Slovenija

V oljčnikih vendarle ne bo vikendov?

Ljubljana, 18. 03. 2013 10.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek/N.Š./STA
Komentarji
227

Nova uredba, ki omogoča gradnjo večjih objektov tudi na kakovostnih kmetijskih površinah, je škodljiva, opozarjajo strokovnjaki, ki se ukvarjajo z urejanjem prostora. Očitno so jih slišali tudi pristojni, saj le nekaj tednov po sprejetju uredbo že popravljajo.

Pogled na Piran
Pogled na Piran FOTO: Thinkstock
Nova uredba o gradnji enostavnih in nezahtevnih objektov, ki je začela veljati 9. marca letos, je škodljiva, opozarjajo strokovnjaki, ki se ukvarjajo z urejanjem prostora. "Enim male parcelacije in vikendi ustrezajo, a vedno več ljudem je jasno, da taka gradnja pomeni iznakaženje prostorske podobe," pravijo. Strokovnjaki še svarijo, "da je prostor javno dobro in ne poligon za eksperimentiranje in uresničevanje ozkih individualnih interesov."

Strokovnjake je zmotilo, ker sporna uredba omogoča legalizacijo na črno zgrajenega prizidka ali kmetijskega objekta sredi nezazidljive kmetijske zemlje. Edino pravilo, ki se ga mora investitor enostavnega in nezahtevnega objekta držati, je skladnost objekta z namembnostjo zemljišča. Če je gradnja v nasprotju z občinskimi prostorskimi načrti, pa več ne šteje.

Ob pojavu kritik je ministrstvo za infrastrukturo in prostor zatrdilo, da v samem zakonu o gradnji objektov še vedno obstajajo ustrezne varovalke, ki preprečujejo, da bi se enostavni in nezahtevni objekti gradili, tako da bi to vplivalo na varnost objektov, prav tako poudarjajo, da bodo nad gradnjo še vedno bedeli inšpektorji.

Strokovnjaki pa so opozorili, da imamo premalo gradbenih inšpektorjev, glede na velik obseg birokratskega dela pa so tudi premalo na terenu. "Na terenu bi morali biti vsi po vrsti – projektanti, javna uprava, inšpektorji, vsak od njih bi moral vedeti, kaj se v prostoru dogaja. Ta hip pa so na terenu investitorji in uredba jim omogoča divji lov."

Ministrstvo spoznalo zmoto?

Očitno je kritikam strokovnjakov ministrstvo le prisluhnilo, saj so sporočili, da je vlada zaradi različnih razlag določb glede pogojev za umeščanje nezahtevnih in enostavnih objektov v prostor pripravila predlog novele uredbe o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje.

Vlada uredbo tako popravlja le nekaj tednov po njenem sprejetju ter po negativnih odzivih stroke in predstavnikov lokalnih skupnosti.

Vlada je zaradi različnih razlag določb glede pogojev za umeščanje nezahtevnih in enostavnih objektov v prostor pripravila predlog novele uredbe o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje. Vlada uredbo popravlja le nekaj tednov po njenem sprejetju ter po negativnih odzivih stroke in predstavnikov lokalnih skupnosti.

Vlada, ki opravlja tekoče posle, je v spremenjeni uredbi določila, da je pogoj za umeščanje nezahtevnega in enostavnega objekta v prostor izpolnjen, če so pri nameravani gradnji teh objektov upoštevane določbe prostorskih aktov ali drugih predpisov občine.

Vlada je določila še, da če prostorski akt ali drug predpis občine ne določa pogojev za umeščanje teh objektov v prostor, je umestitev takšnega objekta dopustna le ob izpolnjevanju določenih pogojev.

Tako morajo biti najbolj izpostavljeni deli objekta od meje sosednjega zemljišča odmaknjeni za polovico svoje višine, pri vkopanih objektih najmanj 1,5 metra. Vlada je v uredbi zapisala tudi, da namen objekta dopolnjuje namensko rabo obstoječe pozidave in da se na parceli, namenjeni gradnji, lahko postavi največ en objekt iste vrste ali več objektov različnih vrst.

Prav tako je vlada določila, da objekt s svojo velikostjo, materiali ter drugimi oblikovnimi značilnostmi ne sme kvariti splošnega videza prostora in v prostoru ne sme izstopati. V primeru dopolnitve obstoječe pozidave pa glede na velikost, materiale, barvo in druge oblikovne značilnosti objekt ne sme odstopati od že zgrajenih objektov oziroma mora slediti tipologiji že zgrajenih objektov.

