Marihuana je najpogostejša droga v Sloveniji, sledijo kokain, ekstazi in amfetamini, kažejo nove raziskave. Lani je pomoč zaradi zasvojenosti z drogami v centrih za pomoč iskalo več kot 3000 ljudi, umrlo je 25 ljudi. Najpogostejše zastrupitve povzroča heroin. Skrb vzbujajoče je predvsem to, da se delež 15-letnikov, ki poskusijo marihuano, spet povečuje, kokain pa uživa več kot polovica tistih, ki obiskujejo nočne klube z elektronsko glasbo.
Mateja Jandl z Inštituta za varovanje zdravja je v oddaji 24UR OB ENIH razložila, da večina ljudi, ki začne uživati droge, začne z uživanjem v mladosti. "Vemo, da je najstništvo, adolescenca čas, ki pomeni največje spremembe za najstnika tako na čustvenem, psihološkem področju kot tudi socialnem," je dejala in dodala, da v tem času družba vrstnikov naenkrat postane pomembnejša kot družina.

Kje so razlogi?
Jandlova je povedala, da je družba na neki način tolerantna do uporabe droge. "Javno mnenje in tudi mnenje mladostnikov je pravzaprav tolerantno do uživanja marihuane. Tudi dostopnost je velika. Marihuana je lahko dostopna droga," je povedala.
Drug sklop razlogov za uživanje marihuane najdemo v vrstniški družbi. "Vrstniki oziroma mnenje vrstnikov je zelo pomembno, ali bo ta mladostnik začel uživati marihuano ali ne," je povedala. Velik vpliv ima tudi to, ali vrstniki že kadijo tobak ali pijejo alkohol. Prav tako je pomembno tudi, koliko ima najstnik prijateljev, kako se z njimi druži in kako preživljajo skupni čas.
Med tretji sklop dejavnikov pa spadajo tisti čisto osebni dejavniki, kot je stanje v družini mladostnika. Jandlova je dodala, da je treba upoštevati tudi dejavnike, kot so genetska predispozicija mladostnika, ali pripada neki ranljivi skupini, ali ima duševne motnje, ali živi v kakšni marginalni skupini in podobno.
Kaj pa preventiva?
Kot je razložila Jandlova, v Sloveniji nimamo baze podatkov, katere preventivne programe izvajamo. To je naloga, ki strokovnjake na tem področju še čaka.
Je pa dejala, da sicer spodbujajo k abstinenci, a to v celoti seveda ni mogoče. Tako spodbujajo k zdravemu življenju in ob tem učijo, kako droge uživati na varen način oziroma tako, da zmanjšajo škodo. "Samo podajanje informacij ni dovolj," je dejala in dodala, da je bistvo preventive učiti otroke socialnih spretnosti.
KOMENTARJI (247)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.