Potem ko se je predsednica vlade Alenka Bratušek sestala s predsednikom Borutom Pahorjem in mu ni podala svojega odstopa, je odločitev o predčasnih volitvah še pred poletjem prepustila koalicijskim partnerjem.
Iz Državljanske liste so sporočili, da se še vedno zavzemajo, da bi bile parlamentarne volitve v najkrajšem možnem času. "Obdobje politične krize mora biti čim krajše in država mora čim prej dobiti operativno vlado s polnimi pooblastil," so sporočili. "Ne moremo in ne smemo si privoščiti, da bi zaradi novonastalih političnih razmer trpeli projekti, programi in reforme, ki so nujne za Slovenijo, če želimo čim prej iz prijema finančne krize," so še zapisali.
'Treba je rešiti, kar se rešiti da'
Po mnenju prvaka SD Igorja Lukšiča je treba umiriti žogo in ljudem povedati, da je to del parlamentarne demokracije. Koalicije ni več, pravi, ostala je vlada in partnerji v njej. Zdaj je treba ugotoviti, kaj od tega je ostalo v DZ. Če ima DZ ustrezno večino, da bi nujne zakone še sprejel, ima smisel vztrajati do septembra, je ocenil.
Lukšič se zavzema za to, da se stranke sestanejo in dorečejo projekte, ki jih je treba peljati naprej še pod to vlado. Sam se zavzema za čim prejšnje volitve, a da bi bile v takem času, da bo na volitve prišlo toliko volilnega telesa, da se bo oblikovala vlada, ki bo vzdržala cel mandat. Na vprašanje, ali torej na volitve jeseni, pa je odgovoril, da bo ta vlada v vsakem primeru do julija oz. še čez in bo ostala do nove vlade. Od danes do nove vlade je v najboljšem primeru še štiri mesece, je spomnil. Za ta čas pa se je treba po njegovem mnenju dogovoriti o prioritetah in zanje dobiti tudi podporo opozicije.
Po njegovih besedah ni v moči SD, da pripeljejo do predčasnih volitev. Ključ je v rokah predsednice vlade, je poudaril. Zagotovil pa je, da ne bodo sodelovali pri morebitnih poskusih imenovanja drugega mandatarja.
Na vprašanje, zakaj ministri SD ne odstopijo, je Lukšič odgovoril, da ne bodo zbežali s pogorišča. "Treba je rešiti, kar se še rešiti da," je dejal in dodal, da v SD nikoli niso odstopali.
Erjavec: Volitvam jeseni ne nasprotujem, a bi bila škoda lahko še večja
Prvak DeSUS Karl Erjavec je povedal, da politične krize, ki je nastala z zmago Jankovića, ni mogoče rešiti drugače kot s predčasnimi parlamentarnimi volitvami. Naj gredo politične stranke po novo zaupanje pri volivcih, je dodal.
Erjavec pričakuje, da se bodo predsedniki preostalih treh koalicijskih strank sestali z Bratuškovo in se dogovorili o datumu njenega odstopa s funkcije, saj bo to pomembno zaradi določitve datuma predčasnih volitev. Po njegovih besedah bo sestanek verjetno v soboto ali nedeljo.
Kot meni Erjavec, bi bile volitve še pred poletjem najboljša možnost, da bonitetne ocene ne bi še naprej padale in obrestne mere rasle. Prav tako bi s tem mednarodni javnosti lahko hitro izkazali politično stabilnost, ki je nujno potrebna, je dejal. A je obenem pojasnil, da v DeSUS nimajo nobenih težav s tem, če bi bile predčasne volitve jeseni, bi bila pa škoda za državo lahko večja. Zagotovil je, da ministri iz vrst DeSUS ne bodo zapuščali vlade, ker bi bil to "še večji kaos in destrukcija", takšno potezo bi zelo slabo sprejela tudi tujina. V času do volitev bodo ministri opravljali vse nujno potrebne naloge za normalno delovanje države.
Poleg tega je Erjavec zagotovil, da stranka oz. poslanci DeSUS novega mandatarja ne bodo iskali. Kolikor ve, tega interesa ni tudi znotraj preostalih koalicijskih strank.
Bogovič: Vsi, na čelu z Bratuškovo, so snedli svoje besede
Kot opozarja predsednik SLS Franc Bogovič, so državljani zadnje dni lahko slišali tisoč besed o tem, da bodo koalicijske partnerice izstopile iz vlade, v primeru, da bo Bratuškova poraženka kongresa PS. "Danes, četrti dan po kongresu, pa jih večina požira svoje dane obljube, nekateri so se obrnili celo za 180 stopinj," pravi Bogovič, ki poudarja, da je vlada Bratuškove bila zgolj vlada višjih davkov in novega zadolževanja, v celoti protireformna in operativno nesposobna, zato je za Slovenijo kljub politični krizi dobro, za Slovenijo škodljiva vlada, čimprej odide.
"Ker ima sedanja sestava DZ že dve spodleteli vladi, mora Slovenija novega mandatarja dobiti prek novih volitev. Državljani si zdaj zaslužijo, da si sami na novo izberejo ljudi, ki jim zaupajo," pravi Bogovič, ki poziva vse predsednike koalicijskih strank, če jih je kaj v hlačah, in ki so napovedali izstope iz koalicije, naj bodo "mož beseda". "Najmanj, kar si zaslužimo vsi, ki gledamo to farso sprenevedanja in prelomljenih obljub je, da odgovorni v koaliciji prenehajo s tem, in vsi sledijo zgledu tistih, ki svoje besede držijo. V SLS se lani ob izhodu iz koalicije nismo oklepali oblasti za vsako ceno," še opozarja Bogovič.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.