Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je predsednika republike Danila Türka danes obvestil o ustanovitvi poslanskih skupin v novoizvoljenem sklicu parlamenta. Predsednik države sedaj lahko po posvetu s poslanskimi skupinami predlaga kandidata za novega mandatarja.
Teden dni po ustanovni seji državnega zbora, torej danes, se je namreč iztekel rok, do katerega morajo biti ustanovljene poslanske skupine v parlamentu. Novi vodje poslanskih skupin so morali o ustanovitvi poslanske skupine obvestiti predsednika državnega zbora in mu predložiti seznam članov z njihovimi podpisanimi pristopnimi izjavami. Predsednik DZ Gantar pa je predsedniku republike popoldan posredoval poročilo o ustanovitvi poslanskih skupin.
Kdo so vodje poslanskih skupin?
Poslanske skupine so morale ob ustanovitvi določiti tudi svoje vodje in njihove namestnike. Poslansko skupino SD bo vodil Bojan Kontič, poslance SDS Jože Tanko, poslansko skupino Zaresa Gregor Golobič, poslance DeSUS Franc Žnidaršič, poslance SNS Zmago Jelinčič, poslansko skupino SLS Jakob Presečnik, vodja poslancev LDS pa bo Borut Sajovic.
Poslansko skupino sestavljata tudi poslanca narodnih skupnosti. V skladu z dosedanjo prakso bo prvi dve leti mandata eden izmed njiju vodja poslanske skupine, drugi pa predsednik komisije za narodni skupnosti, nato pa bosta funkciji zamenjala. Kot vodja poslanske skupine bo mandat začel poslanec italijanske narodnosti Roberto Battelli, v drugi polovici mandata pa bo funkcijo prevzel predstavnik madžarske manjšine Laszlo Göncz.
Mandatarski kandidat v začetku novembra
Predsednik Türk bo razgovore predvidoma začel po 28. oktobru, posvetovanja pa naj bi opravil do konca meseca ter v začetku novembra predlagal mandatarskega kandidata. Seja državnega zbora, na kateri bodo poslanci volili mandatarja, pa bo predvidoma sklicana najpozneje do sredine novembra.
Državni zbor voli predsednika vlade na tajnem glasovanju, za izvolitev pa potrebuje večino glasov vseh poslancev, torej najmanj 46. Novoizvoljeni predsednik vlade pa mora nato v 15 dneh po svoji izvolitvi državnemu zboru predlagati imenovanje ministrov.
Vsebina pogodbe znana v soboto
Najverjetnejši mandatar Borut Pahor bo vsem predsednikom morebitnih koalicijskih strank poslal čistopis predloga koalicijske pogodbe, je napovedal član pogajalske skupine SD Miloš Pavlica. Stranke se bodo do predloga opredelile do sobote, ko naj bi se na skupnem sestanku dokončno dogovorili in oblikovali vsebinski del koalicijske pogodbe.
Zapleti pri koalicijski pogodbi?
Čistopisa koalicijske pogodbe pa naj DeSUS ne bi potrdil. Upokojenci namreč zahtevajo več varovalk za pokojnine, glavni Pahorjev pogajalec Anton Rop pa o tem noče niti slišati, poroča oddaja Svet na Kanalu A.
Zapleta se namreč pri realizaciji DeSUSove predvolilne obljube, da bodo upokojenci v vladi poskrbeli za učinkovit in pravičen pokojninski sistem. DeSUS se zavzema, da bi v pokojninskem sistemu prevladal prvi steber, vplačila delodajalcev na Zavod za pokojninsko zavarovanje, ne pa drugi naložbeni.
Odprtih vprašanj ni več
Pavlica ocenjuje, da je predlog koalicijske pogodbe relativno dobro pripravljen ter upošteva večino želja koalicijskih partneric. "Vseh seveda ne, saj so si nekatere nasprotujoče," pravi Pavlica, pri čemer denimo omenja področje prenosa sredstev Kapitalske družbe. Sicer pa ocenjuje, da pomembnejših odprtih vsebinskih vprašanj ni več, tudi ne na področju pokojnin ali medijske zakonodaje. Pavlica še dodaja, da je razlik med osnutkom koalicijske pogodbe in sedanjim predlogom kar precej, predlog pa obsega 15 strani več kot osnutek.
Pavlica meni, da bo v soboto vsebinski del pogodbe dokončno oblikovan. Kar pa se tiče kadrovskega razreza v pogodbi, Pavlica pravi, da je to v pristojnosti mandatarja in ne pogajalskih skupin.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.