Če se spomnim nekaj svojih prejšnjih komentarjev na to temo in dogodkov, ki so se dogajali predvsem v ZDA in tudi v nekaterih evropskih državah, sem že takrat rekel, da se ne bi čudil, da bi se to zgodilo tudi pri nas. Na srečo se ni zgodilo pri nas, se je pa zgodilo blizu nas, pravi Peter Umek: "Ni se za čuditi, da se je to lahko zgodilo."
Kot meni Umek, je svet postal velika vas in način življenja je tako verjetno zelo podoben, življenjski pogoji so bolj kot ne enaki: "Ta zahodnjaški način življenja, ki preferira vrednote, ki so v glavnem povezane z uspehom predvsem v materialnem smislu, prepoznavnostjo na vsak način." Na srečo se to še ni zgodilo pri nas, čeprav ne moremo zagotoviti, da se ne bo: "Če pogledamo obdobje od pandemije, se kaže porast nasilja med mladino. Nasilje je v prvem redu. Zdi se, da vsi hočejo biti popularni, uspešni in če niso uspešni v šoli ali na drugih področjih, skušajo biti vidni na družbenih omrežjih, tudi če z nasilnimi dejanji."
Kaj bi lahko bil razlog, da se je 13-letnik odločil za strelski pohod: "Težko je reči. Velikokrat kot vzroke navajajo medvrstniško nasilje, igranje igric in še druge dejavnike, vendar vse to ne pojasni, zakaj. Morali bi spoznati, da je ta fant verjetno imel veliko psihičnih težav, ki jih niti starši niti učitelji niso zaznali," meni Umek. "Težko bi govoril o odnosu staršev do otroka, zdi se mi normalno, da starši od otrok zahtevajo razmeroma veliko, predvsem od takega, ki je inteligenten in nadarjen. Verjetno je pri njem največji problem, da ni razvil socialnih spretnosti, da se ni znal uveljaviti med sošolci in ga niso sprejemali, sam pa je to občutil kot zaničevanje, da ga ne cenijo dovolj."
Kot meni, ukrepi, ki jih je v izjavi po tragediji naštel Aleksandar Vučić, ne bodo ustavili nasilja: "Primarna preventiva je veliko govoriti o nasilju, da je to nedopustno. Potem je tu še sekundarna preventiva za rizične otroke, ki imajo vedenjske probleme ali psihične težave, ki bi lahko vodile do nasilja."