Slovenija

Vse več slovenskih podjetij uvaja skrajšan in fleksibilen delovni čas

Maribor, 09. 03. 2022 17.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Barbara Bašič
Komentarji
1

Kaj je – poleg plače – še pomembno za dobro počutje in delovno učinkovitost? Vse bolj se kaže, da tudi delovni čas. V agenciji za zaposlovanje Manpower Slovenija so se zato odločili uvesti štiridnevni delovnik in svojim zaposlenim tako omogočili delo od ponedeljka do četrtka. V Podjetju Plastika Skaza so najprej uvedli šesturni delovnik v režijskem delu, nato pa še fleksibilen delovni čas. V mariborskem podjetju Mikro+polo pa imajo denimo neomejen dopust.

Nik Fortič v podjetju Manpower Slovenija že leto in pol dela kot prodajni zastopnik. V kolektivu uživa, delovno vnemo pa zdaj povečuje še odločitev podjetja o uvedi štiridnevnega delovnika – od ponedeljka do četrtka. "Med tednom imaš več motivacije, da se bolj potrudiš, da je vsak mail napisan natančneje, tako da boš imel v petek res prosto, da ne boš potem delal za nazaj," svoj delovnik opiše Fortič.

Vodstvo podjetja je po poskusnem obdobju ugotovilo, da so delavci zdaj bolj motivirani, bolj produktivni in zaradi več prostega časa tudi zadovoljnejši. "Odzvali smo se na potrebe na tržišču, predvsem zato, ker že dolgo časa opažamo, da višja plača v zameno za veščine, za njihove izkušnje in lojalnost ni več dovolj," pojasnjuje Zvone Zajc iz Manpower Slovenija. 

Nekatera podjetja zaposlenim omogočijo tudi neomejen plačan dopust.
Nekatera podjetja zaposlenim omogočijo tudi neomejen plačan dopust. FOTO: Shutterstock

Delavec pride v službo in gre domov, ko želi

Za zmanjšanje stresa na delovnem mestu in za večjo produktivnost pa že nekaj let skrbijo tudi v mariborskem Mikro+polu, podjetju, ki se ukvarja z dobavo laboratorijskega pribora, opreme in kemikalij. Med vsemi ugodnostmi, kot so zajtrki in plačano počitniško delo za otroke – dovoljeni so tudi hišni ljubljenčki – je tudi neomejen plačan dopust. "Tisti, ki gre na dopust, nujna opravila preda sodelavcu ali sodelavki in to seveda velja tudi obratno. To res deluje in ne pomeni, da mora tisti človek delati dvojno, ampak samo tiste stvari, ki ne morejo čakati," o dinamiki dela pravi Mirjana Mladič.

V režijskem obratu Plastike Skaza pa so se pred dvema letoma odločili, da bodo z osemurnega prešli na šesturni delovnik. "Pri nas je bilo najprej najpomembnejše prilagoditi ljudi, tako da se zavedajo, da je fleksibilen delovni čas najboljši delovni čas," pojasnjuje Tanja Skaza. "Zato smo v tem trenutku v celotni režiji na fleksibilnem delovnem času, se pravi, pridem, ko pridem, grem, ko grem, ampak vidna mora biti moja učinkovitost in pri tem moram biti odgovorna," dodaja Janja Urankar Berčon. "Meni osebno omogoča boljše usklajevanje zasebnega časa s službo, bolj se lahko posvečam svoji družini in popoldanskim aktivnostim," pravi zaposlena v Plastiki Skaza Janette Škorc.

In to zadovoljstvo je ključ, pravijo delodajalci, da so zaposleni na svojem delovnem mestu produktivnejši, s čimer seveda tudi več prispevajo k podjetju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gregec232
09. 03. 2022 21.27
+1
Pri nas pa obratno🤣,delovni čas povecuje,dopust krajsa🤔...