V redakciji 24ur.com smo o morebitnih težavah, s katerimi se lahko pilot sooči, če zaide v oblak vulkanskega prahu, govorili s slovenskima pilotoma. Pilot Adrie Airways Tomaž Markun, ki ima za seboj že 14.000 ur letenja, leti pa že od leta 1987, je povedal, da se piloti učijo na primeru, ki se je zgodil nad Indonezijo pred 28 leti. Prav tako je o tem primeru z nami govoril pilot slovenske zasebne družbe Linxair Niko Grobelnik, ki leti že 22 let.
"Vulkanski prah je na videz zelo majhen in neškodljiv, a je zelo nevaren," pravi Markun in pojasnjuje, da sta nevarna predvsem dva dejavnika. Prvi je ta, da so ti delci prahu zelo ostri in letalo močno obdrgnejo, hkrati pa lahko močno poškodujejo lopatice v motorju letala, zaradi česar začne motor izgubljati potisk. Ob tem je Grobelnik pojasnil, da so delci letalo, ki se je v prahu znašlo nad Indonezijo, tako močno obdrgnili, da pilot skoraj ni videl skozi prednja okna. "K sreči je lahko pristajalno stezo videl skozi majhen delček okna, ki ga prah ni poškodoval, in mu je pristanek uspel, a na koncu so letalo lahko le še odpisali, ker je bilo povsem neuporabno," je še dodal.
Drugi faktor, ki ga navaja Markun, pa je, da ob določeni temperaturi iz vulkanskih delcev nastane lepljiva zmes, ki prav tako močno škoduje motorju – tudi tako močno, da se povsem ustavi.
Vulkanski prah morda tudi nad Slovenijo
Pilota sta tudi pojasnila, da nad Evropo vetrovi pihajo po večini z vzhoda proti zahodu, na določenih višinah dosegajo hitrosti nad 200 kilometrov na uro. Markun meni, da je verjetnost, da bi vulkanski prah dosegel Slovenijo, enaka tisti, da v Slovenijo pride puščavski prah. "Verjtnost je majhna, a ko se poklopi več dejavnikov, se to zgodi. In puščavski prah smo pri nas že imeli," nadaljuje izkušeni pilot.
Mednarodne letalske oblasti ravnajo zelo previdno
Vulkanski prah ima visoko temperaturo, zato ga, kot veleva zakon fizike, dviguje. Ustavi pa se na višini 13 do 14 kilometrov in potem njegova višina nekoliko niha. To pa so ravno križarske višine letal, zato se piloti območjem, na katerih bi se lahko vulkanski prah zadrževal, že na daleč izogibajo. Pri tem oba pilota pojasnjujeta, da je mednarodna mreža obveščanja zelo pozorna na izbruhe vulkanov in takoj obvesti pilote, da so previdni, in jim tudi prepove polete preko teh območij. Mednarodne letalske oblasti sicer ob vsakem vulkanskem izbruhu prepovedo letenje v okolici 120 milj od izbruha, prepovedani pa so tudi poleti skozi oblake prahu, ki jih nosi veter.
Polete po vulkanskem prahu odsvetujejo tudi proizvajalci letal, Grobelnik pa ob tem pojasnjuje, da pilote urijo tudi za take razmere. Povedal je, da imajo določena letala tako dobre sisteme, ki omogočajo pristajanje tudi, če pilot pristajalne steze ne vidi. Da je uporaba teh sistemov sploh mogoča, morajo biti z njimi opremljena tudi letališča.
Pilot z mirnjo krvjo izdelal šolski primer
Pred 28 leti se je nad Indijskim oceanom pilot britanske družbe British Airways Eric Moody ponoči znašel v oblaku vulkanskega prahu, pri tem pa so mu odpovedali vsi štirje motorji na letalu. Potnikom, ki so iz Kuala Lumpurja leteli v Perth, je sporočil, da je prišlo do manjšega problema. Ob tem pa se je zavedal, da bi lahko zaradi pomanjkanja kisika umrli vsi potniki.
Zato je naglo spustil letalo na višino 4.100 meterov, na kateri je bilo več kisika. Pri tem manevru so se tudi očistili motorji, kar mu je omogočilo, da je tri ponovno zagnal. Ob tem so si oddahnili tudi potniki, ki niso vedeli, da pilot upravlja letalo ne da bi videl, kaj se dogaja zunaj. Vulkanski delci so namreč popolnoma obrusili prednje okno, prizanesli pa so le majhnemu delu, ki je zadostoval za varen pristanek. Potniki so si ob ponovnem stiku s tlemi oddahnili, dogodek pa jih je tako močno zaznamoval, da se še vedno redno srečujejo in se spominjajo pretresljive dogodivščine.
To je eden najbolj odmevnih primerov po svetu, sicer pa so samo v zadnjih dvajsetih letih različna letala kar 80-krat zašla v oblak vulkanskega prahu. Pri tem bi dve letali boeing 747 z okoli 500 ljudmi na krovu skoraj strmoglavili.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.