Slovenija

'Če je Fides naredil enega, je vlada naredila dva koraka nazaj'

Ljubljana, 27. 08. 2010 12.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Rajko Kenda je nad izjavami prvega moža zdravstvene blagajne, da se čakalne vrste v primeru črnega scenarija ne bodo podaljšale, milo rečeno presenečen. V torek bosta Fides in vlada spet sedla za mizo.

Če bi res prišlo do težav v našem zdravstvenem sistemu, obstajajo možnosti zdravljenja v tujini.
Če bi res prišlo do težav v našem zdravstvenem sistemu, obstajajo možnosti zdravljenja v tujini. FOTO: Reuters

Napovedani izpadi programa v zdravstvu po 1. septembru se ne bodo zgodili v tako velikem obsegu, kot se zdaj napoveduje, je prepričan generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Samo Fakin. "Zagotavljamo slovenskim državljanom, da se jim ni treba bati podaljšanja čakalnih dob. Izvajalce, ki so že izrazili željo, da bi imeli še kaj dodatnega programa, bomo prosili, da ga po potrebi prevzamejo," je dejal Fakin.

Na novinarski konferenci so sicer povedali, kako vidijo dogajanje po 1. septembru, če bi zdravniki dejansko izpolnili napoved, da ne bodo več delali prek polnega delovnega časa. V primeru, da bi na nekaterih oddelkih vseeno prišlo do manjšega obsega dela, bo ZZZS tako s prerazporejanjem programov med izvajalci zagotovil, da bodo ljudje na vrsto vseeno prišli v doglednem času, pravi Fakin. Dodaja, da med izvajalci obstaja zanimanje, da bi prevzeli dodaten program, in da ima na mizi že nekaj takih ponudb.

Prvi mož ZZZS je sicer mnenja, da se tudi sicer to ne bo zgodilo v veliki meri, saj ravno na programih, kjer bi lahko 'odložili' bolnike – na primer v ortopediji, okulistiki ali dermatologiji – ni ali skoraj ni dežurnih mest.

"Dejstvo je, da se v bolnišnico ljudi ne sprejema po nepotrebnem, ampak se sprejemajo samo tisti, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo. Tega preprosto ne moreš odkloniti, ne da bi se soočil z resnimi posledicami. Tega se zdravniki zavedajo," je prepričan Fakin.

Zdravstvena sfera je zadnje mesece prepojena s čustvi, ocenjuje prvi mož zdravstvene blagajne. Po njegovi oceni je "vse to vretje okoli stavk kontraproduktivno". "Gre za ukvarjanje samih s sabo. Denarja je namreč toliko, kot ga je, podjetja gredo vsak dan v stečaj, dodatna stavka ali poglabljanje trenutne krize pa bo zadeve le še poslabšala," poudarja Fakin.

Fides in vlada za mizo tudi v torek

Zdravstveno ministrstvo in Fides bosta sicer pogovore nadaljevala zopet v torek, torej dan pred 1. septembrom. Želijo si namreč najti kompromis, ki bi preprečil napovedani scenarij. Ministrstvo naj bi do takrat pripravilo izhodiščne predloge, enako pa pričakujejo tudi od sindikata. Še pred sestankom pa bi lahko o tem razpravljala tudi vlada. Med možnimi rešitvami, ki so se omenjale doslej, je bilo med drugim odprtje kolektivne pogodbe, vendar vlada v četrtek ministru za zdravje Dorijanu Marušiču mandata za odprtje zdravniške kolektivne pogodbe ni podelila.

Kenda misli drugače

Kenda se s Fakinom ne strinja.
Kenda se s Fakinom ne strinja. FOTO: Medicinska fakulteta v Ljubljani

Za odziv na Fakinove besede smo poklicali direktorja ljubljanske Pediatrične klinike Rajka Kendo, sicer tudi predsednika zdravstvenega sveta. Ta je bil nad izjavami prvega moža ZZZS presenečen. "Če Fakin ne pozna nikogar v zdravstvu, bo imel veliko srečo, če bo septembra zdrav,“ je komentiral napoved, da se čakalne dobe ne bodo bistveno podaljšale.

Povprašali smo ga, kaj misli o reševanju težav s prerazporejanjem programov med izvajalci. "Težko si predstavljam, koliko izvajalcev imamo še v Sloveniji, ki so razen dveh kliničnih centrov sposobni izvajati vrhunske storitve. Nekdo, ki je sposoben ob treh zjutraj po žili s katetrom priti v možgane in rešiti problem anevrizme, takšen človek verjetno ni zaposlen v zdravstvenem domu,“ meni Kenda.

