Uber in podobne platforme za prevoz potnikov so po svetu že dobro uveljavljene. V celoti delujejo z aplikacijo, prek katere plačuješ, spremljaš natančno lokacijo vozila na poti k stranki in čakalne dobe. Na te ugodnosti je zdaj pripravljena tudi Slovenija. "Ne gre samo za Uber, ampak tudi za ostale prevoznike digitalne platforme. Na ta način želimo olajšati dostopnost, učinkovitost in narediti prijaznejši sistem najema vozila voznikom," razlaga Jernej Vrtovec, minister za infrastrukturo.
Najem vozila z voznikom je torej nova besedna zveza, ki bo, kot kaže, počasi zamenjala taksi prevoze. "V Ljubljani je 300 licenc in 1000 taksistov. Že zdaj ni nič urejeno, ko pa pride Uber, bo urnebes," opozarja eden izmed taksistov.
Kar ni daleč od resnice, meni, Dejan Jefim z Net Informatike, ki je podobne platforme postavljal že v več državah po svetu in tudi v Sloveniji je na voljo aplikacija, ki jo taksisti lahko začnejo uporabljati že jutri. Toda brez taksimetra preprosto ni pravega nadzora, dodaja: "Zdaj bo to prepuščeno ponudniku, se pravi, ne bo mu treba vnaprej objaviti cenika, vi kot uporabnik ne boste mogli vedeti, koliko bo prišla taksi vožnja." Še posebej pa, kot pravi, skrbi Uberjeva praksa dampinga, s katero hitro prevzamejo večino trga in nato cene oblikujejo sami, kar so v številnih državah pospremili celo s protesti.
"Voznik bo moral imeti sklenjeno delovnopravno zakonodajo. Zaposlen bo moral biti, vsekakor. In jaz mislim, da s tem preprečujemo katero koli zlorabo, damping itd.," zagotavlja Vrtovec.
Pri Ubru sicer svojih voznikov ne zaposlujejo, ampak jih imenujejo pogodbeniki, kar zadeva prihod v Slovenijo, pa odgovarjajo, da so zmeraj odprti za priložnosti, s katerimi lahko prispevajo k varni, trajnostni in cenovno ugodni mobilnosti v mestih.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.