Vladna uredba omogoča legalizacijo na črno zgrajenega prizidka ali kmetijskega objekta sredi nezazidljive kmetijske zemlje.
Vladna uredba omogoča legalizacijo na črno zgrajenega prizidka ali kmetijskega objekta sredi nezazidljive kmetijske zemlje. FOTO: Thinkstock

Za parcelo, namenjeno gradnji, se po noveli uredbe šteje gradbena parcela, ki je bila določena z upravno odločbo kot funkcionalno zemljišče ali zemljiška parcela, parcelirana v skladu s prostorskim aktom. V primeru obstoječe pozidave pa se za takšno parcelo šteje parcela, na kateri leži objekt, za katerega je bilo pridobljeno gradbeno dovoljenje. Vlada ob tem dodaja, da se omenjena pravila ne uporabljajo za objekte, za katere posebni predpisi določajo, da je njihova gradnja v javno korist.

Če je dosedanja uredba za enostavne majhne stavbe upoštevala površine do 30 kvadratnih metrov in med 30 in 50 kvadratnih metrov za nezahtevne majhne stavbe, nova uredba kot nezahtevne določa vse majhne stavbe do 50 kvadratnih metrov površine.

Nova uredba uvaja tudi kategorijo majhnih stavb kot dopolnitev obstoječe pozidave in za enostavne tovrstne objekte postavlja zgornjo mejo površine 20 kvadratnih metrov.

Vlada je dosedanjo uredbo konec februarja sprejela z namenom odprave administrativnih ovir in bremen za investitorje in upravne organe. Že kmalu zatem pa so strokovnjaki iz skupine Odgovorno do prostora opozorili, da je uredba škodljiva, saj lahko pride do primerov nevarne gradnje, objektov pa ne bo mogoče v celoti evidentirati. Poleg tega naj bi vlada z uredbo posegla v pristojnosti lokalnih skupnosti.

V Skupnosti občin Slovenije so vlado pozvali k zadržanju izvajanja uredbe. Zahtevi so se pridružili v občini Piran, kjer niso izključili niti možnosti sprožitve pobude za oceno ustavnosti uredbe.

Po poročanju Primorskih novic pa so v izolski in piranski občini v zadnjih dneh po sprejetju uredbe prejeli nadpovprečno veliko klicev in informativnih obiskov glede možnosti legaliziranja obstoječih črnih gradenj ali postavitve novih objektov.

Zanimanje za kmetijske parcele še zlasti na Obali je po sprejetju uredbe neverjetno naraslo

Da je res tako, pričajo tudi podatki z zadnje dražbe v Portorožu, kjer so dražili kmetijske površine v bližini Portoroža, ki so bile v lasti propadlega podjetja JPM. Kar nekaj parcel na dražbi ima pogled na morje in prav te parcele naj bi dosegle tudi 27-kratnik izklicne cene.

Zanimanje za teh nekaj kmetijskih parcel je bilo neverjetno. Še tistih nekaj kmetov, ki so lastniki sosednjih parcel in so nameravali povečati svoj oljčni nasad z dokupom kmetijskih površin, je od licitacije odstopilo, saj si takšne cene ne morejo privoščiti. Novi lastniki pa imajo bolj malo skupnega s kmetijstvom, tako da lahko že slutimo, da bodo na teh parcelah kmalu zrasli kmetijski objekti in iz njih počitniške rezidence s pogledom na morje.

"Če ste lastnik zemljiške parcele, to zadostuje in po pridobitvi gradbenega dovoljenja za nezahteven objekt lahko začnete z gradnjo tako velikega objekta. V vlogi navedete, da gre za kmetijski objekt. Če menite, da boste imeli težave, v načrtu prostore, ki bodo namenjeni bodočemu bivanju, opišite kot shrambe, kašče, drvarnica, prostor za spravilo strojev, prostor za spravilo pridelkov ipd. Ko se boste vselili v objekt in zaprosili za prijavo stalnega bivališča, pa boste dokazovali nasprotno, in to isto seveda tudi pred upravnimi organi občine, ko boste zahtevali spremembo namenske rabe. Do tega trenutka pa mora biti namenska raba skladna z namensko rabo v prostorskem aktu občine," določila uredbe razlagajo člani skupine Odgovorno do prostora!

Kritični so bili tudi do preveč enostavne spremembe namembnosti enostavnih objektov, opozorili so, da občine ostajajo brez dela prihodkov.