Računati na to, da bodo zdravniki sprejemali bolnike z resnimi težavami, ker jih preprosto ne bodo mogli odkloniti, kot je to dejal Fakin, ne bi smeli. "Če vlada računa na etični pogon zdravnikov, ki bodo kljub vsemu sprejemali bolnike z resnimi težavami, je njen odnos nekorekten. Res je sicer, da se bodo zdravniki s temi dilemami srečevali in seveda zelo verjetno tudi reševali na takšen način. Ampak računati na to kot na sistemsko varovalko, je pa nepošteno,“ je ogorčen Kenda.

Tega, da gre ob napovedi zdravniške stavke za kontraproduktivno vretje in ukvarjanje zdravnikov samih s sabo ter da "denarja pač je toliko, kolikor ga je“, pa Kenda ni želel komentirati oziroma je dejal, da "tega ne morem komentirati, ne da bi bil žaljiv“.

Glede aktualnih dogodkov na področju reševanja težav, ki se vse bolj obetajo po 1. septembru, pa je prvi mož pediatrije obsodil včerajšnjo potezo vlade. Po njegovem mnenju je naredila dva koraka nazaj. "Fides mi je pred nekaj dnevi očital, da lažem v korist vlade, ko sem rekel, da je na prejšnjem sestanku Fides naredil korak nazaj. Pri tem še vedno vztrajam, res pa je, da je včeraj vlada naredila dva koraka nazaj. Ministru Dorijanu Marušiču ni podelila mandata, da bi rešil problem in ni mu podelila mandata za reformo, ki jo predlaga. Marušič je namreč prišel tja z idejo, da lahko reši problem z odpiranjem kolektivne pogodbe in da je to osnova za reformo, kakršno on vidi. Dobil pa je samo mandat za nadaljevanje pogajanj s Fidesom, kar je po mojem mnenju dva koraka nazaj. 1. september bi bilo v vsakem primeru treba ustaviti, zato pa bi minister moral dobiti mandat za pogajanja in za odpiranje kolektivne pogodbe kot tudi za izpeljavo reforme,“ pravi Kenda.

Na vprašanje, koliko je možnosti, da se 1. september ne zgodi, je Kenda odgovoril kratko, a prepričano: "Zelo malo.“

Možnost zdravljenja v tujini

V primeru, da bi na katerih koli področjih zaradi omejenega dela zdravnikov ali morebitne stavke res prišlo do težav z zagotavljanjem zdravstvenih storitev, imajo bolniki možnost za zdravljenje v tujini. Po besedah vodje oddelka za mednarodno sodelovanje na ZZZS Eve Godina je možnosti več.

Zavod lahko namreč zavarovanca napoti na zdravljenje v tujino, kadar so pri nas izčrpane vse možnosti zdravljenja, z zdravljenjem v tujini pa je mogoče pričakovati izboljšanje ali ozdravitev. Zavod po besedah Godine v tujino na zdravljenje vsako leto pošlje več sto oseb.

Druga možnost je po besedah Godine ta, da upravni odbor ZZZS za določene zdravstvene storitve odobri, da se opravijo v tujini. Tako lahko že nekaj let slovenske bolnice koristijo možnost za oploditev z biomedicinsko pomočjo v tujini, ZZZS pa jim povrne stroške v višini cene te storitve v Sloveniji.

Tretja možnost izvira iz evropskega pravnega reda, ki določa, da gredo lahko zavarovane osebe v tujino v primeru predolgih čakalnih dob v Sloveniji. Zadnja možnost pa ima podlago v sodbah evropskega sodišča za človekove pravice; v tem primeru lahko zavarovane osebe uveljavljajo storitve ambulantnega zdravljenja, ko jim ZZZS povrne povprečne stroške take storitve v Sloveniji.

