Slovenija

Poslanci za takojšnje reševanje podizvajalcev

Ljubljana, 18. 05. 2011 17.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanci so si enotni: Podizvajalce pri projektih gradnje avtocest je treba poplačati takoj. Koalicija poudarja, da reševanje že poteka, opozicija pa opozarja, da je reševanje predolgo. Duhovnikova zavrača unovčitev garancij.

Protest podizvajalcev pred Darsom
Protest podizvajalcev pred Darsom FOTO: Miro Majcen

V državnem zboru so poslanci obravnavali problematiko nepoplačil podizvajalcev pri gradnji avtocest. Strinjali so se, da je treba to čim prej rešiti, k čemur je že 1. februarja pozvala komisija DZ za nadzor javnih financ. Opozicija meni, da ima platno in škarje v rokah država, ki je lastnica Darsa, oz. v njenem imenu agencija za upravljanje kapitalskih naložb (Aukn), medtem ko koalicija poudarja, da se zadeve že rešujejo, saj je vlada k temu že pozvala in določila tudi roke.

Predsednik parlamentarne komisije Andrej Vizjak (SDS) trdi, da od poziva komisije ni bilo nobenega napredka. Po njegovem mnenju je razprava namenjena temu, da se opozori vlado in druge institucije, še posebej pa Aukn, da storijo vse za takojšnje poplačilo podizvajalcev. Dars bi po njegovem vsaj v primeru gradnje 800 milijonov evrov vrednega pomurskega kraka avtoceste podizvajalce moral poplačati z unovčitvijo bančnih garancij za dobro izvedbo del in poplačilo podizvajalcev, pri čemer ne bi prišlo do dvojnega poplačila ali oškodovanja Darsa. Bančne garancije namreč znašajo 10 odstotkov vrednosti del, kar znese 80 milijonov evrov, podizvajalci pa imajo na pomurski avtocesti za približno osem milijonov evrov zahtevkov.

Andrej Vizjak (SDS)
Andrej Vizjak (SDS) FOTO: Dz-rs.si

Pri tem je tudi izrazil bojazen, da Dars ne razpolaga več s sredstvi, ki bi jih lahko unovčil z garancijami. O tem je povprašal tudi ministra za promet Patricka Vlačiča, od katerega je sicer želel tudi izsledke poročila Darsa o napredku pri reševanju problematike. Vlačič vmesnega poročila nima, saj ga vlada ni zahtevala, je pa zatrdil, da bodo napredek na tem področju pregledali na skorajšnjem sestanku. Tudi v SLS se po besedah Janeza Ribiča strinjajo, da je treba izkoristiti možnost bančne garancije. Silven Majhen (SNS) pa meni, da se Dars obnaša neodgovorno in da nima namena poplačati podizvajalcev.

Poziv DZ k takojšnji rešitvi problematike je po ocenah Vilija Rezmana (nepovezani) klic v sili, a ga je treba podpreti. Kot je poudaril, je bil Dars do zdaj gluh za vse pozive, zato se zdaj postavlja vprašanje, ali bo gluha ostala tudi agencija za upravljanje kapitalskih naložb države, ki predstavlja lastnika. Slednji namreč lahko stopnjuje pritisk na Dars in vpliva na začetek spreminjanja poslovne kulture.

Koalicija: Aktivnosti že potekajo

Milan Gumzar (LDS) pa je v imenu svoje poslanske skupine opozoril, da problematike vendarle ne gre reševati izven pravnih okvirov. "Problematična je časovna dimenzija reševanja tega problema. Za LDS je ključno, da pride znotraj veljavnih pravnih okvirov do rešitev in da so podizvajalci čim prej poplačani," je poudaril.

V poslanski skupini SD po besedah Bogdana Čepiča pozdravljajo vse rešitve, ki omogočajo reševanje problematike nepoplačil podizvajalcev in nasploh plačilne nediscipline. Dars mora po njegovem mnenju preveriti upravičenost poplačil podizvajalcev, zato je treba vsak zahtevek posebej skrbno pregledati in vlada je Darsu to s sklepom že naložila. Sklep, kot je predlagan za današnjo sejo DZ, je tako po Čepičevih besedah že v izvajanju.

Protest podizvajalcev pred Darsom
Protest podizvajalcev pred Darsom FOTO: Miro Majcen

Da je sklep današnje seje DZ že v izvajanju, je zatrdil tudi minister Vlačič, ki si želi, da bi bila problematika čim prej rešena, a opozarja, da je treba pregledati in se opredeliti do vsakega zahtevka posebej. "Če ima kdo boljši predlog, naj ga predlaga, ga takoj implementiram," je poudaril Vlačič in opozoril, da želja v tem, da se nekaj naredi, ne sme voditi v ravnanje, ki lahko povzroči napake.

Duhovnikova: Z unovčevanjem bi lahko Dars ostal brez denarja

Predsednica uprave Darsa Mateja Duhovnik je za nacionalno televizijo pojasnila, da bodo omenjeni sklep preučili, da pa je 15 dni vsekakor prekratek rok. Ob tem je poudarila, da če Dars unovči te bančne garancije, da poplača podizvajalce, bo v prihodnosti ostal brez denarja, da dokonča pogodbena dela, katera SCT verjetno v položaju, v katerem se je znašel, ne bo mogel dokončati. Hkrati bo Dars, kot je poudarila Duhovnikova, ostal brez denarja, da bi odpravljal napake v garancijskem roku. Duhovnikova tudi še vedno vztraja, da je Dars ravnal pravilno, da ne morejo dvakrat plačati istih del in da bodo vsak primer obravnavali posebej, zato sklepa ne namerava spoštovati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User422514
19. 05. 2011 12.52
Ko se je delalo do leta 2000 okrog ljubljane in do Trojan so dajali celo avanse, da se delo lahko začne, od Trojan proti Štajerski pa je zmanjkalo denarja za podizvajalce.
Frane Šajn
19. 05. 2011 12.24
ČE NE BOSTE PUSTILI DIHAT SREDNJEMU RAZREDU BO POTOP, PA SAJ ITAK ŽE. ALORA MALU VEČ KSNOOO!
User418194
19. 05. 2011 08.10
Se bo sicer grdo slišalo, ampak takrat, ko so pa vedli da so izvajalci plačilno nedisciplinirani so pa vseeno rinli zraven k biznisu, se pa niso pritoževali. Še podkupnine so dajali izvajalcem, da bi ja zraven prišli.
binmister
18. 05. 2011 19.27
Že nekaj let nazaj bi moral biti Kairo in Tunis ter Libija .Pri nas je že skoraj prepozno .
User739967
18. 05. 2011 18.51
Strah jih je, gradbinci imajo veliko " okroglih " betonskih kock ?
drmajer
18. 05. 2011 18.06
Hmmm...vsi?? Diši na prljavo igro.Ziher so kakšne kuverte u pitanju al pa so jim objubli svoj glas na volitvah!