Pred sprejetjem nove uredbe je zakon določal, da mora investitor pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja občini plačati komunalni prispevek. Na ta način občini povrne sorazmeren del stroškov, ki jih ima lokalna skupnost z vlaganjem v infrastrukturo. Gradbeno dovoljenje za nezahtevni objekt, ki ga prav tako po posebnem skrajšanem postopku izda upravna enota, pa se izda brez poprejšnjega plačila komunalnega prispevka. "Doslej to niti ni bilo sporno, saj so bili nezahtevni in enostavni objekti dejansko manjši, pomožni objekti, ki so bili zgrajeni k že obstoječim, legalno zgrajenim stavbam," opozarjajo strokovnjaki in dodajajo, da nova uredba to popolnoma spreminja, saj so gabariti in zmogljivosti nezahtevnih in tudi enostavnih objektov zelo povečane.
"Občine se bodo tako soočile z novimi obremenitvami komunalne infrastrukture in nesorazmerno manjšim prilivom iz naslova plačil komunalnega prispevka, saj bodo investitorji težili k temu, da investicijo realizirajo kot nezahtevni ali enostavni objekt. Glede izgradnje električnega, vodovodnega, kanalizacijskega priključka pa prav tako ne bo več nobenega problema, saj lahko na podlagi te iste uredbe, vsakega od teh priključkov, ne glede na zmogljivost, zgradiš kot enostavni objekt, torej brez gradbenega dovoljenja. Nezahtevni objekt torej zgradiš z 'malim gradbenim dovoljenjem', brez plačil prispevkov, do njega pa kot enostavne objekte zgradiš še vse komunalne priključke."

Obregnili pa so se tudi ob določilo, da lahko kot enostavni objekt zgradimo tudi do 2000 kvadratnih metrov veliko športno igrišče. "Morda športno igrišče na prvi pogled res nima posebnih vplivov na okolje, jih pa ima 2000 kvadratnih metrov utrjene površine v naravnem okolju, ali na najboljših kmetijskih površinah, do katere je urejena tudi asfaltirana cesta. Sreča bo, če bo investitor zgradil samo po eno tako igrišče, saj uredba ne pravi več, da je dovoljen samo po en istovrsten objekt. Vse to se lahko zgradi brez kakršne koli prijave ustreznemu organu," še opozarjajo strokovnjaki.

Zanimanje za kmetijske parcele še zlasti na Obali je po sprejetju uredbe neverjetno naraslo.
Zanimanje za kmetijske parcele še zlasti na Obali je po sprejetju uredbe neverjetno naraslo. FOTO: Thinkstock

Od kulturne dediščine se poslavljamo!

Strokovnjaki skupine Odgovorno do prostora! opozarjajo še na primer kozolca toplarja, ki je edinstvena kulturna dediščina v naši kulturni krajini in kmetje so jih dejansko postavljali na robu kmetijskih zemljišč. Kozolec kot kulturna dediščina pa po sedanji uredbi ni niti nezahteven objekt niti enostaven objekt, saj kljub temu, da je manjši od 150 kvadratnih metrov bruto površine, pa je višji od šest metrov. Tako bi nekdo, če bi hotel postaviti avtohton skedenj po razmerjih iz naše kulturne dediščine, moral zaprositi za točno tako gradbeno dovoljenje kot za stanovanjsko hišo. Plačati bo moral komunalni prispevek in izkazati, da bo kozolec toplar stal na stavbnem zemljišču.

Ker pa bo investitor raje zgradil tri metre nižji objekt, da zanj ne bo potreboval projekta in malega gradbenega dovoljenja, bo kozolec toplar nenadoma neprepoznaven, saj bodo vsa razmerja porušena. "Pa tudi sicer so v uredbi kozolci uvrščeni samo še kot objekti za oglaševanje. Od kulturne dediščine se torej poslavljamo," še svarijo strokovnjaki.

