Poslanska skupina SNS je ministra za pravosodje pozvala k pripravi sprememb veljavnega zakona o pomilostitvah. Kot je povedal poslanec nacionalne stranke Sašo Peče, zakon odpira možnosti za pomilostitve tudi najtežjim storilcem kaznivih dejanj. Zato bi kazalo v skladu s pobudo SNS v zakonu natančneje opredeliti merila, kdaj pomilostitev obsojencev nikakor ni mogoča.
SNS odgovor ministrstva za pravosodje pričakuje do 1. junija, v nasprotnem primeru bodo sami v zakonodajni postopek vložili ustrezne zakonske spremembe. Predsednik države lahko v skladu s sedanjo ureditvijo, opozarjajo v SNS, pravnomočno obsojeno osebo pomilosti ne glede na težo kaznivega dejanja. Edini omejitvi, ob kateri pomilostitev ni mogoča, sta pomilostitev pred pravnomočnostjo obsodbe in sodba mednarodnega sodišča.
V tej opozicijski stranki se zavzemajo za omejitev oziroma preprečitev pomilostitve za kazniva dejanja zoper življenje in telo (umor, uboj, detomor, posebno huda telesna poškodba), zoper spolno nedotakljivost (posilstvo, spolno nasilje, napad na mlajšo osebo), zoper premoženje (rop, roparska tatvina), zoper varnost države in njeno ustavno ureditev (veleizdaja) ter kazniva dejanja zoper človečnost in mednarodno pravo.
K omenjeni pobudi so poslance nacionalne stranke spodbudile nekatere zadnje pomilostitve, ki so lani in letos odmevale v javnosti. Pomilostitev Igorja Miškovića (primer umora družine Rakić) in Ivana Tomanovića (preprodaja mamil) ter izbris obsodbe Darku Zidanskemu in Matjažu Kercu, policijskima specialcema, ki sta bila pred 13 leti udeležena v razvpitem ropu zakoncev Högler v Celovcu. Z izbrisom iz kazenske evidence so se izbrisale tudi pravne posledice obsodbe.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.