Slovenija

Vsebina pogajanj odprta

Ljubljana, 09. 01. 2006 07.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pogajanja o socialnem sporazumu bodo temeljlila na vladnih izhodiščih, ki ostajajo odprta, zagotavlja Damijan.

Damijan zahteva dialog in ne izsiljevanje s strani sindikatov
Damijan zahteva dialog in ne izsiljevanje s strani sindikatov FOTO: Dare Čekeliš

Vladna stran zagotavlja, da ostajajo izhodišča o novem socialnem sporazume za obdobje od 2006 do 2009, ki sicer vsebujejo tudi s strani sindikatov nesprejemljivo enotno davčno stopnjo, odprta. 

"Vendar pogajanj ne more biti, če neka stran že na samem začetku zavrača pogajanja o določenem vprašanju. To niso pogajanja, ampak izsiljevanje,"
je po sestanku socialnih partnerjev dejal minister za razvoj Jože P. Damijan. Dejstvo, da je so vladna izhodišča še naprej odprta je potrdil tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič.

Minister Damijan je dodal, da je vladna stran za dogovor zelo odprta in da bo v dialogu sodelovala konstruktivno ter poudaril, da upa, da bodo tudi ostali socialni partnerji pripravljeni na pogovore o vseh vprašanjih, saj dogovora ni mogoče doseči brez dogovarjanja.

Kamen spotike – davčna zakonodaja

Dogovarjanja bodo težavna predvsem na področju davčne zakonodaje in vladnega predloga o morebitni uvedbi enotne davčne stopnje, ki ji sindikati v celoti nasprotujejo. "Ničesar ne izključujemo, ničesar ne pričakujemo in ne želimo, da katerakoli stran podaja ultimate, česa ne sme biti," je povedal minister Drobnič.

Socialni partnerji se bodo znova sestali prihodnji ponedeljek. Danes so po besedah predsednika sindikata Pergam Dušana Rebolja izpostavili le, da je dialog potreben in da je nujno priti do sporazuma. Opredelili so cilje in posebej izpostavili, da socialni sporazum izhaja iz ciljev in se šele nato pogaja o ukrepih, je pojasnil Rebolj. Kot je povedal sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Samo Hribar Milič, so se zbrani dogovorili, da se ne bodo pogajali o reformah, ampak o socialnem sporazumu.

O vsebini niso govorili

Sicer pa se socialni partnerji na današnjem sestanku niso pogovarjali o sami vsebini sporazuma. Kot je povedal minister Drobnič, so se dogovorili, da bodo pogajanja potekala v eni glavni pogajalski skupini, da bodo po potrebi ustanovili še kakšno podskupino za razrešitev konkretnih, težjih strokovnih vprašanj.

Socialni partnerji so se dogovorili, da bo pogajanja vodila vladna stran, vendar minister Drobnič socialnim partnerjem danes ni potrdil, da bo on tisti, ki bo v imenu vlade vodil pogajanja. To je razburilo predvsem sindikate, ki na mestu vodje pogajalske skupine želijo ministra za delo. Vlada je sicer v začetku decembra, ko je sprejela dopolnjen predlog vladnih izhodišč za sporazum, za vodjo vladne pogajalske skupine imenovala ministra za delo, družino in socialne zadeve,  je potrdil vladni predstavnik za odnose z javnostmi Valentin Hajdinjak.

Semolič je razočaran, da minister Drobnič ni potrdil, da bo vodil pogajanja z vladne strani
Semolič je razočaran, da minister Drobnič ni potrdil, da bo vodil pogajanja z vladne strani FOTO: POP TV

Semolič razočaran

"Presenetila nas je reakcija vladne delegacije, ki danes ni rekla zadnje besede okoli tega. Mi bomo to jemali kot neprijazno dejanje, kot dejanje, ki že vnaprej zmanjša pomen socialnega sporazuma, če ne bo vodja pogajalske skupine s strani vlade minister. Vlada v tem trenutki ni predlagala nikogar in si je vzela čas do prihodnje seje," je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.

Kot je povedal predsednik Konfederacije novih sindikatov Slovenije - Neodvisnost Drago Lombar, minister sindikatom potrdil, da bo on s strani vlade glavni pogajalec. "Mi zahtevamo, da je on kot minister za delo, družino in socialne zadeve glavni pogajalec in vodja pogajanj, minister pa se temu izogiba," je dejal Lombar. 

Po Semoličevih besedah sindikati za vodjo pogajalske skupine predlagajo Drobniča, ker je "kot minister za delo najbolj kompetenten, lahko pa vlada predlaga tudi drugega ministra. Vendar ministrska raven mora biti, zaradi narave dialoga in zahtevnosti kompromisa za pogajalsko mizo".

SORODNI ČLANKI