Pojasnila so za 24ur.com pripravili člani skupine Odgovorno do prostora! Izidor Jerala, Helena Kovač in Manca Plazar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (227)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KontraVolta
20. 03. 2013 19.58
To vidis! Ti samo brisi =D
sbštajerec
20. 03. 2013 13.28
+4
Bravo Krt_ točno tako je in nič drugače. jaz že 6 Let čakam na odgovor ali lahko postavim nekaj kam bom spravil orodje in sadeže od sadovnjaka ki sem da sem zasadil ko sem podedoval pol hektarja. Sedaj zmeraj s prikoloco vlačim vse skupa gor in dol da se mi že krave smejijo na občini pa me vsako leto ko pridem kaj vprašat gledajo kot da sem stopil z lune. Sramota! Kmetje bi vse kupili to za 5.000 €, zraven mene pa imajo neobdelano zemljo moja, ki jo kosim in urejem pa jim diši da bi spremnili namembnost in lepo prodali za vikdende (oni ali njihovi leni otroci ki jim EU tako ali tako preveč daje zastonj). Konec koncev bom verjetno prej umrl prej ko bom dobil legalno gradbeno ker se preko tega kao preživlja ne vem kolilo Slovencev na zemlj pa raste le trava. V tej državi ni zdrave meje logike, enkrat lahko delaš kar čes drugič pa nič. Ensotavno bi jo morali poimenovat Butalska Slovenija.
pinek
19. 03. 2013 16.36
+3
terezinka kdaj pa ti kmetuješ če si neprestano na tem forumu a si mogoče arhitektka ki nima kaj počet in nergaš ker bo še manj dela Krt_ je podal "Lepo napisan prosti spis" ampak je točno tako kot je napisal.
Krt_
19. 03. 2013 10.36
+5
Zelo zanimivi so ti borci za prostor. Pa poglejmo malo podatke. Ti so res prepričljivi. V letu 2010, to je leto, v katerem je podatek za spremembo namembnosti zemljišč javno dostopen, torej v tem letu so občine, zahtevale spremembo namembnosti za 14.000 ha kmetijskih zemljišč. Z besedo za tiste, ki bi utegnili pomisliti, da sem se zmotil štirinajsttisoč. Vrli Odgovorneži za prostor, so po naročilu občinskih velmož strokovno utemeljevali, spremembo 14.000 hektarov zemljišč, pa takrat ni bilo slišati nobene javne zahteve po odgovornem ravnanju v prostoru. Seveda ni bilo, ker oni odgovorno in strokovno spreminjajo kmetijska zemljišča v stavbna. Jasno je, da pri uredbi ne gre za strokovnost, temveč za dobičke. Dobiček ima tajkun, ki kupi zemljišče in mu potem spremeni namembnost, dobiček ima občina, dobiček ima strokovnjak, ki pripravi dokumentacijo in dobiček ima uradnik, ki zamiži, ko pride predlog na mizo. Seveda ima dobiček, tudi občinska oblast, ki jo podkupi tajkun. Vsi lepo zaslužijo le kmet ostane brez zemlje. Pri uredbi je tisto, kar jih v resnici skrbi dejstvo, da nekdo, ki ima nek objekt, na zemljišču nekje ob robu gozda, tega zemljišča ne bo več hotel prodati in dobički bodo splavali po vodi. Če hočwjo dobičke, potem morajo tistim drobnim lastnikom, čimbolj onemogočiti razpolaganje s svojo zemljo in jih postaviti v položaj lastnika, ki lahko svojo zemljo, kadar je ni več v stanju obdelovati samo še gleda. In to je to. Dokaz drug podatek, o katerem vrli Odgovorneži ne govorijo. V SLOVENIJI SE VSAKO LETO ZARASTE 5% KMETIJSKIH ZEMLJIŠČ. Pet odstotkov njiv se spremeni v goščo. Pri vsej zaščiti, PRAVZAPRAV PRAV ZARADI NJE. Kmetje enostavno prenehajo z obdelovanjem. Iz različnih vzrokov. Starost, premalo zaslužka upokojitev, ni naslednikov...konkurenca tujih pridelovalcev in podobno. Češnje tako uvažamo iz Turčije, česen iz Kitajske in tako naprej. Slovenski kmetje s ceno enostavno ne morejo več konkurirat tujim pridelovalcem, pri tem pa so še kot ponudniki razdrobljeni in kot taki neprimerni za večji hkratni odkup, ki je