
Na Dunaju je bilo predstavljeno letno poročilo Mednarodnega nadzornega sveta za droge (INCB), ki opozarja, da so zlorabe "droge za posilstvo" v porastu. Svet tudi opozarja na nove psihoaktivne snovi, ki jih je lažje pridobiti in so pod manj strogim mednarodnim nadzorom.
Pojavi zlorab "droge za posilstvo" so v hitrem porastu, saj se povzročitelji spolnega nasilja uspešno izogibajo striktnemu mednarodnemu nadzoru preko uporabe snovi, ki niso prepovedane z mednarodnimi konvencijami za preprečevanje zlorab drog. Kot učinkovit se je izkazal le strog nadzor vlad v sodelovanju s farmacevtsko industrijo pri preprečevanju zlorab flunitrazepama, ki so sedaj redke. Gre za benzodiazepin, ki se prodaja pod imenom rohypnol. Pogosto je bil uporabljen v namene spolnih zlorab, zato so ga poimenovali "droga za posilstvo". V svojem poročilu INCB poziva vse vlade, da uveljavijo prav v ta namen oblikovano resolucijo iz marca 2009. Sprejela jo je Komisija za narkotike, da bi čim prej odpravila zlorabe farmacevtskih izdelkov za spolno nasilje.
Brezbarvna tekočina se meša brez večjih težav
Uživalci GHB drogo konzumirajo predvsem v nočnih klubih, v kombinaciji z elektronsko glasbo, pa tudi zunaj njih, v vsakodnevnem življenju. GHB oziroma tekoči ekstazi je brezbarvna tekočina, zaradi česar jo je lahko primešati h kateri koli pijači in zato se občasno pojavlja tudi v povezavi s posilstvi. Obstaja tudi v prahu in kapsulah, pri nas pa se običajno pojavlja v rahlo slani tekočini brez vonja. Droga okrepi človekovo potrebo po družabnosti, povzroči blago omotičnost in okrni gibalne sposobnosti. Pod njenim vplivom postane človek dovzetnejši za glasbo in željan plesa, hkrati pa droga tudi zbuja spolno slo in s tem olajša sicer nezaželen spolni odnos.
Pazite na svojo pijačo!
Kot so nam sporočili z Generalne poliicjske uprave, v Sloveniji nimajo prijav za kazniva dejanja, ki bi bila storjena s pomočjo te droge. Izkušnje varnostnih organov iz tujine pa po besedah slovenske policije kažejo, da se droga za posilstvo uporablja na dva načina. GHB storilec zlije v pijačo oškodovanki v času, ko je pijača nenadzorovano na točilnem pultu ali na mizi, ko pa lastnica pijače vrne, pa drogo zaužije, ne da bi se tega zavedala. Drugi način pa je, da oseba v družbi pije iz kozarca, ki kroži. Pri tem gre za nekakšno eksperimentiranje z drogo, pojasnjuje policija in dodaja, da se v obeh primerih tega zaužitja oškodovanke niso zavedale ničesar in so se zbudile oziroma prišle k zavesti posiljene, pomanjkljivo oblečene ali celo gole. Zato policija svetuje, da pijače v lokalu nikoli ne puščate nenadzorovane in da ne pijete neznanih tekočin.
Posilstva z GHB policja še ni obravnavala
V Sloveniji so sicer GHB že nekajkrat zasegli, gre predvsem za majhne količine, leta 2003 pa je kriminalistična policija na območju Slovenije evidentirala "domači laboratorij", v katerem so osumljenci proizvajali GHB. Zoper štiri osumljence je bila podana kazenska ovadba na pristojno državno tožilstvo.
Posilstvo je treba takoj prijaviti
IVZ dodaja, da je najpomembneje, da oseba, ki je bila posiljena, posilstvo takoj prijavi ustreznim organom pregona. S časovno oddaljenostjo od dogodka se zabrišejo tudi posamezni sledovi posilstva in informacije, ki so lahko pomemben dokaz pri pregonu posiljevalca. Tudi GHB se hitro izloči iz telesa in ga je pozneje skoraj nemogoče dokazovati. Čas briše dokaze tudi pri soudeležencih posilstva, zato je pomembno, da se takoj in odločno odzove in posiljevalca prijavi.
