Člani skupščine zdravstvene zavarovalnice Vzajemna so namreč danes podprli odločitev uprave in nadzornega sveta o povišanju premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za 13,5 odstotka, kar bodo od 1. avgusta dalje najbolj občutili zavarovanci, starejši od 60 let. V zvezi s tem so s sklepom pozvali vlado, da sprejme potrebne ukrepe za uvedbo sistema izravnalnih shem, s pomočjo katerega bi preprečili diskriminacijo starejših zavarovancev. Poleg tega so med drugim obravnavali tudi poročilo družbe za leto 2003, ki ga je zaključila z 935 milijonov tolarjev dobička iz poslovanja, kljub temu pa zavarovalnica v prvih petih mesecih letos beleži več kot 1,4 milijarde tolarjev izgube, so sporočili iz Vzajemne.
Kot ocenjujejo v Vzajemni, je negativni rezultat poslovanja poleg neugodne starostne strukture zavarovancev posledica odlašanja države z uvedbo sistema izravnalnih shem. Če bi se namreč slednje vzpostavile, pa bi bile lahko premije nižje kot danes za približno 15 odstotkov.
ESS opozarja Vzajemno
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski je danes kot predsedujoči Ekonomsko socialnemu svetu (ESS), kjer se srečujejo predstavniki sindikatov, delodajalcev in vlade, predlagal sklep ESS, v katerem ta poziva zavarovalnico Vzajemna, naj se ponovno opredeli do povišanja premij za zdravstveno zavarovanje za zavarovance, starejše od 60 let. Sklep bo vseboval tudi neposredno opozorilo Vzajemni, da je ta s povišanjem premij kršila socialni sporazum.
SDS: Vlada dopušča krivičnost
Ob napovedani podražitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja za osebe, starejše od 60 let, SDS ponovno opozarja na nedopustno neučinkovitost vladne politike, ki v škodo državljanov dopušča vse večjo anarhijo tudi na področju dodatnega zdravstvenega zavarovanja.
Vodja poslanske skupine SDS France Cukjati je poudaril, da v stranki ostro nasprotujejo "taki politiki, ki dopušča vse večjo socialno krivičnost."
SDS je že lani, ko je minister za zdravje Dušan Keber objavil zdravstveno reformo, nasprotovala uvedbi novega davka na pokojnine, je SDS zapisala v izjavi za javnost. Takrat so opozorili, da bi morali v Sloveniji že zdavnaj zmanjšati doplačila za potrebne zdravstvene storitve, medtem ko bi morali socialno ogroženim bolnikom oprostiti plačevanje doplačil.
Po mnenju SDS bi morali sprejeti tudi zakon o izravnalnih shemah, po katerih bi se sredstva iz zavarovanja mladih in zdravih solidarnostno prelivala v podporo zavarovanja starih in bolnih.