terminsko usklajen. Take vrste odkup pa potrebujejo veliki centri, kjer običajno kupujejo meščani. Tisti mladi, ki ostanejo na kmetijah in imajo neke možnosti razvoja pa do obdelovalne zemlje z nakupom ne pridejo, ker je zaradi nizkih zaslužkov za njih predraga. Lahko jo samo najamejo, kar pa povečuje strošek proizvodnje. Zemlja je lastniško razdrobljena zaradi dedovanja po pokojnih kmetih. Lastniki, ki se desetletja ne ukvarjajo več s kmetijstvom pa lahko svojo zemljo le gledajo, dokler... SE NA NJEGOVIH VRATIH NE POJAVI NEKDO, KI ZEMLJO POCENI ODKUPI IN S POMOČJO ODGOVORNIH STROKOVNJAKOV NE SPREMENI NAMEMBNOSTI ZEMLJIŠČA. Odgovorneži se borijo za kmetijsko zemljo, ne pa za kmeta. Posledica lastniška razdrobljenost in lastništvo nekmetov nad kmetijskimi površinami. In to je v redu. zaradi tega se nihče od odgovornežev ne pritožuje. Dejstvo je, da je vse vik in krik sprožen zato, da bi vse ostalo tako kot je. Da bi se zemlja še naprej zaraščala in da bi se potem organizirano in z velikimi dobički v privatne roke spreminjala njena namembnost. Dediči ali ljudje, ki so po legalni poti prišli do zemljišč enostavno z njimi ne morejo polno razpolagati. Lahko sicer kmetujejo na mini površinicah, kar bi jih ugonobilo, gledajo... če pa bi hoteli to zemljo uporabiti tako, da se vsaj ob vikendih vrnejo k koreninam.... e takrat nastopijo odgovorneži... Sami kmetje, od katerih se nekateri komaj preživljajo, bi s kakim objektom na sicer kmetijskem zemljišču in gosti, ki bi prinesli dodaten zaslužek lažje preživeli in ohranili to kar še ostane kot kmetijsko zemljišče. To zemljišče bi bilo v funkciji pridelave hrane za goste. Slovenski kmet je podobno počel stoletja pred odgovorneži. Če je na planini zaradi paše potreboval kočo za pastirja jo je postavil. Danes bi ga odgovorneži križali po možnosti javno in ga pri tem obtožili za iznakaženje naše lepe krajine. Naj crkne če ne zna drugače in če ne razume, da je to v njego
Terezinka
19. 03. 2013 11.14
-2
Lepo napisan prosti spis. Prvič, dediči, ki pridejo iz mesta si s temi objekti prav nič ne bodo povečali obdelavo zemlje. Vikendaši, ki bodo kjer koli zgradili kar jim paše ne bodo prav nič povečali kmetov standard. Kmet, ki rabi senik, hlev ali garažo pa ni velik problem, ki ga je Črnačev zakon rešil. Tudi hlev, gnojnik, senik in sploh kmetijski objekt mora biti zgrajen tam kjer je prav in po nekih pravilih. Če so želeli kmetu olajšat in pocenit gradnjo bi lahko naredili oprostitev DDVja pri gradnji, oprostitev prispevkov in še marsikaj. Ni pa prav, da se ustavi red pri gradnji. Načrt gradnje ni samo strošek. Ta strošek bi lahko tudi povrnili z drugimi ukrepi. Hočete ali nočete si bo treba priznati, da izletniki in vikendaši, ki se kot je sedaj moderno vozijo in rekreirajo po gozdovih in kmetijskem zemljišču kjer koli jim paše niso rešitev kmeta in podeželja. Nek red in spoštovanje lastnine in okolja bi moral biti.
tali?ni tom
19. 03. 2013 08.21
+4
moram še dodat na floskulo o občinskem vlaganju v infrastrukturo ki je popolna laž! vse ceste , vsaj v mojem kraju smo zgradili mi in naši starši s samoprispevkom in pobiranjem denarja od vrat do vrat , vodovod je bil narejen isto tako pa telefon tudi ! elektriko pa tudi , saj je vsdak plačal kot šejk za priključek elektru plus drogove in kabelj je bilo potrebno plačat kar je tudi še sedaj! in še zastonj malico bi radi! in potem pride ta famozna kanalizacija ki jo pa spet plačamo krajani , v mojem kraju je kar tam nekje v povprečju dva tisoč evrov plus stroški ki jih maš od glavnega voda do bajte ki je včasih pet metrov včasih pa zaradi nesposobnih načrtovalvev sto metrov čez hribe in doline! vse plačamo krajani in zanimivo , kaj je prispevala oziroma kaj da zraven občina!?? nič , in pšotem ma občina stroške z vlaganjem v oinfrastrukturo! bedno , občina ma stroške z pašo županov in ostalih prisklednikov z nakradenim denarjem od občanov z fintami z raznimi prispevki in gradbenimi dovoljenji in podobno! še denar od kanalizacije dobi država od evropske unije ki ga dejansko porabijo za plače ne za namen za kar je dan!
