Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je danes znova sestala strokovna skupina, ki ugotavlja vzroke umiranja čebel. Kot so sporočili z ministrstva, se je skupina seznanila z nekaterimi novimi dejstvi in analizami, sprejela pa je tudi priporočila za kmetovalce, kako naj ravnajo s prepovedanim semenom koruze.
Inšpekcijske službe so do sedaj obravnavale 25 prizadetih čebelarjev, odvzeli so 11 vzorcev mrtvic, 5 vzorcev cvetnega prahu, 7 vzorcev oljne ogrščice, 2 vzorca koruze iz posejanih njiv in 2 vzorca satja z medom za ugotavljanje ostankov pesticidov, ki bi lahko povzročili odmiranje čebel. Dodatne analize mrtvic, cvetnega prahu in cvetoče oljne ogrščice na ostanke pesticidov bodo znane v naslednjih dneh. V dveh prizadetih čebelnjakih na območju Kobilja in Dolge vasi pa bodo vzorčili tudi nektar in cvetni prah. Nacionalni veterinarski inštitut (NVI) pa bo odvzel tudi vzorce čebel in cvetnega prahu v čebelnjaku, ki ima zdrave čebele, saj bodo rezultati služili za primerjavo z zastrupljenimi čebelami.
Ministrstvo je do danes prejelo tudi tri od 20 poslanih vzorcev, ki so jih poslali v laboratorij v Nemčijo, in sicer v analizo na oprijemljivost fitofarmacevtskih sredstev (FFS) na semenu koruze. Rezultati so pokazali, da je neoprijetih delcev manj kot 2 g na 100 kg semena, kar je maksimalno dovoljena vrednost. To pomeni, da seme izpolnjuje predpisane pogoje za promet. Rezultate ostalih 17 vzorcev pa bodo prejeli predvidoma sredi naslednjega tedna.
Skupina je obravnavala tudi odredbo o prepovedi prometa in uporabe določenih FFS na ozemlju Slovenije, ki je danes stopila v veljavo. V zvezi s tem je sprejela priporočila za kmetovalce, kako naj ravnajo s prepovedanim semenom koruze.
Od danes naprej je tako prepovedana raba semena koruze in oljne ogrščice, ki je dodelana s FFS PONCHO z aktivno snovjo klotianidin in CRUISER z aktivno snovjo tiametoksam, tako kot piše na priloženi deklaraciji.
Priporočila za kmetovalce
Uporabniki semena koruze in oljne ogrščice, ki so dodelana s sredstvi na osnovi aktivnih snovi tiametoksam, klotianidin in imidakloprid ne smejo sejati, saj predstavlja potencialno nevarnost za okolje, še posebej za čebele.
Imetniki tega semena naj vreče s priloženimi računi o nakupu semena hranijo doma in počakajo na nadaljnja navodila ministrstva o ravnanju, ki jih bo dalo v naslednjih dneh.
Ministrstvo bo v zvezi s finančnimi posledicami nezmožnosti uporabe tega semena preučil mehanizme povračila nastale škode in o tem v nekaj dneh obvestilo uporabnike spornih semen.
Lastniki tega semena naj lokalni svetovalni službi sporočijo količine semena koruze, ki je ne smejo uporabiti, in sicer do 15. maja 2011.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.