Finančnemu ministru Francu Križaniču očitajo, da je neupravičeno posredoval in nasprotoval sestavi komisije na ekonomski fakulteti, ki bi ocenjevala enkrat že zavrnjeno doktorsko disertacijo njegove uslužbenke Katje Božič. Kot smo že poročali, ga je namreč zmotil Jože P. Damjan.
Minister je sporočil, da dekana ekonomske fakultete Dušana Mramorja ni klical kot minister za finance, temveč kot njegov stanovski kolega. Dekana je želel opozoriti na po njegovem osebnem mnenju nekorektno dejstvo, da so dali v komisijo za oceno doktorata Katje Božič kot odločilnega za dokončno oceno prav Damijana. Ta je po navedbah ministra v času svojega političnega angažiranja v prejšnji vladi ostro nasprotoval njenemu stališču, da mora zaradi posebnosti evropske ureditve bančnega sistema naša največja banka ostati v domačih rokah. Križanič sicer pravi, da dobro razume in spoštuje avtonomijo univerze, saj tudi sam izhaja iz tega kroga in tradicije.
V stranki SD so dejali, da se na zadevo posebej ne bodo odzvali, saj je že minister sam podal odziv. So pa zato svoje mnenje izrazile druge parlamentarne stranke.
V LDS menijo, da je univerza je v svojih odločitvah avtonomna, zato je vsakršno poseganje v njene pristojnosti nedopustno. "Pričakujemo, da bo minister Križanič svoje ravnanje ustrezno pojasnil," so dejali za 24ur.com.
Stranka Zares meni, da je najprej potrebno ugotoviti za kaj je šlo. Ali je šlo za politični pritisk ali pa za pogovor med dvema profesorjema. In šele potem bi to razreševala minister in predsednik vlade.
Opozicija veliko bolj ostra
SDS meni, da je bilo ravnanje ministra nedopustno, še posebej ker prihaja iz profesorskih vrst. Tak spodrsljaj bi po njihovem mnenju premier Borut Pahor, "v skladu z njegovo prakso, lahko izkoristil za zamenjavo neučinkovitega ministra".
V SLS menijo, da je zdaj na preizkušnji predsednik vlade Pahor, ki je pred dnevi opravičeval zahtevo po odstavitvi okoljskega ministra Karla Erjavca z besedami, da bo ta odločitev "prispevala h krepitvi zaupanja javnosti v institucijo sistema, zakonitost in pravno državo", danes pa minister iz njegovih vrst javno deluje proti temu. V SLS pravijo, da so zgroženi nad lahkotnostjo javne obravnave in skromnim odzivanjem pristojnih okoli Križaničevega posredovanja.
Precej ostri pa so bili tudi v NSi. Pravijo, da so “ogorčeni nad zadnjo 'napako' v dolgi seriji napak ministra za finance”. Menijo, da je s svojim klicem na ekonomsko fakulteto presegel “vse meje dobrega okusa in še enkrat pokazal, da ni primeren za ministra, saj ga pri tem vodijo tudi lastni interesi”.
V tem zadnjem primeru vidijo škandal, ki ga premier Pahor ne bi smel spregledati. Tako predsednika vlade pozivajo, naj Križaniča zamenja zaradi navzkrižja interesov ter posega v avtonomnost in nepolitičnost univerze. Glede na to, da je Križaničeva funkcija profesorja na ekonomski fakulteti zamrznjena, njegov klic dekanu Dušanu Mramorju izključno zaradi doktorske disertacije njegove uslužbenke, vidijo kot neprimernega in spornega. "Nam je sicer žal, da se kopja lomijo na hrbtu strokovnjakinje, kar gospa Katja Božič nesporno je, saj je že v prejšnjem mandatu izpeljala nekaj zelo odmevnih projektov;" pravijo na NSi.
Tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič meni, da gre za nedopustno vpletanje. "To pravzaprav dokazuje zgolj to, da si gospodje z vlade mislijo, da jim je dovoljeno čisto vse in da morajo vsi ravnati tako kot oni zahtevajo, predpišejo ali hočejo," nam je povedal Jelinčič. Dodal je, da je mislil, da so take stvari v preteklosti, "ampak kot kaže, te zadeve še dolgo ne bodo preteklost, kajti gospodje se navzemajo zopet nazaj tistih starih metod, ki so jih imeli včasih". Jelinčič je še dejal, da gre za navade iz prejšnjega režima, ko so "lahko z enim telefonskim klicom pravzaprav dosegli čisto vse".
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.