INCB opozarja tudi, da je treba posebno pozornost posvetiti preprečevanju zlorab drog in pri tem izpostavlja bolj odločno ukrepanje in uresničevanje obvez. “Preprečevanje zlorab drog je ključnega pomena za zmanjševanje povpraševanja po drogah. Primarno preprečevanje obsega ukrepe za preprečevanje in zmanjševanje uporabe drog med populacijo, ki se z njo prvič sreča ali pa ni resno vpletena v njihovo zlorabo,” je povedala predsednica INCB, profesorica Sevil Atasoy. “Obstajajo tehtni razlogi, zakaj moramo toliko pozornosti posvečati preprečevanju zlorab drog. Celo en sam zgodnji stik z drogo ima lahko resne posledice, kot so nenamerne poškodbe, preveliki odmerek ali aretacija.”
Poročilo poziva vlade, da v svoje ukrepe spet vključijo primarno preprečevanje ob sekundarnem, od oblikovalcev politik pa se pričakuje, da ustanovijo ključne organe, ki bodo odgovorni za primarno preprečevanje zlorab drog. V ta proces morajo vključiti tudi nevladne, saj je jasno, da samo vladni ukrepi ne bodo zadostovali.
Poročilo tudi navaja, da so postale zlorabe pri predpisovanju zdravil v nekaterih državah velik problem. Veliko število ljudi zlorablja predpisovanje zdravil, celo tisti, ki jemljejo heroin, kokain in MDMA ('ekstazi'). Smrti zvezdnikov v letu 2009 so opozorile na to nevarnost, ki izhaja iz zlorab pri predpisovanju zdravil. Zlorabe predpisanih zdravil se v zadnjih letih širijo po vsem svetu, zato INCB poziva, da se soočimo s tem 'skritim' problemom.
Za pridobivanje drog pa dobro organizirane in močne kriminalne združbe uporabljajo nove načine, ugotavlja INCB. Ker se soočajo s strogim nadzorom nad surovinami za droge, prekupčevalci uporabljajo nove načine za ohranjanje njihove prepovedane dejavnosti in nekako poiščejo zakonito pot, da pridejo do zakonitih sestavin.
Lani je bilo zaznamovano s stoletjem multilateralnih prizadevanj pri nadzoru nad drogami. Vse se je začelo februarja 1909, ko se je v Šanghaju na Kitajskem sestala Mednarodna komisija za opij. Mednarodni nadzor nad drogami je dosegel v svojih stotih letih izjemen napredek. Sklenjeni so bili številni mednarodni dogovori za nadzor nad drogami, ki so pripeljali do sprejetja treh mednarodnih pogodb za nadzor nad drogami. Tokrat je profesor Hamid Ghodse oživel spomine na prvotno srečanje šanghajske konference, ki se je sestala v času, ko je bilo trgovanje z opijem zelo donosno, saj je trgovanje z njim prinašalo milijone dolarjev. Ghodse poudarja, da je treba omejiti tudi uporabo narkotikov v medicinske namene.
Vse manj zasegov pošiljk
V poročilu INCB je tudi zapisano, da sta zloraba drog in trgovanje z njimi v porastu. Potem ko je trgovanje z drogami iz Južne Amerike preko Zahodne Afrike v Evropo in v manjši meri v Severno Ameriko povečalo, se je v letu 2008 zmanjšalo število zaseženih pošiljk kokaina, v letu 2009 pa celo ni bilo nobenega večjega zasega. Skratka, tihotapljenje ostaja resen problem in prispeva tudi k povečevanju zlorab drog v Zahodni Afriki.
Uporaba kokaina vztrajno narašča
Tudi z IVZ so nam sporočili, da je pri nas vse več uporabnikov kokaina, kar je vseevropski trend in bo verjetno še nekaj časa trajal. Dodajajo še, da znatno raste uporaba alkohola kot droge, ki ima v naši deželi že dolgo "domovinsko pravico" in je kot taka tudi težko obvladljiva. Zmanjšal se je delež intravenoznih odvisnikov, hkrati pa opažajo staranje populacije odvisnih, kar prinaša s seboj nove probleme in izzive. Uporaba marihuane med mladimi je v upadanju, znatno pa narašča uporaba alkohola, glede na preostalo Evropo pa tudi omamljanje s hlapljivimi snovmi, kot so npr. lepila.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.