Terezinka
19. 03. 2013 10.01
-2
Danes infrastrukturo ne moreš več graditi kot nekoč s samoprispevkom. Danes jo bodo kljub vsemu morali zgraditi s sredstvi občine
Sputnik
19. 03. 2013 08.16
+3
dejte raje strokovnjake ki so baje fuuuuul strokovni vprašat kako bomo rešili problematiko nakupa stanovanj med mladimi. ta stroka je slabša od otrok v vrtcu. če njih vprašaš bodo vsi znali povedat kako bi rešili problem. in ponavadi so otroške ideje presenetljivo dobre!!!!! samo oni niso stroka ne. šment. pol imaš pa tako da si na obali lahko hiše in vile kupujejo samo tisti iz LJ domačini pa nimamo kam ker ni denarja. denar je in to v LJ!!! če ne verjamete poglejte vikende na obali
Terezinka
19. 03. 2013 10.03
-2
Ta zakon ne rešuje nič. Ta zakon dela ne red. Kmetje, ta pravi, nikoli ne bodo delali barak za orodje in nekih pomožnih objektov tam po oljčnikih in vinogradih. Njim spanje v pomožnih objektih ni noben luksuz. To je popolnoma jasno komu je namenjeno in zakaj
Kapo44
19. 03. 2013 06.49
+1
Adijo pravna država. Zakon je veljal borih 14 dni, in že so nekateri fajn obogateli. Niti Severna Koreja nima tako sposobne mašinerije.
Terezinka
19. 03. 2013 10.04
+2
Ta zakon so izkoristili tisti, ki so vedeli kaj se pripravlja. To ne more trajati, to je narejeno za izbrance
Bogomir Klampfer
19. 03. 2013 10.57
+1
Terezinka
19. 03. 2013 11.16
+0
Oprosti strokovnjak, je uredba. Zame, ki nisem v UE je vseeno kako se imenuje. Po njej mora pač zadeva potekati. Tudi za tisti stari izraz "pomožni" objekt se opravičujem
posiljatelj
18. 03. 2013 21.48
+3
Uredba o spremembi uredbe, Zakon o spremembi zakona...
Buena Vita
18. 03. 2013 21.36
+3
komu pravljice,,,,,, v oljčnikih so vikendi in to exzkluzivni,pridite slovenci na obalo,vse vam razkažem in povem imena lastnikov
Terezinka
19. 03. 2013 10.06
+0
Zanima me, če poznaš kakšnega pravega kmeta, ki take stvari obravnava pozitivno? Povej enega kmeta, ki si je v oljčniku naredil sporen pomožni objekt za orodje?
KontraVolta
20. 03. 2013 02.56
+2
Daj ne bluzi nekaj. Malo si poglej kolko kmetov prodaja kmetijska zemljsca in to zato ker se mu nesplaca toliko truda vlagat za taksno malo ceno kot jo dobi z pridelkom v nasi zafurani drzavi. Takemu je vseeno ce bos ti potem gradil vikend al bos pa koruzo sadil. Ce pa si kmet postavi sredi oljcnika vilo v sicilijskem slogu pa mi je tut vseeno ce ne moti njega nevem zakaj bi mene.
tali?ni tom
18. 03. 2013 21.24
+5
je pa uredba ki so jo občinski lobiji in projektantski pa seveda kopica fouš ljudi iz mest , ki je dopuščala res enostavno in normalno gradnjo povozili iz čiste lakomnosti po hitrem zaslužku in nevoščljivosti! to je to! men osebno je dosti grše recimo grdi nadvozi na avtocestah in asfalt na najbol nemogočih mestih kot en hlev nekje na enem travniku pa lep kozolec pa skedenj in podobno! ljudje na deželi to rabimo medtem ko so gnjavatorji ponavadi iz mnest ki pa bi kar koštelili vaški delovni narod! tudi ena cerkev nekje sredi hriba je moteča za oko recimo! in ali ma gradbeno dovoljenje ?? zelo verjetno