članicah EU.
Ob uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko vsi, ki izpolnjujejo pogoje, državno mejo lahko prestopajo na 14 prehodih, kjer bo stalen policijski nadzor. Na 18 prehodih, kjer stalne prisotnosti policije ne bo, pa mejo lahko prehajajo tisti, ki imajo pravico do prostega gibanja po pravu EU. Nekatere točke na meji medtem lahko prehajajo le obmejni prebivalci z dovolilnicami.
Na območju PU Koper so uvedli nadzor na petih cestnih in dveh železniških mejnih prehodih s Hrvaško
Na mejnih prehodih s Hrvaško Obrežje in Slovenska vas je promet davi potekal brez težav. Tamkajšnji policisti so poudarili, da nadzora ne izvajajo sistematično, ampak glede na analizo tveganja, potniki pa ga večinoma podpirajo predvsem zaradi povečanega števila migrantov. Dopoldne je sicer na mejnem prehodu Dragonja za vstop v državo čakalo več vozil, nastala je kolona.
Viljem Toškan, vodja oddelka za državno mejo in tujce na PU Koper, je v izjavi za medije povedal, da je kontrola usmerjena v odkrivanje oseb, ki bi lahko predstavljale tveganje za javni red v Sloveniji in bi lahko izvedle teroristične grožnje. Na meji policisti preverjajo potne listine, ali osebe izpolnjujejo pogoje za vstop in ali predstavljajo grožnjo javnemu redu. Osebe, ki pogojev ne izpolnjujejo, bodo prejele globo za nezakonit prehod državne meje, sprožili pa bodo tudi postopke za vrnitev teh oseb.
Policisti so 24 ur na dan prisotni na mejnih prehodih Sečovlje, Dragonja, Sočerga, Starod in Jelšane. Dodaten prehod Podgorje je odprt za državljane EU in osebe, ki imajo pravico do gibanja v skladu z evropskim pravom. Odprta sta še železniška prehoda Ilirska Bistrica in Rakitovec.
Med prehode iz prve kategorije spada tudi mejni prehod Obrežje, kjer so nadzor začeli izvajati že ob polnoči. "Nadzora na meji ne izvajamo sistematično, ampak takrat, ko ocenimo, da je to potrebno oz. glede na analizo tveganja. V bistvu je zdaj podobno, kot je bilo prej, ko smo šli za vozilom, ki se nam je zdelo sumljivo. Zdaj potnike v takšnem vozilu preverimo na samem prehodu," je povedal eden od policistov na mejnem prehodu.
Nadzor izvajajo tudi na morskih mejah, kjer morajo določene kategorije mimo mejne kontrole, sedaj pa izvajajo še nekatere druge izravnalne ukrepe. Enak režim velja tudi na letališčih, je povedal Toškan.
Zavrnili državljana Ekvadorja in državljanko Filipinov
Ponoči so sicer zavrnili državljana Ekvadorja, ki je imel potni list, a ni izpolnjeval pogojev za vstop. Mejo je skušal prečkati kot sopotnik v osebnem vozilu. V postopku je izrazil namero, da bo zaprosil za mednarodno zaščito. Na Dragonji so ustavili državljanko Filipinov, ki je z avtobusom potovala brez dokumentov in v EU nima urejenega statusa.
Sicer pa na območju PU Koper po besedah Toškana Policija izvaja tudi nadzor zelene meje, tudi v sodelovanju z italijanskimi in hrvaškimi kolegi.
Odlok o začasnem nadzoru je "prišel zelo hitro," je dejal Toškan, zato so najprej aktivirali in preoblikovali že obstoječe kadre.
Na dveh mejnih prehodih z Madžarsko bo kontrola stalna
Vodja oddelka za državno mejo in tujce v sektorju uniformirane policije na policijski upravi Murska Sobota Bernard Horvat je povedal, da so od polnoči do 6. ure na meji zavrnili šest tujcev, ki niso izpolnjevali pogojev za vstop v schengensko območje in s tem v Slovenijo.
Na dveh mejnih prehodih z Madžarsko, to sta Pince in Dolga vas, bo kontrola stalna, prav tako bo v Prekmurju stalna kontrola na mejnem prehodu Petišovci na meji s Hrvaško. Na ostalih mejnih prehodih v Prekmurju bodo policisti izvajali kontrolo selektivno, a jih bodo nadzirali, je povedal Horvat.
Današnjo gnečo, je dodal, so pričakovali, ker je ob sobotah na tem mejnem prehodu po njegovih besedah vedno gneča. Sicer pa pričakujejo še večjo gnečo in posledično daljše čakalne dobe od ponedeljka naprej.
Policisti so ob današnjem začetku mejne kontrole na mejnem prehodu Pince postavili mobilno kontrolo - tako imenovani Schengen bus - od ponedeljka naprej pa bodo imeli postavljen zabojnik in šotor, da bodo pogoji za delo boljši, je dodal Horvat.
Državljani EU lahko sicer prečkajo slovensko-madžarsko mejo v Martinju, Čepincih, Prosenjakovcih, Kobilju, Hodošu, Dolgi vasi in Pincah. Potniki iz držav, ki niso članice EU, pa lahko mejo prečkajo samo na avtocestnem mejnem prehodu v Pincah in v Dolgi vasi, je še dodal Horvat.
Po njegovih besedah je policistov za opravljanje novo naloženih nalog dovolj: "Policisti, ki so od januarja letos opravljali naloge v notranjosti, so zdaj tukaj in izvajajo mejno kontrolo. Smo pa poskrbeli, da bodo s policijskim nadzorom dobro pokrite tudi avtocesta in ostale lokacije, tako da bodo državljani varni." Vozniki več tovornjakov so za STA povedali, da za današnjo uvedbo kontrole niso vedeli, jim pa ne predstavlja večje težave.
Vzpostavljen 'ležeren' nadzor
Slovenija je sicer napovedala ležeren nadzor, kar je bilo vidno davi. Promet na Obrežju je potekal neovirano, policija pa večine vozil ni ustavljala. Pojasnili so tudi, da nekateri potniki za ponovni nadzor na meji niti ne vedo, kar so za STA potrdili tudi nekateri potniki sami.
Notranji minister Boštjan Poklukar je v četrtek zagotovil, da bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko ljudem, ki živijo ob meji, omogočal normalno življenje. To pričakuje tudi od italijanskih oblasti. Italijanski minister Matteo Piantedosi je zagotovil, da gre za začasen in sorazmeren ukrep.
Italija je sicer za nadzor meje s Slovenijo poslala dodatnih 350 policistov in vojakov, ki bodo pomagali lokalnim varnostnim silam. Nadzorovali bodo prehode za mednarodni in obmejni promet. Nadzor bo na večjih mejnih prehodih potekal 24 ur na dan, medtem ko bo na manjših občasen. Danes naj bi ga sicer začeli izvajati šele ob 14. uri.
Zaradi migracijskega pritiska in zaradi razmer na Bližnjem vzhodu je sicer več držav EU v zadnjem času uvedlo ali se odločilo za podaljšanje nadzora na notranjih schengenskih mejah. Med njimi je Avstrija, ki nadzor na meji s Slovenijo izvaja že od leta 2015 in ga je pred kratkim podaljšala še za pol leta.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.