Napovedani izpadi programa v zdravstvu po 1. septembru se ne bodo zgodili v tako velikem obsegu, kot se zdaj napoveduje, je prepričan generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Samo Fakin. "Zagotavljamo slovenskim državljanom, da se jim ni treba bati podaljšanja čakalnih dob. Izvajalce, ki so že izrazili željo, da bi imeli še kaj dodatnega programa, bomo prosili, da ga po potrebi prevzamejo," je dejal Fakin.
Na novinarski konferenci so sicer povedali, kako vidijo dogajanje po 1. septembru, če bi zdravniki dejansko izpolnili napoved, da ne bodo več delali prek polnega delovnega časa. V primeru, da bi na nekaterih oddelkih vseeno prišlo do manjšega obsega dela, bo ZZZS tako s prerazporejanjem programov med izvajalci zagotovil, da bodo ljudje na vrsto vseeno prišli v doglednem času, pravi Fakin. Dodaja, da med izvajalci obstaja zanimanje, da bi prevzeli dodaten program, in da ima na mizi že nekaj takih ponudb.
Prvi mož ZZZS je sicer mnenja, da se tudi sicer to ne bo zgodilo v veliki meri, saj ravno na programih, kjer bi lahko 'odložili' bolnike – na primer v ortopediji, okulistiki ali dermatologiji – ni ali skoraj ni dežurnih mest.
"Dejstvo je, da se v bolnišnico ljudi ne sprejema po nepotrebnem, ampak se sprejemajo samo tisti, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo. Tega preprosto ne moreš odkloniti, ne da bi se soočil z resnimi posledicami. Tega se zdravniki zavedajo," je prepričan Fakin.
Zdravstvena sfera je zadnje mesece prepojena s čustvi, ocenjuje prvi mož zdravstvene blagajne. Po njegovi oceni je "vse to vretje okoli stavk kontraproduktivno". "Gre za ukvarjanje samih s sabo. Denarja je namreč toliko, kot ga je, podjetja gredo vsak dan v stečaj, dodatna stavka ali poglabljanje trenutne krize pa bo zadeve le še poslabšala," poudarja Fakin.
Fides in vlada za mizo tudi v torek
Zdravstveno ministrstvo in Fides bosta sicer pogovore nadaljevala zopet v torek, torej dan pred 1. septembrom. Želijo si namreč najti kompromis, ki bi preprečil napovedani scenarij. Ministrstvo naj bi do takrat pripravilo izhodiščne predloge, enako pa pričakujejo tudi od sindikata. Še pred sestankom pa bi lahko o tem razpravljala tudi vlada. Med možnimi rešitvami, ki so se omenjale doslej, je bilo med drugim odprtje kolektivne pogodbe, vendar vlada v četrtek ministru za zdravje Dorijanu Marušiču mandata za odprtje zdravniške kolektivne pogodbe ni podelila.
Kenda misli drugače
Za odziv na Fakinove besede smo poklicali direktorja ljubljanske Pediatrične klinike Rajka Kendo, sicer tudi predsednika zdravstvenega sveta. Ta je bil nad izjavami prvega moža ZZZS presenečen. "Če Fakin ne pozna nikogar v zdravstvu, bo imel veliko srečo, če bo septembra zdrav,“ je komentiral napoved, da se čakalne dobe ne bodo bistveno podaljšale.
Povprašali smo ga, kaj misli o reševanju težav s prerazporejanjem programov med izvajalci. "Težko si predstavljam, koliko izvajalcev imamo še v Sloveniji, ki so razen dveh kliničnih centrov sposobni izvajati vrhunske storitve. Nekdo, ki je sposoben ob treh zjutraj po žili s katetrom priti v možgane in rešiti problem anevrizme, takšen človek verjetno ni zaposlen v zdravstvenem domu,“ meni Kenda.
Računati na to, da bodo zdravniki sprejemali bolnike z resnimi težavami, ker jih preprosto ne bodo mogli odkloniti, kot je to dejal Fakin, ne bi smeli. "Če vlada računa na etični pogon zdravnikov, ki bodo kljub vsemu sprejemali bolnike z resnimi težavami, je njen odnos nekorekten. Res je sicer, da se bodo zdravniki s temi dilemami srečevali in seveda zelo verjetno tudi reševali na takšen način. Ampak računati na to kot na sistemsko varovalko, je pa nepošteno,“ je ogorčen Kenda.
Tega, da gre ob napovedi zdravniške stavke za kontraproduktivno vretje in ukvarjanje zdravnikov samih s sabo ter da "denarja pač je toliko, kolikor ga je“, pa Kenda ni želel komentirati oziroma je dejal, da "tega ne morem komentirati, ne da bi bil žaljiv“.
Glede aktualnih dogodkov na področju reševanja težav, ki se vse bolj obetajo po 1. septembru, pa je prvi mož pediatrije obsodil včerajšnjo potezo vlade. Po njegovem mnenju je naredila dva koraka nazaj. "Fides mi je pred nekaj dnevi očital, da lažem v korist vlade, ko sem rekel, da je na prejšnjem sestanku Fides naredil korak nazaj. Pri tem še vedno vztrajam, res pa je, da je včeraj vlada naredila dva koraka nazaj. Ministru Dorijanu Marušiču ni podelila mandata, da bi rešil problem in ni mu podelila mandata za reformo, ki jo predlaga. Marušič je namreč prišel tja z idejo, da lahko reši problem z odpiranjem kolektivne pogodbe in da je to osnova za reformo, kakršno on vidi. Dobil pa je samo mandat za nadaljevanje pogajanj s Fidesom, kar je po mojem mnenju dva koraka nazaj. 1. september bi bilo v vsakem primeru treba ustaviti, zato pa bi minister moral dobiti mandat za pogajanja in za odpiranje kolektivne pogodbe kot tudi za izpeljavo reforme,“ pravi Kenda.
Na vprašanje, koliko je možnosti, da se 1. september ne zgodi, je Kenda odgovoril kratko, a prepričano: "Zelo malo.“
Možnost zdravljenja v tujini
V primeru, da bi na katerih koli področjih zaradi omejenega dela zdravnikov ali morebitne stavke res prišlo do težav z zagotavljanjem zdravstvenih storitev, imajo bolniki možnost za zdravljenje v tujini. Po besedah vodje oddelka za mednarodno sodelovanje na ZZZS Eve Godina je možnosti več.
Zavod lahko namreč zavarovanca napoti na zdravljenje v tujino, kadar so pri nas izčrpane vse možnosti zdravljenja, z zdravljenjem v tujini pa je mogoče pričakovati izboljšanje ali ozdravitev. Zavod po besedah Godine v tujino na zdravljenje vsako leto pošlje več sto oseb.
Druga možnost je po besedah Godine ta, da upravni odbor ZZZS za določene zdravstvene storitve odobri, da se opravijo v tujini. Tako lahko že nekaj let slovenske bolnice koristijo možnost za oploditev z biomedicinsko pomočjo v tujini, ZZZS pa jim povrne stroške v višini cene te storitve v Sloveniji.
Tretja možnost izvira iz evropskega pravnega reda, ki določa, da gredo lahko zavarovane osebe v tujino v primeru predolgih čakalnih dob v Sloveniji. Zadnja možnost pa ima podlago v sodbah evropskega sodišča za človekove pravice; v tem primeru lahko zavarovane osebe uveljavljajo storitve ambulantnega zdravljenja, ko jim ZZZS povrne povprečne stroške take storitve v Sloveniji.
"Možnosti je veliko, če bi v našem zdravstvenem sistemu prišlo do kakšnih zastojev," je še dodala Godina.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.