Pri kampanji Za vse družine, ki poteka od predstavitve družinskega zakonika oktobra lani, se bodo v ključnih fazah sprejemanja zakonika še intenzivneje zavzeli za "enakost pred zakonom in spoštovanje temeljnih človekovih pravic in svoboščin vseh državljanov". V ta namen so pripravili plakatno akcijo, v kateri opozarjajo na različne vrste družin.
S plakatno akcijo hočejo sporočiti, da v Sloveniji obstajajo različni tipi družin in partnerstev. Poudarjajo, da morajo biti vse te družine in partnerstva "enako spoštovana, enako zaželena, predvsem pa jim mora država po ustavi zagotavljati enake pravice", so zapisali v sporočilu za javnost.
Na plakatu sta po besedah koordinatorja kampanje Mitje Blažiča izpostavljeni družini, ki sta stigmatizirani; istospolna in enostarševska družina, ob tem pa tudi istospolni par. "In vsi se pri nas soočajo s predsodki, stereotipi, istospolna družina in par pa tudi s sistemsko diskriminacijo države," so prepričani v kampanji Za vse družine.
Na dnu plakata so stilizirani tudi "drugi tipe družin", od družine očeta, matere in otroka, do razširjene družine in lezbičnega para, je poudaril Blažič. Enostarševsko družino pa so po njegovih besedah umestili na plakat zato, ker se jo je v razpravi o družinskem zakoniku večkrat stigmatiziralo.
Podpora Ambasade Kraljevine Nizozemske
Plakatna akcija obsega okoli 70 plakatov, ki bodo od 26. oktobra do 15. novembra postavljeni v osem večjih mestnih občinah: v Ljubljani, Mariboru, Celju, Kranju, Kopru, Novem mestu, Novi Gorici in Murski Soboti. Prvo plakatno akcijo kampanje je podprla Ambasada Kraljevine Nizozemske.
Kampanja "Za vse družine! Za pravice vseh otrok. Za človekove pravice!" združuje prizadevanja 13 organizacij (desetih nevladnih in treh političnih podmladkov) v podporo novemu družinskemu zakoniku. Ta bo, če bo sprejet v predlagani obliki, po njihovem mnenju odpravil "sistemsko, institucionalno diskriminacijo istospolnih parov, istospolnih družin, zlasti pa otrok v istospolnih družinah".
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.