Zaradi potencialno nevarnih napak je Toyota po svetu odpoklicala osem milijonov vozil, v Sloveniji okoli 6000. Množični odpoklic naj bi japonskega proizvajalca po nekaterih ocenah stal od 1,4 do 1,6 milijarde ameriških dolarjev.
Toyotina vozila za slovenski trg prihajajo iz različnih držav: Francije, Turčije, Češke, Velike Britanije ... Večina, skoraj 85 odstotkov, je narejena v Evropi, medtem ko RAV4 in land cruiser prihajata iz Japonske. S potencialno napako so bila izdelana na različnih koncih sveta: aygo na Češkem, yaris v Franciji ter auris in verso v Turčiji.
Napake so lahko na stopalki za plin, na zavorah in na volanu

Gre za več potencialnih napak. ''Ena je povezana s stopalko za plin, kjer je verjetnost za slabšo odzivnost. V akcijo so zajeti modeli iQ, aygo, yaris, auris, verso in RAV4. Drugi odpoklic zadeva hibridni prius, pri katerem je treba reprogramirati nadzorni sistem ABS, ker lahko pri dolgotrajnem zaviranju na gladkih ali neravnih površinah pride do slabšega občutka na zavornem stopalu,'' je pojasnil direktor Toyote Slovenija Boštjan Trilar. Glede morebitne napake na servo volanu je povedal, da gre po njegovem vedenju za corollo, ki se prodaja v ZDA in ne v Evropi, tako da slovenski vozniki niso ogroženi.
Po njegovih trditvah ne gre za smrtno nevarnost. ''Možnost napake je zelo majhna. Pojavi se v posebnih razmerah.'' Stopalka za plin se ne zaskoči nenadoma, ''ampak voznik že prej začuti slabšo odzivnost, tako da ni v nevarnosti''. Tudi vozil s potencialno napako več ne prodajajo, ker je zaloga stara največ dva meseca, saj avtomobile izdelujejo po naročilu. Zagotavlja, da so nova vozila varna.
Zatik stopalke za plin tudi v Sloveniji
Pred letom dni je bil v Sloveniji primer z zatikanjem stopalke za plin na modelu RAV4. ''Takrat nismo vedeli, da je to povezano z možno serijsko napako, ampak smo to odpravili v garancijskem postopku,'' je dejal. Zdaj so tudi pri nas začeli z menjavo. Dnevno morebitne nepravilnosti odpravijo na do 200 vozilih, Trilar ocenjuje, da bodo vsa pregledali v treh mesecih. Stranke so obveščali po pošti in prek medijev. Voznike, za katere v Toyoti Slovenija nimajo podatkov, ker so na primer avtomobil kupili v tujini ali so kupili rabljenega, pozivajo, naj se zglasijo pri pooblaščenih serviserjih. Dele bodo vsem zamenjali brezplačno.
Bodo Toyotina vozila cenejša?
Na vprašanje, kako je sploh prišlo do situacije, da so šla potencialno nevarna vozila v prodajo, je odgovoril, da je sicer ''rigorozen'' Toyotin nadzor na več nivojih, predvideva pa, da je do tega prišlo, ''ker je potencialna napaka zelo redka in se pojavlja v izrednih razmerah, zato je očitno v procesu kontrole ni bilo mogoče simulirati''. Po vsaki izdelavi v tovarni namreč vedno preverijo, tako tehnično kot varnostno, ali so vozila primerna za vožnjo.
Objava novice se je poznala na prodaji. ''Izgubili smo do 10 dni, ko je bila prodaja ustavljena. Dolgoročno pa ne pričakujem, da bomo veliko izgubili na prodaji, ker smo se zelo transparentno odzvali.'' Številka osem milijonov odpoklicanih se mu ne zdi nenavadna, ''saj je Toyota v najboljših letih letno proizvedla več kot devet milijonov vozil''. Po njegovih besedah so se odzvali zelo hitro. ''Do odpoklica je prišlo po tednu dni od prvih informacij v ameriških medijih.'' Takrat so ustavili prodajo vozil s potencialno napako in obvestili stranke.

Na vprašanje, ali bodo Toyotina vozila cenejša, je odgovoril, da je njihova filozofija 'kakovost ter zadovoljnost in varnost kupcev' še vedno na prvem mestu. Lani, ko je udarila finančna kriza, so se po njegovih besedah prilagodili ''recesijskim razmeram, tako da so Toyotina vozila v tem trenutku izjemno konkurenčna. Nakup še nikoli ni bil tako ugoden.''
Gre za zaroto?
Potencialne napake so tudi pri Toyotinem konkurentu – japonski Hondi, zato nekateri sumijo, da gre za zaroto konkurenčnih avtomobilskih proizvajalcev, predvsem ameriških. Vendar Trilar teorije ni želel komentirati. ''Mislim, da ne bi bilo korektno. Ravno tako je zelo težko komentirati teorijo zarote proti japonskim proizvajalcem. Na koncu vedno odločijo trg in kupci, zato bomo vso našo energijo usmerili v njih.''
A tokrat ne gre za najbolj množičen vpoklic. Po njegovih podatkih je bilo pred leti v ZDA 462 odpoklicev za več kot 15 milijonov vozil. Toyota tudi ni edini gigant, ki se je soočil s svetovno sramoto. V novejši ameriški zgodovini beležijo kar nekaj odmevnih odpoklicev, ki so zamajali vero v velika in močna podjetja, zaradi nekaterih "spodrsljajev" so spremenili celo zakone.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.