ne! ker nekoč v tisočih letih niso komplicirali z nekimui papirji in ostalo navlako ki nio nič drugega kot hitri zaslužek nekih bleferjev! po moje bi edino kar bi človek res rabil pri gradnji bajte ali karkoli bil nek statični načrt! vse ostalo je blef! govorim seveda za male objekte do recimo 10 krat 15 recimo metrov in manj ! za večje zadeve pa seveda večji predpisi! ampak to je moje mnenje glede na cvidene objekte stare sto in več let ki stojijo brez gradbenega dovoljenja,komunalnih taks soglasij za vse tudi nemogoče zahteve in podobno "napredno" pobiralno in lupilno navlako investitorjevega denarja!
Mateja Bol?i?
19. 03. 2013 08.12
+0
to je to napisal si čist pravilno,podeželje ne sme naprej. po mojem je v sloveniji preveč nekih zasčitniških organizacij ki utikajo nos povsod.
Terezinka
19. 03. 2013 10.08
+0
Podeželje ne gre naprej, će se nek mestni gospod sonči v oljčniku in vozi s terenci po poljskih poteh
Bojan-F
18. 03. 2013 19.48
+0
Ponavljam: - ta Uredba ne izloča "strokovnjakov" ampak veča sivo cono, katero bodo isti "strokovnjaki" znali personalizirati - ta Uredba ne more imeti veze z oživitvijo gradbeništva - s to Uredbo smo naredili spet nekaj korakov proč od Švice ali Avstrije A se je sam postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja kaj spremenil?
Bojan-F
18. 03. 2013 21.25
+1
UPSSS! Spreminjajo s hitrostjo, ki ji ne moreš slediti! Objekt, ki sem ga spodaj opisal, lahko v Lokovcu nad Čepovanom skladno s prostorskimi akti še vedno postaviš ... in da nihče ne ve.
Bojan-F
18. 03. 2013 22.15
-1
Pozabil sem dodati krasen pogled na Julijske Alpe, Kanin, Montaž in čudovite sončne zahode.
Terezinka
19. 03. 2013 10.10
+0
Zaradi te uredbe se ne bo prav nič spremenil normalni postopek pridobivanja gradbenih dovoljenj. Zaradi te uredbe bomo lahko izigravali zakone, ker si vsaka UE razlaga po svoje. Predpis, ki ni jasen se pa mora tolmačiti v korist stranke
Bogomir Klampfer
19. 03. 2013 10.58
+0
brabusednet
18. 03. 2013 16.31
+3
Sem pred leti gradil leseno drvarnico na betonskih temeljih.Moral sem imeti načrt in plačat sremembo namebnoasti.Drvarnica je velika 25 kvadratov in stoji 35 m od hiše ob robu gozdička.Če bi stala 20m od hiše ne bi rabil plačat spremembo namembnosti.Jaz sem jo postavil zato ob gozdičku,da je mal skrita in ne kvari izgleda hiše.Tu se pa gredo strokovnjaki o nekem kolturnem izgledu.Po mojem jim je v igri samo zaslužek občin in urbanistov.
tali?ni tom
18. 03. 2013 21.25
+0
Terezinka
19. 03. 2013 10.14
+0
Toda prav je, da so pogledali kje bo tvoja drvarnica. Moj sosed je v nedeljo meter od moje parcele zgradil barako in nič mu ne morem, če ne grem na sodišče. Tako so rekli na UE. Ker se ne želim kregat bo tam in ne kje drugje. Če bi rabil dovoljenje bi se morala pogovorit in prosila bi ga naj jo postavi na drugi konec parcele, tako pa ne rabi vprašati
wolfterier
18. 03. 2013 16.08
+2
Tozadevni strokovnjaki so proti,saj ne bodo izmolzli nekaj tisoč evrov za lopo,uto ali drvarnico od lastnika.Vsak nej o svoji lastnini odloča sam,seveda v okviru določenih gabaritov in namembnosti.
Bogomir Klampfer
18. 03. 2013 18.07
+4
Točno tako. Pravijo, da ko mački stopiš na rep, zacvili. Nekateri bodo pač manj zaslužili, ljudstvu pa bo prihranjen kakšen evro in obilica birokracije.
Terezinka
19. 03. 2013 10.15
-1
In predrzen bo delal kar hoče, če se sosed ne bo pripravljen tožariti
Terezinka
19. 03. 2013 11.01
+0
Terezinka
19. 03. 2013 11.03
+0
na dejstvo, da tako dobro poznate zakonodajo in delate na pristojni službi v UE vas sprašujem kaj in kdo je pridobil s tem zakonom?
