Nabor imen v Sloveniji je pester in postaja še pestrejši. V začetku tega leta smo prebivalci naše države imeli kar 53.759 različnih imen, 25.602 moških in 28.157 ženskih, v enem letu pa se je seznam razširil za 790 novih, ugotavlja Statistični urad RS (Surs).
Dobri dve tretjini imen sta unikatni, kar pomeni, da se z njimi predstavlja le ena oseba. Od teh je 61 odstotkov imen sestavljenih. To so imena, ki jih zaradi edinstvene kombinacije dveh imen obravnavamo kot eno ime, pojasnjujejo na Sursu.
Seznam prvih petdesetih najpogostejših ženskih imen je v primerjavi z letom prej ostal nespremenjen, na seznamu petdesetih najpogostejših moških imen pa je Štefana nadomestil Anže. Med moškimi imeni se je najbolj zmanjšala pogostnost imen Franc, Anton, Ivan in Jožef, med ženskami pa Marija, Ana, Jožefa in Frančiška.
Oh, koliko priimkov
Najpogostejši priimek in edini, ki ga ima več kot 10.000 prebivalcev Slovenije, je Novak, sledijo Horvat, Kovačič, Krajnc in Zupančič.
Med desetimi najpogostejšimi priimki jih polovica izhaja iz poklica. Priimek Novak je nastal iz besede novak, ki je nekdaj pomenila novega naseljenca, ki je izkrčil gozd in pridobil novino, tj. prvič uporabno zemljo. Priimek Kovačič na tretjem mestu izhaja iz priimka Kovač (sedmi najpogostejši), ta pa iz besede kovač. Četrti najpogostejši priimek v Sloveniji je Zupančič, ki naj bi nastal iz poimenovanja za oskrbnika pristave, upravitelja ali tudi vaščana, kmeta, medtem ko Vidmar (10. mesto) izhaja iz poimenovanja za upravnika cerkvenega posestva, so podatke zbrali na Sursu. "Nekateri priimki, ki izhajajo iz poimenovanj za poklice, so popačenke iz nemških poimenovanj za poklic. Tako npr. v Sloveniji nimamo nikogar s priimkom Čevljar, imamo pa veliko Šuštarjev (906) in različic tega priimka. Podobno velja tudi za poklic mizar; tudi ta se med prebivalci Slovenije pojavlja kot priimek le v različici, ki izvira iz nemškega poimenovanja (Tišler: 319)," so še zapisali na Sursu. Ob tem dodajajo, da so številni poklici, iz katerih so se razvili priimki, danes že pozabljeni.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.