Društvo slovenskih pisateljev (DSP) je vladi in celotni slovenski politiki poslalo javni poziv, v katerem so med drugim zapisali: ''Razpadel je sistem vrednot, v imenu katerega smo se osamosvojili, propadle so cele gospodarske panoge, grozi nam razpad socialnega sistema.'' V društvu še pravijo, da so se države polastile politične stranke, med katerimi ni dialoga.
''Poslanci v parlamentu ne razpravljajo in ne tehtajo argumentov, temveč se zmerjajo, obtožujejo, si očitajo domnevne grehe svojih dedov, bojkotirajo, obstruirajo, se preglasujejo in vsako pomembno sprejeto odločitev vsilijo ljudstvu v ponovno odločanje na referendumu. Kot da reprezentanti parlamentarne demokracije želijo vsemu svetu dokazati nesmiselnost sistema!''
Zaradi vsega tega DSP poziva slovenske politične stranke, poslance, ministre in druge funkcionarje, naj se prenehajo boriti izključno za prestiž in oblast. Prosijo jih tudi, naj se vendar že začnejo pogovarjati, poslušati in upoštevati drug drugega in ''naj s spremembo volilne zakonodaje omogočijo, da bo na volitvah imel možnost za izvolitev še kdo drug in ne le najbolj ubogljivi vojščaki strankarskih vojskovodij''. Parlamentarne stranke tudi pozivajo, naj ne izsiljujejo predčasnih volitev, dokler ne izpolnijo naloge iz predhodne zahteve, saj bi predčasne volitve pod nespremenjenimi pogoji omogočile zgolj zamenjavo ene obstoječe in izpete garniture z drugo obstoječo in nič manj izpeto garnituro, ne da bi se zares kaj spremenilo.

''Spoštovani politiki, voditelji in izvršitelji /.../ vsi ste odgovorni za prihodnost države,'' pravijo pisatelji in jih pozivajo, naj začnejo razmišljati o strahu in brezupu, ki vse bolj prevladujeta v deželi, o klimatskih spremembah, ki nas ogrožajo, o nedoseženi enakopravnosti in družbenem položaju žensk in državljanov z drugačno spolno usmeritvijo ter o gospodarstvu, ki potrebuje prostost za razvoj, in ne nasvetov ter vsiljenih kadrov. Razmišljajte o kulturi, ki ne potrebuje drugega kot ustrezno spoštovanje, in o šolstvu ter znanosti, ki potrebujeta možnosti za delo brez vedno novih finančnih in drugih pretresov, pravijo. ''Začnite se pogovarjati, predvsem pa poslušati med seboj in druge! In začnite že enkrat delovati v javno in ne predvsem v lastno korist! Razmišljajte o tem, da smo državo pred dvajsetimi leti ustanovili zato, da bi jo imeli še dolgo potem, ko vseh nas že dolgo ne bo,'' pozivajo.
Podpisnik poziva Feri Lainšček je za 24UR OB ENIH povedal, da so v pozivu postavili vprašanje, ki je lahko zelo neprijetno, glasi pa se: ''Ali smo zašli v slepo ulico zaradi nesposobnosti ali je v ozadju nepoštenost?'' Lainšček pravi, da ljudje vedo, da se je politika zajedla v vse pore našega življenja. Na vprašanje, kakšne rešitve pisatelji ponujajo politikom, je odgovoril, da veliko skupin ponuja odgovore in želi sodelovati, vendar jim elitizem to onemogoča. Če politika ne bo sposobna vključiti poštenih namenov posameznikov, se bo politika začela dogajati drugje, še pravi in dodaja, da sam stavi na mlade genialce, in ne na svet modrecev.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.