
Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo podražila premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, in sicer za kar štiri evre. Sedaj je mesečna premija 24,62 evra, od 1. julija pa bo 28,62 evra, s 3-odstotnim popustom pa 27,76 evra.
Kot so sporočili z Vzajemne, se z uveljavitvijo zakona za uravnoteženje javnih financ (ZUJF) za 66 milijonov evrov zmanjšuje delež stroškov zdravstvenih storitev, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje. To breme se s 1. junijem 2012 prenaša na dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Stroški dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tako naraščajo, posledično pa se spreminjajo tudi premije, pravijo. Za Vzajemno to pomeni slabih 23 milijonov dodatnih obveznosti v preostanku letošnjega leta, je pojasnila predsednica uprave Vzajemne Milojka Kolar Celarc. Zvišanje premije je po njenih besedah nujno za izravnano poslovanje zavarovalnice, če pa se bo izkazalo, da bo v zdravstvu varčevanja več, kot je predvideno, bodo premije znižali, je zatrdila.
"S pomočjo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je vaše zdravje še vedno zavarovano v celotnem dosedanjem obsegu. Ker pa dopolnilno zdravstveno zavarovanje pokriva večji delež stroškov zdravstvenih storitev kot doslej, žal ne gre brez spremembe premije,'' podražitev upravičujejo pri Vzajemni. Poudarjajo še, da so k spremembi zavarovalne premije pristopili odgovorno, ''z mislijo na vas, naše zavarovance, ki smo vam zavezani zagotavljati pomoč in varnost, kadar nastopijo poškodbe, bolezni in druge neprijetnosti, povezane z zdravjem''.
Podražitev se obeta tudi na zavarovalnicah Adriatic Slovenica in Triglav

Zaradi prenosa dela stroškov iz obveznega na dopolnilno zdravstveno zavarovanje bodo višje premije kmalu tudi pri zavarovalnici Adriatic Slovenica, so pojasnili v službi za odnose z javnostmi na omenjeni zavarovalnici. Izvršni direktor zdravstvenih zavarovanj pri zavarovalnici Adriatic Slovenica Ivan Gracar je pojasnil, da bodo do končnih izračunov prišli ta teden, do konca tedna pa bodo povedali tudi, za koliko se bo premija dvignila in kdaj bo začela veljati. Dvig bo zagotovo v višini, kot je bil opravljen pri Vzajemni, torej okoli štiri evre, je še dejal Gracar, ki ne verjame, da bi se dosedanje razlike v premijah dopolnilnega zavarovanja med zavarovalnicami bistveno porušile in da bi zaradi tega prišlo do večjih selitev zavarovancev med zavarovalnicami.
Kot kaže, bodo zaradi uveljavitve ZUJF morali premijo za dopolnilno zdravstveno zavarovanje dvigniti tudi pri zdravstveni zavarovalnici Triglav. Od tam so sporočili, da bodo tudi oni na podlagi podatkov, ki so jih prejeli od ZZZS, najkasneje do sredine prihodnjega tedna pripravili izračune o višini zavarovalne premije za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Varčevalni ukrepi, ki znižujejo cene storitev, zdravil in medicinsko-tehničnih pripomočkov, bodo imeli po njihovi oceni zanemarljiv vpliv glede na višino vpliva, ki jo prinaša prenos dela stroškov iz obveznega na dopolnilno zavarovanje.

Mesečna premija dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri zavarovalnici Adriatic Slovenica sedaj stane 26,49 evra (s 3-odstotnim popustom znaša 25,70 evra), pri Triglavu pa 25,99 (s 3-odstotnim popustom 25,21).
Gantar meni, da je dvig premij preuranjen
Minister za zdravje Tomaž Gantar je sicer večkrat dejal, da zavarovalnice po sprejetju ZUJF ne bodo podražile dodatnih zavarovanj.
Potem ko so ga obvestili o dvigu premij pri Vzajemni, minister meni, da gre za preuranjeno potezo zavarovalnice, saj je danes nemogoče oceniti morebitne večje stroške, ki jih bo zavarovalnicam prinesla uveljavitev varčevalnega zakona, so sporočili z ministrstva za zdravje. ''Varčevalni ukrepi namreč pomenijo znižanje stroškov tudi na področju zdravil, medicinsko tehničnih pripomočkov in cen zdravstvenih storitev izvajalcev, kar bo tudi zmanjšalo stroške zavarovalnicam iz naslova doplačil storitev,'' je pojasnil Gantar in poudaril, ''da bi bilo prav, da bi zavarovalnice o dvigu premij odločale na osnovi dejanskih stroškov, ki jih bodo prinesli varčevalni ukrepi, ter na zavarovalnice apelira, naj upoštevajo tudi prihranke iz preteklih let''.
Podobnega mnenja je direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Samo Fakin. Zavarovalnica bi morala po njegovem počakati na sprejem finančnega načrta ZZZS in uveljavitev vseh pravnih podlag. Šele takrat bi po njegovih besedah lahko preračunali, koliko, če sploh dvigniti premijo, glede na to, da gre na "eni strani za obremenjevanje stroškov prostovoljnih zavarovalnic z ukrepi varčevalnega zakona, na drugi strani pa za zniževanje stroškov z nižanjem cen zdravstvenih storitev".

Na ZZZS so še sporočili, da bodo realni podatki o povišanih odhodkih dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja znani šele v naslednjih dveh do treh mesecih. Kot so zapisali, je povišanje premij in zmanjšanje vrednosti zdravstvenih storitev, ki se krijejo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, začasen ukrep interventne narave.
Na napovedano podražitev so se odzvali v poslanski skupini Pozitivna Slovenije. Spomnili so, da so že tekom razprave o ZUJF opozarjali na grobe posege na področju socialne države. Dodali so, da glede na vladne napovedi lahko trdijo, da smo vse bliže popolni liberalizaciji in razgradnji javnega zdravstvenega sistema. Ministra zato v PS javno pozivajo, da ''pred kakršnimi koli nadaljnjimi koraki ob uvedbi napovedanih reform izvede poglobljeno javno razpravo, ki bo na podlagi analiz in vseh ostalih podatkov dala tista izhodišča, ki bodo zdravje tudi v bodoče ohranjala kot najpomembnejši del nacionalne blaginje in blaginje posameznika''.
KOMENTARJI (404)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.