"Možnosti je veliko, če bi v našem zdravstvenem sistemu prišlo do kakšnih zastojev," je še dodala Godina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Javoje
28. 08. 2010 17.31
medicus: - bi pa morali odgovor na to poznati vsi, ki se pogosto skrivajo za terminom "stroka". Torej čakamo, da bodo z besedo na plano prišli vsi bivši ministri za zdravje - zdravniki, vodstvo medicinske fakultete, FIDES-a, Zdravniške zbornice in pojasnili to zadevo. Upam, da ne bo vsega kriva "politika" (no, vsaj ministri za zdravje bodo imeli problem s tovrstnim odgovorom...), - kot kaže, se spet vsi strinjamo - podatke in informacije sistematično "na mizo". In če se le da - v ZZZS, potem pa ukrepati glede na ugotovljeno. Tudi mnoge slovenske davkoplačevalce je vedno težje zastraševati s tem, kako nekakovostno je madžarsko in hrvaško zobozdravstvo, kaj vse ne vključuje itd. Tudi to bi moral ZZZS sistematično in redno preverjati in - če bi bilo tako racionalneje - pač Dolenjce pošiljati v Zagreb, Štajerece v Gradec in Primorce v Trst. ne pod prisilo seveda, če kdo tega ne želi, mora imeti vso pravico čakati na storitev v Sloveniji ali pa jo plačati iz lastnega žepa.
Andrej Lesjak 1
28. 08. 2010 16.36
@BobbyMcGee: ne delam še tako dolgo. @darko32: ali lahko daš vire kje si našel te podatke? Sprašujem se tudi ali primerjamo jabolka in hruške... ker samo slikanje z magnetno resonanco je ena stvar, vendar s slikami si nič ne moreš pomagati. Te slike mora odčitati tudi radiolog in potem napisati izvi, da te ortoped lahko naprej zdravi... Kaj je v kateri storitvi vsebovano je tudi pomembno!
Javoje
28. 08. 2010 14.58
Bravo Darko 32! Končno nekdo, ki je začel s podatki podirati "resnico" o dragem zdravstvu takoj za mejo - pa ne z nekim filozofiranjem, ampak "brutalno" - s suhoparnim cenikom! Kaj ZZZS še sploh čaka? Takoj bi moral začeti sistematično primerjati cene in bolnike pošiljati tja, kjer je najceneje. Sai iz Kopra ali Izole v Trst ni tako daleč! pa seveda - slovenski zdravniki bodo razbremenjeni. Potem je treba še takoj objaviti oglase za zaposlovanje zdravnikov v Sloveniji v Zagrebu in Beogradu ter jih zaposliti pri nas - nekaj se jih bo sigurno javilo in med njimi ni vrag da ne bo tudi nekaj takšnih, ki znajo dovolj.
Darko32
28. 08. 2010 08.14
Dobro tudi FIDES je pripomogel k izgubi v zdravstveni blagajni. Namreč če gledamo primer magnetne resonance je razvidno, da je magnetna resonanca v TRSTU 180 EUR za samoplačnike in 42o EUR v Sloveniji za samoplačnike. Torej je vSoveniji izredno draga in za nameček pa še vršijo preglede tako, da gledajo samo tisti del recimo hrbtenice, kjer vidijo samo eno vretence, čeprav bi lahko v istem slikanju naredili celotni posnetek hrbtenice in tako skrajšali čakane vrste in povečali kvaliteto zdravja. Že same analize drugih služb kažejo, da gre za veliko okvar na tem podrčju in sočasno pa imamo zdravnike, katerim ni v interesu zdravljenje ljudi ampak je izključni cilj, da na tem ubogem človeku čimveč zaslužiš in to z malo dela. Zato podpiram Fama FAkina, ker sem sam preveril zgoraj navedene cene ob dejstvu, da je celo v tujini cenejši pregled in bolj strokoven, saj ni vmes balkanskega načina dela posameznih zdravnikov.
Javoje
28. 08. 2010 00.52
Medicus: popolnoma pravilno! Samo - zakaj šele zdaj in ne pred 15 leti?
Cordova
28. 08. 2010 00.12
Skos je isto sranje, vlada nima dnarja zato ga more nek nabrt.To da je šla pa v zdravstvo posegat je pa naravnost idiotsko.Važn d mamo fajn ceste, pa stavbe pa mostove pa polhn lepga sranja na račun bolezni...res je da je treba sredstva porazdelit po eni logični shemi, sam res ne vem kaj ma prednost pred zdravjem-v tej državi očitno vse-predn bodo zgradil še kšno bolnco pa sestavl program za motiviranje ljudi nj se odločjo za ta poklic, bomo zgradil še ene 3 avtoceste pa ene 300 nakupovalnih središč pa še kj bolj dobičkonosnga kot zdr. dejavnost...ne vem kaj vlada govori s takim početjem bodočim zdravnikom oz. tistim ki jih to veseli(rajš študirite pravo pa vm bo janša pa kšn kriminalc zmer fajn plaču d ga iz dreka vlečete?)Res ne vem kdo je tle bolj bolan, dejanski bolniki al vlada? Aja, pa od(iz)-govori, češ sej na vseh področjih "šparamo", nimam s kje vzet itd., so-kako bi človk reku....aha...neumni, razn če si minister za zdravje al pa pahor, k te prstek buba te z audijam odpelejo pa sireno na streho fuknejo, odpelejo k najbolšim zdravnikom z 5 sestrm zgoraj brez zravn.
