Glavni nadzornik Vzajemne, naše največje dopolnilne zdravstvene zavarovalnice odhaja, ker država ni izpolnila obljub oziroma njihovih poletnih pogojev - naj sprejemejo izravnalne sheme ali pa bodo starejšim povišali premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Vlada in parlament namreč nista izpolnila svoje obljube, da bo zakon, ki naj bi vse zavarovance dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obravnaval enakopravno, sprejet do konca tega leta.
Trenja med Vzajemno in Agencijo
Novega predsednika naj bi izbrala naj bi ga skupščina Vzajemne, kot predvideva zakon, vendar pa se pri tem zatika. Po mnenju predsednika senata Agencije za zavarovalni nadzor, Dušana Kidriča, namreč obstaja vprašanje ali bo nov nadzornik tisti ki je po volji skupščine, če skupščina ni po volji Agencije.
Med nadzorniki in Agencijo za zavarovalni nadzor že namreč nekaj mesecev vlada zamera. Agencija namreč meni, da zavarovanci na skupščini niso primerno zastopani. Vzajemna meni drugače.

Primer bodo reševali na sodišču. "Skupščina ne odraža sestave članstva in sedaj mora skupščina na nek način sama sebe obnoviti, iz tega svojega obnovljenega sestava pa izbrati oziroma dopolniti nadzorni svet, vmes pa določiti nekoga, ki bo samo to po predpisih," pravi Kidrič.
Dve milijardi škode zaradi nesprejetih izravnalnih shem
Izravnalne sheme, kompromis med Vzajemno in državo torej še niso sprejete in zato naj bi Vzajemna imela ob koncu leta za dve milijardi tolarjev škode. Sprejete naj ne bi bile zaradi menjave oblasti. Delovna skupina je predlog že pripravila in tudi nova vlada je izravnalne sheme uvrstila med prednostne naloge. Novi minister za zdravje mora že pripravljene predloge potrditi, najbrž pa bodo kakšno drobnarijo popravljali. Osnovna ideja pa bo ostala - vsi zavarovanci ene zavarovalnice morajo plačevati enake premije. Tiste zavarovalnice, ki bodo imele ugodnejše, torej mlajše zavarovance, bodo morale plačevati v sklad za izravnavo. Ta sklad pa naj bi plačeval tistim zavarovalnicam s slabšo, starejšo strukturo.
Odziv političnih strank

Na spremembe v Vzajemni so se prvi odzvali v Združeni listi socialnih demokratov. Še posebej so zaskrbljeni zaradi namigov, da naj bi na čelo nadzornega sveta zavarovalnice prišel nekdanji gospodarski minister Jože Zagožen. Združeno listo skrbi, da bi, kot je dejal Miran Potrč, novi predsednik nadzornega sveta postal nekdo, ki se doslej ni izkazal kot strokovnjak, temveč je deloval politikantsko. "Če bo dr. Zagožen, naj povem kar ime, s svojim ravnanjem kakršno je bilo doslej - posebej tudi v tiste pol leta, ko je namesto, da bi kot minister deloval, iskal prisluškovalne naprave pod svojim stolom - če bo kakšen stil tega delovanja prišel v nadzorni svet zavarovalnice, to ni dobra popotnica in predlagamo naj vlada o tem razmisli," pravi Potrč.
V DeSUS-u, ki se jih to najbolj tiče, v celoti podpirajo odločitev agencije za zavarovalni nadzor, da je Vzajemna s povišanjem premij za starejše kršila načelo medgeneracijske vzajemnosti. Kot je dejal predsednik stranke Anton Rous, je stranka svoje nasprotovanju različnim premijam med mlajšimi in starejšimi zavarovanci pokazala lani, ko je takratnemu premieru Ropu zagrozila z izstopom iz koalicije. Različnim premijam pa še vedno nasprotujejo.
Pri Slovenski demokratski stranki se o dogajanju v Vzajemni niso pogovarjali, v Ljudski stranki pa po besedah njihovega predstavnika za tisk, Roka Ravnikarja, zaupajo v delo Agencije za zavarovalni nadzor. V Liberalni demokraciji medtem stališče stranke še pripravljajo.