Če ste prehlajeni, če vam teče iz nosa, če kašljate in kihate oziroma imate kakršne koli znake okužbe, nikar ne obiskujte bolnikov v bolnišnicah. Zaradi občutnega povečanja števila okužb dihal v splošni populaciji so obiski v večini slovenskih bolnišnic omejeni. Ukrepi so nujni za preprečevanje širjenja okužb in za zaščito bolnih.
V ljubljanskem kliničnem centru velja omejitev pri odraslih na eno zdravo osebo med 15. in 17. uro, pri otrocih pa zgolj na zdrave starše oziroma skrbnike. Vsem obiskovalcem še svetujejo, da na obisku pri bolniku redno skrbijo za higieno rok. "Svetujemo, da na obiske hodijo le zdrave osebe!" pravi Mateja Logar z Infekcijske klinike UKC Ljubljana. Kot je dodala, namreč opažajo vse več okužb dihal. Gripa je po njenih besedah letos prišla nekoliko prej kot v zadnjih letih, prvi večji porast pa pričakujejo v naslednjih tednih. "Zboleli naj ostanejo doma, če niso izrazito bolni. Kronični bolniki naj se najprej s svojim zdravnikom posvetujejo po telefonu," pravi in dodaja, da naj pomoč v bolnišnici ali pri osebnem zdravniku poiščejo le hudo bolni, saj se s tem zmanjša možnost širjenja okužb.
Zaradi prihajajoče sezone gripe in drugih obolenj so na dermatološki kliniki pripravili 20 dodatnih postelj, oddelek pa odprejo v ponedeljek, je dejala strokovna direktorica UKC Ljubljana Brigita Dernovšek.
Omejitev obiskov tudi na Jesenicah in v Novem mestu
Zaradi velike nevarnosti prenosa hude okužbe dihal pri majhnih otrocih so do preklica prepovedani obiski otrok pri mamicah pred ali po porodu v porodnišnici Splošne bolnišnice Jesenice. Obiski so omejeni na enega zdravega obiskovalca dnevno.
Tudi v bolnišnici Novo mesto so zaradi porasta virusnih obolenj omejili obiske praktično na vseh oddelkih. Obiskovalce prosijo, da upoštevajo naslednja priporočila: bolnike naj obiščejo le zdrave odrasle osebe, največ ena dnevno. Odsvetujejo obiske mlajših otrok. Potrebno je dosledno izvajati higieno rok in higieno kašlja. V enotah intenzivne terapije in nege pa so obiski možni le po dogovoru z lečečim zdravnikom.
V Slovenj Gradcu in Murski Soboti omejitev obiskov na vseh oddelkih
V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec velja omejitev obiskov na vseh oddelkih. Najprej so obiske omejili na oddelku pediatrije, kjer so v začetku leta zabeležili naval bolnikov z respiratornimi obolenji. Od 10. januarja dalje pa velja omejitev obiskov na vseh oddelkih. To pomeni, da ima lahko hospitaliziran bolnik naenkrat na obisku le eno osebo, ki je zdrava. Podobna omejitev velja na oddelku za ginekologijo in porodništvo, kjer so obiski otrokom prepovedani, lahko pa porodnico oziroma bolnika obišče le ena oseba na enkrat, seveda, le če je zdrava.
Prav tako velja omejitev obiskov na vseh oddelkih bolnišnice v Murski Soboti, kjer opozarjajo, da naj bolnike obiskuje le en zdrav posameznik na enkrat, obiski pa naj ne bodo daljši od pol ure.
Kot smo poročali, so imeli s povečanjem okužb v ljubljanskem UKC nazadnje največ težav konec lanskega decembra. Tedaj se je zelo povečalo število bolnikov, zlasti otrok, šlo pa je predvsem za bronhiolitis, torej vnetje dihalnih poti, pri čemer je moten prehod zraka. Neobičajen zaplet pri adenovirozi je bil tedaj usoden za 15-mesečno deklico, nekaj dni kasneje pa je zaradi dihalnih težav umrla tudi komaj dveletna deklica.
Zdravniki pozivajo starše, naj pazijo na malčke
Zdravniki svetujejo, da v primeru, če je doma dojenček, ki je mlajši od šest mesecev in ima v vrtcu sorojenca, naj starši tega vzamejo iz varstva, ker največkrat okužbo prinese domov prav ta. Treba je omejiti obiske, zlasti majhnih otrok.
Priporočljivo je, da se v bližini bolnih otrok ne kadi. Odsvetujejo tudi obiskovanje nakupovalnih centrov ali drugih zaprtih prostorov, kjer se zadržuje veliko ljudi z majhnimi otroki. Priporočajo čim več gibanja na svežem zraku.
Če otrok z bronhiolitisom že obiskuje vrtec, morajo starši poskrbeti, da otrok ostane doma, dokler se popolnoma ne pozdravi. Staršem še svetujejo, naj pri bolnih otrocih poskrbijo za zadosten vnos tekočine, redno čistijo nosek s fiziološko raztopino in v primeru visoke vročine le-to znižajo s sredstvi proti vročini. Če otroci bruhajo, ne pijejo ali težko in hitro dihajo, je potreben pregled pri zdravniku. V primeru potrebe po dodatnem zdravljenju s kisikom ali nadomeščanju tekočin z infuzijo se otroka sprejme v bolnišnico, nekateri med njimi pa potrebujejo tudi zdravljenje v enoti za intenzivno terapijo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.