Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna je na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložila ovadbo zoper predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa zaradi krive ovadbe Vzajemne. Kos je namreč na novinarski konferenci v začetku tedna povedal, da je komisija vložila ovadbo zoper Vzajemno zaradi kaznivega dejanja goljufije, čeprav kot diplomirani pravnik dobro ve, da kaznivo dejanje ni bilo storjeno, so sporočili z Vzajemne.
Kos je v ovadbi zatrdil, da je Vzajemna ob preoblikovanju doživljenjskih pogodb v dvanajstletne zamolčala, da se s podpisom nove pogodbe zavarovanci odpovedujejo rezervacijam za starost, kar pa ne drži in je Kos to dobro vedel, vseeno pa je vložil krivo ovadbo z namenom škodovati Vzajemni. Ob preoblikovanju namreč ni nastala nikakršna škoda ne zavarovancem ne komur koli drugemu, opozarjajo na Vzajemni.
V Vzajemni razmišljajo tudi o zasebni tožbi proti Kosu zaradi obrekovanja. Opozarjajo, da je Kos na novinarski konferenci omenjal domnevne grožnje enemu od sodelavcev komisije. V Vzajemni zanikajo takšna namigovanja, saj do ponedeljka popoldne sploh ni vedela, da se z njo ukvarja Kosova komisija. Komisija Vzajemne ni pozvala niti k predložitvi gradiv ali obrazložitev, še navajajo v Vzajemni.
Zdravstveni zavodi proti pogodbam Vzajemne
Upravni odbor skupščine Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije pa je redni seji sprejel odločitev, s katero priporoča zdravstvenim zavodom, naj z zdravstveno zavarovalnico Vzajemna ne sklepajo pogodb o poslovnem sodelovanju pri izvajanju prostovoljnih zdravstvenih zavarovanj. Določila omenjene pogodbe niso ustrezna, saj je Vzajemna v njih le delno upoštevala pripombe združenja.
Kot pojasnjuje združenje v dopisu direktorjem zdravstvenih zavodov, je Vzajemna z dopisom iz 8. decembra zavrnila podpis generalne pogodbe o izvajanju dopolnilnega zavarovanja z Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije in hkrati vsem izvajalcem posredovala v podpis pogodbe, v katerih so pripombe združenja upoštevane le delno. Pogodba ima še vedno vrsto določil, ki niso sprejemljiva, zato združenje priporoča direktorjem zdravstvenih zavodov, da posredovanih pogodb ne podpisujejo.
Združenje bo v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije pripravilo vzorec pogodbe o poslovnem sodelovanju pri izvajanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki po zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predstavlja javni interes Republike Slovenije. Glede izpolnjevanja načel delovanja javne zdravstvene službe bodo vzorec pogodbe predhodno posredovali ministrstvu za zdravje, po prejemu njegovega mnenja pa bodo direktorjem zdravstvenih zavodov posredovali usklajen vzorec pogodbe, da ga bodo lahko ponudili zavarovalnicam v podpis.