Andrej Lesjak 1
27. 08. 2010 23.29
Saj bomo delali toliko kot je zakonsko določeno za vse javne uslužbence: 40 ur na teden plus 8 nadur po potrebi, do letne kvote 170 nadur. Potem pa bom šel za vikend kam na sprehod v gore, smučat,... plačo bom imel normalno in ogromno prostega časa. Nihče me ne bo zmerjal z zaslužkarjem in nadur, ki ljudem gredo tako v nos ne bo več. V prostem času bom pa opazoval kaj se bodo dogovorili na vladi. Mogoče bom odprl svojo firmo povezano z računalništvom in se res prekvalificiral iz tega s*****!!!
gizadlinka
27. 08. 2010 23.26
ti zdravniki kar naj izsiljujejo, pa gredo drugam v službo, če jim v sloveniji ne paše. Drugje bodo pa morali delat, ne pa samo kritizirat in gospode špilat.
zelenopohorje
27. 08. 2010 18.43
janeznovakjohn: povej, kdo je tvoj zobozdtavnik, sigurno je dober, drugače mu e bi tako dobro šlo. Ali pač zna bolj varčevati kot ti?
pishta
27. 08. 2010 16.13
Fakin, ce pri nas zdravniki toliko zasluzijo, potem je pa ceneje, ce nas kar v Avstrijo posljes na zdravljenje, kaj???? Razliko v ceni ti posljemo nazaj... Hahaha, kdo se verjame bandi vladni
M-teorija
27. 08. 2010 16.13
Če bi bilo dva koraka naprej, pa dva vstran, birekel, da je fox tot. Tako pa pojma nimam kakšen ples se gredo!?
kazenx
27. 08. 2010 15.20
Določeni problemi se rešujejo tako, da se ustvarja dodana vrednost v vseh sektorjih. Če bomo rezali plače vsem in ustvarjali brezposelnost bomo kmalu na nivoju skromno razvitih držav kar ne pelje nikamor. Sodnikom so višali plače pa čeprav naredijo bore malo (beri podkupovanje sodstva s strani vlade). Doktorjem pa rezat plače pa čeprav imamo nekaj od njihovih storitev. Vsi zdravniki pa spet nimajo tako enormnih dohodkov kakor nam skušajo nekateri prikazat. V vsakem sistemu se bodo našli pohlepneži, ki bodo na tak ali drugačen način prišli do neupravičenih zaslužkov. Za to pa je potreben nadzor, ki pa seveda mora brezhibno delovat. Ljudi je treba stimulirat in jih zaposlovat. Z zamrznitvami in rezanjem ne bomo dosegli dosti oz. nič. Bomo ostali v začaranem krogu iz katerega se ne bomo zlahka rešili. LP
Cisto na hitro
27. 08. 2010 15.19
Ej Fakin, dej men bom jaz kot zdravilec porabil ta denar za dodatne programe....
winetou1
27. 08. 2010 15.18
Zdravniki, vrhunski specialisti imajo praviloma vedno manjše plače kot tisti voluharji po zdravstvenih domovih, ki dežurajo doma v postelji. Še pred časom je imel direktor ZD Metlika najvišjo plačo v državi a vsi vemo kakšen strokovnjak je, čeprav so mu tisti, ki jim je urejal penzije dali častno občanstvo mesta Metlike.
kolcamož
27. 08. 2010 15.14
je pa tako,da ker noče bit več zdravnik in noče delat, ima možnost prekvalifikacije in delati kaj drugega ,jest sem se že trikrat prekvalificiral,pa gre....
kolcamož
27. 08. 2010 15.13
zgleda,da kar vsi korakamo nazaj...
BOB-FL
27. 08. 2010 15.13
isunci127.08.2010, 14:38 nisem vedel, da imajo v slo zdravniki 10x večjo neto plačo kot ostali delavci!! razen če imaš ti 120 € neto plače, te pa bi verjel! v razvitem svetu imajo zdravniki 3x višjo neto plačo kot je povprečna plača države!! (IN TO JE ZAČETNA PLAČA ZDRAVNIKA!!)
tao3
27. 08. 2010 15.03
Zdravniki zdajle talajo minuse. Očitno imajo ŽE sedaj preveč časa na razpolago :) Zalega, bolna v glavo.
isunci1
27. 08. 2010 14.38
Zdravnik začetnik dobi približno toliko kot čistilka v kakšni bolj civilizirani državi. SEVEDA, in drugače rečeno - vsi ostali bistveno manj. Pa še sledeče, razlika v teh razvitih državah ni 1:10 v korist pleče zdravnikov. Napram snežilki, da se razumemo!
Frane Šajn
27. 08. 2010 14.35
GOSPOD FAKIN NE NAKLADAT SMO BLI ŽE TOLIKOKRAT NA LEDU DA NAM BODO KMALU ZAČELE RASTI GENSKO SPREMENJENE OJAČANE ZADNJICE Z AIRBAGOM POLNJENE NA FIŽOLOV PLIN.