
Kot je pojasnila, se je pred 20 leti navzven slišalo, kot da je slovenski narod proti vojski in obrambi ter brez vojaške tradicije, navznoter pa so ljudje čutili, "da Slovenci znamo poprijeti za orožje, da vemo, kaj je obramba države".
Jelušičeva je sicer izrazila zadovoljstvo, da so pripadniki MSNZ po 20 letih stopili skupaj in da skupaj nastopajo. "V dvajsetih letih smo dosegli, da ste spregovorili. Da niste pustili svoje zgodovine in svojih velikih zaslug samo v roke zgodovinarjem, ampak da ste tudi vi počasi spregovorili," je poudarila. Kot je dejala, nobena generacija za nami "v svoji zgodovini ne sme imeti zgodovinske luknje", saj je spoštovanje preteklosti podlaga prihodnosti.

Med pripadniki MSNZ tudi Šteiner in Goršek
Jelušičeva je posebej omenila organizatorja MSNZ Toneta Krkoviča in Vinka Beznika, ob tem pa povedala, da sta tudi danes na čelu Slovenske vojske in policije pripadnika MSNZ – načelnik generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner in generalni direktor Policije Janko Goršek.
Spregovorila je tudi o predsedniku Demosove vlade Lojzetu Peterletu, ki se je prav tako udeležil današnjega sprejema. Poudarila je, da je Peterle kot človek na vrhu izvršne veje oblasti "razumel, da obrambni in varnostni sistem tvorita nujno sestavino vsake normalne države". "Tudi danes moramo to razumeti, kjub finančni krizi," je dejala.
Tudi notranja ministrica Katarina Kresal je izrazila zadovoljstvo, da so obrambno in notranje ministrstvo ter Zveza veteranov vojne za Slovenijo in združenje Sever skupaj pristopili k obeležitvi dogodkov, ki so "pomembno zaznamovali samostojno pot naše države".
Upor proti izročitvi orožja JLA in začetek organiziranja nove vojaške organizacije in strukturne prilagoditve varnostnih sil je Kresalova ocenila kot izjemno pomemben del zgodbe o slovenski osamosvojitvi.Organizatorji MSNZ so namreč v zahtevi po predaji orožja prepoznali poskus onemogočanja nadaljnjih demokratizacijskih in osamosvojitvenih dejanj in "se učinkovito in hitro odzvali". Z odločno podporo obeh ministrov je bila organizirana MSNZ, ki je imela pomembno vlogo zaščititi nastajanje slovenske države.
Ob tem je ministrica poudarila, da si le v državi, kjer varnostni organi gojijo "izjemno visok prag občutljivosti za človekovo dostojanstvo, lahko na politični ali kulturni ravni prizadevamo za čim večji razvoj naših potencialov ter za skupno dobrobit".
Ob tej priložnosti je bila danes odprta tudi razstave ob 20. obletnici MSNZ.
MSNZ kot prva slovenska vojska
Po besedah nekdanjega načelnika MSNZ Toneta Krkoviča pa je bila manevrska struktura celo temeljni projekt Slovenske vojske, saj je bila to prva organizacija v slovenski zgodovini, ki je opravljala še danes ustavno opredeljeno nalogo Slovenske vojske. "Pri tem ni šlo le ta upor predaji orožja JLA, pač pa tudi za inicializacijo priprav na vseslovenski oborožen odpor," meni Krkovič.
Skrivno organiziranje in na medsebojnem trdnem zaupanju temelječe sestavljanje enot MSNZ je potekalo do oktobra 1990, ko je bila struktura MSNZ organizacijsko prevedena v Teritorialno obrambo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.