Po zadnjih statističnih podatkih je stopnja revščine v Sloveniji 11,7 odstotna, s čimer se država po podatkih Eurostata uvršča med države z najnižjo stopnjo revščine v Evropski uniji. Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič je izrazil zadovoljstvo, da se stopnja revščine v Sloveniji vztrajno znižuje, zaveda pa se tveganja, ki ga pomeni brezposelnost. Po ugotovitvah strokovnjakov je namreč eden od glavnih vzrokov za revščino v Sloveniji brezposelnost. "Vlada se zavzema za večjo gospodarsko rast in za večjo prožnost trga dela, kar bo prineslo več zaposlitev," je zapisal Drobnič v sporočilu za javnost.
Poleg brezposelnih so revščini najbolj izpostavljene starejše osebe, ki živijo same, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS). Nasploh so enočlanska gospodinjstva bolj ogrožena. Med dejavnike za znižanje revščine pa poleg zaposlovanja sodijo predvsem socialni transferji. Po podatkih SURSa namreč stopnja tveganja revščine brez teh transferjev znaša 18,9 odstotka.
Podatki SURSa kažejo, da je leta 1998 stopnja revščine v Sloveniji znašala še 14 odstotkov, do leta 2003, iz katerega so zadnji dostopni podatki, pa je padla na 11,7 odstotka. Prag tveganja je bil tega leta postavljen pri 1.027.701 tolarjih letno.
Karitas pa ima vse več dela ...
Na slovenski Karitas so povedali, da vsako leto beležijo približno 10-odstoten porast prosilcev za pomoč, kar pripisujejo tudi temu, da njihovi programi postajajo bolj prepoznavni in dostopni.
Ekstremne revščine je po njihovih besedah manj, razen pri brezdomcih in priseljencih. Pogosto pa je revščina povezana tudi s stiskami, kot so zasvojenosti in duševne bolezni, so še povedali pri Karitas.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.