Izkupiček poplav: štiri smrtne žrtve, kraji, odrezani od sveta, močno poškodovana infrastruktura, milijonska škoda v podjetjih, šele začetek ocenjevanja škode v posameznih občinah ... In strah pred novim dežjem, ki ga vremenoslovci napovedujejo že v petek popoldne.
'Rešite sebe in svoje premoženje', so navodila, ki jih dobimo in se jih držimo ob poplavah. Ljudje hitijo reševat svoje dokumente, televizije, pralne stroje in drugo opremo iz stanovanja, v vsej paniki pa pogosto pozabijo na živali, ki jih imajo zaprte v hlevu, v kletkah ali privezane ob hišah. Ker jih ne spustijo na prostost, jim ni dana niti možnost, da bi se rešile same.
Lovci so policiste že v nedeljo opozorili, da se številne živali ustrašijo radovednežev, ki se zadržujejo na kriznih območjih, in pobegnejo pred njimi, tako da se utopijo v deroči vodi ali pa zbežijo na avtocesto, kjer povzročajo prometni kaos. "Opozorite ljudi, naj se umaknejo,“ so zaprosili na PU Krško. V vodi je tako poginila divjad, številne kokoši, ovce, psi, celo kače in ribe.
Vurs: Živim živalim pomagajte najti lastnika
V primeru izgubljenih rejnih živali državljane pozivamo, da naj poskušajo najti lastnika, so za 24ur.com povedali na Veterinarski upravi RS (Vurs). Če najdete mačko ali psa brez lastnika, ju peljite na najbližjo veterinarsko postajo, kjer bodo brezplačno preverili, ali sta čipirana. Za žival bodo poskrbeli tudi v primeru poškodb. Ponudite ji hrano, vodo in začasno zavetje. Če se k vam zatečejo divje živali, jim omogočite, da se nastanijo na suhem. Ko se bo voda umaknila, bodo same poiskale pot nazaj.
'Poginule živali bo odpeljala higienska služba'
V primeru najdbe poginulih domačih živali naj imetnik ali naključni najditelj pokliče Veterinarsko higiensko službo, ki bo poginule živali brezplačno odpeljala. Telefonske številke krajevno pristojnih izpostav najdete na spletnih straneh Vurs, lahko pa pokličete kar številko 112.
Pozor na oporečno krmo!
Če je krma prišla v stik s poplavno vodo, lahko pride do njene higienske oporečnosti, opozarjajo na Vursu. Prav tako je lahko oporečna tudi voda za napajanje živali. Ker je odločitev o tem, katera krma je še varna za krmljenje živali, različna od primera do primera, rejcem svetujejo, naj se obrnejo na terenske veterinarje in specialiste za prehrano pri Kmetijsko gozdarski zbornici.
Ker pri poplavah in plazovih lahko prihaja tudi do okužbe živali z vraničnim prisadom, naj bodo rejci pozorni na na zdravje in dobro počutje svojih živali, morebitne nenadne pogine živali pa naj javijo veterinarski službi. Več o bolezni si lahko preberete tukaj. Možno je tudi spremenjeno obnašanje živali zaradi stresa.
Zgodba s srečnim koncem
O malo bolj veseli novici pa poročajo iz Celjskega. V Šmartinsko jezero sta padla dva psa, ki zaradi gladke nabrežine nista mogla priti iz vode. Pomagali so jima trije poklicni gasilci enote Celje, ki so ju s čolnom rešili iz vode.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.