Kot smo že poročali, naj bi slovenski jezuit, pater Marko Ivan Rupnik, zlorabil najmanj devet redovnic. Zlorabe so se dogajale tako pri nas kot v Italiji, pripoveduje italijanski novinar spletnega portala Silere non possum Felipe Perfetti, ki je prvi razkril obtožbe. Če sam ne bi razkril obtožb, bi jezuitska skupnost celotno zgodbo poskušala pomesti pod preprogo, je prepričan.
"O tem se ne govori veliko. Ne toliko zaradi samega Rupnika, on je tu sicer poznan kot umetnik. Ampak lahko rečemo, da nima pomembnejše vloge. Je pa jezuit in zdi se, da je kot član jezuitske skupnosti bolj zaščiten," pravi Perfetti.
Obtožbe proti 68-letniku, ki je za poslikavo kapele Odrešenikove matere prejel celo Prešernovo nagrado, segajo v leto 1995. Takrat ga je redovnica slovenske skupnosti, Loyola, prvič obtožila "psihološke, fizične in duhovne zlorabe". A očitno zaman.
Perfetti je razkril izsek iz njenega pričevanja: "Po moji prvi pritožbi mi ni pomagal nihče. Niti moja skupnost, niti tedanji ljubljanski nadškof, niti Rupnikov duhovni nadrejeni, s katerim sem govorila in mu poskušala razložiti, kaj se je zgodilo. Vsi po vrsti, tudi vodilni v jezuitskem redu, in vsi, ki so bili s tem seznanjeni, so se odločili, da bodo vse skupaj utišali."
Uradna prijava proti Rupniku je sledila šele lani, na Dikasterij za verski nauk v Rimu. Ta je primer napotil na Družbo Jezusovo, kjer so sprožili preiskavo, v okviru katere so zaslišali devet domnevnih žrtev. Z delom pa končali letos oktobra, s kratkim zaključkom: da so obtožbe že zastarale.
Kazenskega pregona tako ne bo, proti Rupniku so uvedli le nekaj ukrepov. "Rupnik sedaj ne sme opravljati spovedi, maševati v javnosti," je naštel italijanski novinar.
Slovenske cerkvene oblasti pred kamero niso želele. Iz Provincialata Družbe Jezusove so podali le kratko sporočilo, "da so o zadevi obveščeni, a da Rupnik že 20 let ne živi v Sloveniji in da je zanj tako odgovoren delegat mednarodnih jezuitskih hiš v Rimu".
Da odkrivanje spolnih zlorab znotraj slovenske Rimokatoliške cerkve še vedno poteka prepočasi, meni tudi Katja Knez Steinbuch, psihoterapevtka in članica civilne iniciative Dovolj je, ki deluje na področju zaščite žrtev spolnih zlorab v Cerkvi na Slovenskem.
"V praksi boste našli duhovnike, ki bodo takoj proti nekemu raziskovanju, odpiranju tem ... Ne želijo o tem slišati. Še vedno nismo tam, kjer bi v 21. stoletju želeli biti kot neka civilna družba, ki se bori proti zločinu," je poudarila.
Cerkveni vrh sicer že dlje časa obljublja neodvisno komisijo, ki naj bi preiskala spolne zlorabe, a je za zdaj še ni na vidiku.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.