ebiga
18. 03. 2013 16.05
+5
Kako je "strokovnjake" strah za svoje žepe...........zdaj ko ne bo treba čakat na dovoljenje po nekaj let za pasjo uto in plačat "strokovnjakom" tisoče evrov za žegen je pa vse narobe.
Mejduš
18. 03. 2013 15.57
+8
Kmetje nebojo smeli prodajati zemljišča,bo država kar vzela.Ker kmetijsko zemljiče so majhne cene, naprej bojo pa tako delali kot je Jakovič naredil pa bomo spet skorumpirani državi.To še hudič nemore ustaviti,zato ker se samo na visokih stolčkah dogaja.
Terezinka
19. 03. 2013 10.16
+1
Ma tu ni problem Jankovič, tu je problem Rajko
simple_mind
18. 03. 2013 15.31
+14
Ah, seveda, povsem strokovno se mora malim ribam onemogočit prav vse do podna, velike ribe pa lahko mesarijo naprej, vse v duhu genialnih osvoboditeljev in dušabrižnikov. Predvsem pa vse za "lepo" Slovenijo, eh,...
HooplaToopla
18. 03. 2013 15.17
+19
--- Če bi tisti, ki si gradijo velike luksuzne počitniške nepremičnine na najlepših mestih Slovenije, to pravico lepo in pošteno plačali ..... tako da bi imelo celo slovensko ljudstvo vsaj kaj od tega, bi bilo to vse OK. ---- Žal pa na prestižnih lokacijah v Sloveniji gradijo povečini tisti, ki so že v osnovi denar za gradnjo in material najprej ukradli ljudstvu. Kje šele da bi plačali pošteno ceno za zemljišče. To pa že ni več OK.
Dante Kersi
18. 03. 2013 15.17
+2
ti koji su protiv su hinavci zlobneži skrbiju za svojo rit kvazi arhitekti super da končno ljudje ki nimajo dinarja si zgradijo enu slamnatu streho brez da bo plačali opčinarima ogromne mase dinarja.... gdo pa reče da su hiže po ukusu zdaj ne one pred 300 let zdaj čim več tega tih skromnih malih hiž in permakultura ne pa nadzor
dragulj4
18. 03. 2013 15.02
+0
KO BO MEJA NA ČRNEM KALU NEBOMO DOVOLILI JANEZOM ZIDAT ALPSKE VIKENDICE POHORSKE PLOTOVE V CIVILIZACIJI NA OBALI ŽE SMRAD PO KISLEM ZELJU IN KRANSKIH NE PRENESEMO
ju3 pa res
18. 03. 2013 15.06
+10
to sm enkrat slišu ja, da od črnega kala dalje ni več slovenija... mislim a te ni nič sram?! k take prbijaš...jao da te vidim na dolenskem...veš kako se prašička "pauha"...
dragulj4
18. 03. 2013 15.17
-1
JU3 A TEBE NIČ NE MOTI ČE BI TI JAZ SADIL NA DOLENSKEM OLJKE KJER RASTEJO LIPE ..NAS TO MOTI
ju3 pa res
18. 03. 2013 15.50
+5
pr ns raste trta, pol je kka bukev, hrast...šele nato lipa (bi ti priporočal mal obiska - zate očitno tujina). Oljka, trta...ja mogoče bi res kazilo, če bi bilo tega ogromno...in se deloma strinjam s tabo (bi bil vesel oliv, jih imam rad...tako kot bi ti moral biti vesel kranjske klobase in zelja), ne morem pa se strinjat na tvoji nestrpnosti in nastrojenosti...mislm "ko bo meja"
wolfterier
18. 03. 2013 16.12
+3
Če bi vas res motilo,nebi Popović sadil palme.Ampak imate raje zamorce kot slovence.
dragulj4
18. 03. 2013 17.25
+4
RAJE,KER TAKO HUDOBEN FOLK KOT JE V SLO TEŠKO NAJDEŠ SAMA FAUŠIJA IN PREPOTENTNOST
Kajtimar
18. 03. 2013 21.07
-1
žarko- poleti se bo kranjske kuhalo po istri na veliko. sploh do umaga.
Kajtimar
18. 03. 2013 21.08
-1
tali?ni tom
18. 03. 2013 21.30
-3
jst pa ne bom na obali tuji kot pravi žarko od meje na črnem kalu NIKOLI KUHAL KRANJSKIH KLOBAS PA ZELJA!!!!! mam doma lepe jančke pa tudi kak pacek se najde ! skratka hočem povedat da se ti in tebi podobni zgleda otepate denarja! verjemite da od oljk ne boste preživeli , drugega pa nimate kot kamen! obalo je pa zasvinjana in zaliv je janez podaril hrvatom!
Mejduš
18. 03. 2013 14.56
+2
Prvo morajo ta korubcija čisto uničiti pa strgo nadzorovati.To se gre za vaše prijatelje, če takem mu daste možnosti,se na daleč okrok razširi.