Slovenija

Čas politične propagande in manipuliranja z volivci

Ljubljana, 06. 04. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Klemen Balanč
Komentarji
29

V času, ko se vse več volivcev odloča na podlagi čustvene intuicije in manj na podlagi razuma, politična propaganda pa ima v družbenih omrežjih neregulirano platformo za manipuliranje z volivci, ne gre nobenega volilnega izida vnaprej odpisati. Zmaga Donalda Trumpa je šolski primer tega, ni pa edini.

Na zadnjih predsedniških volitvah v ZDA se je večina modelov napovedovanja izida zmotila. Po eni strani je bila to posledica dejstva, da določeni Trumpovi volivci niso želeli javno razkrivati svoje izbire, po drugi strani pa veliko teh modelov volivce zmotno obravnava kot racionalne nosilce političnih preferenc. Teorije in raziskave na področju volilnega vedenja namreč kažejo drugačne vzorce volilnega odločanja.

Ena najvplivnejših ameriških teorij volilnega vedenja govori o štirih idealnotipskih skupinah volivcev. Prvi so racionalni volivci, ki sistematično zbirajo čim več informacij o različnih alternativah in jih poglobljeno presojajo na podlagi dobro poznanega lastnega interesa. Takšnih volivcev je v praksi zelo malo, nekatere teorije celo sugerirajo, da takšni volivci obstajajo samo na papirju.

Ena najbolj vplivnih ameriških teorij volilnega vedenja govori o štirih idealnotipskih skupinah volivcev.
Ena najbolj vplivnih ameriških teorij volilnega vedenja govori o štirih idealnotipskih skupinah volivcev. FOTO: AP

Druga skupina so volivci ene teme. Te volivce zanimajo rešitve kandidatov ali političnih strank za samo en problem. V šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je ta teorija nastala, so to skupino volivcev najbolj množično predstavljale žene gospodinje, katerih primarna skrb je bila vodenje družinskih proračunov, zaradi česar so presojale politične programe različnih alternativ samo na podlagi kalkulacij njihovih učinkov na domače finance.

Tretja idealnotipska skupina volivcev so volivci zgodnje socializacije in strankarske pripadnosti, kar pomeni, da praviloma volijo po družinski oziroma strankarski liniji. Ti volivci med kampanjo selektivno zbirajo informacije z namenom ohranjanja zgodaj priučenih identifikacij. Ta skupina naj bi bila v času nastanka te teorije najbolj množična, a se s tehnološkim in družbenim razvojem spreminjajo tudi zakonitosti volilnega telesa in njegovega vedenja.

Četrti tip volivcev predstavljajo intuitivni volivci oziroma volivci omejene racionalizacije. Ti zbirajo informacije površinsko, hkrati pa tudi naključno, kar pomeni, da o različnih političnih alternativah ne prejmejo informacij, ki si jih sami izberejo, temveč prejmejo tiste, ki jih dosežejo. Na podlagi teh informacij nato tvorijo intuitivne presoje, ki nastanejo podzavestno, nekontrolirano in na podlagi čustev. Značilnost intuitivnih volivcev je tudi, da odločitev o tem, koga bodo volili, sprejmejo proti koncu kampanje, zaradi česar so bolj podvrženi njenim učinkom.

Intuitivnih volivcev je bilo v ZDA na začetku 21. stoletja okoli 30 odstotkov, ta številka pa naj bi od takrat naraščala. Raziskovalci pripisujejo povečan delež teh volivcev trem dejavnikom. Prvi je nižja stopnja strankarske pripadnosti, ki upada tudi pri nas. Drugi je slaba ponudba kandidatov, zaradi česar volivci izberejo manjše zlo. Tretji dejavnik pa je brezbrižnost do volilnega izida, kar se tudi v Evropi kaže v obliki nihilizma, cinizma in splošnega nezaupanja v politične institucije. Politična propaganda ima tako na vsakih volitvah na voljo okoli tretjino volilnega telesa, da ga zaniha desno ali levo.

Drugi krog lokalnih volitev v Kranju
Drugi krog lokalnih volitev v Kranju FOTO: Miro Majcen

Po zaslugi nereguliranih družbenih omrežij ima politična propaganda avtocesto do naše podzavesti. Na teh platformah veliko volivcev pusti zajeten del svoje dnevne pozornosti. Vse generacije poročajo, da politične novice iščejo (tudi) po družbenih omrežjih in da tem virom tudi zaupajo. A za dotok teh vsebin na časovnice uporabnikov ne skrbijo družbeno odgovorni medijski uredniki, temveč pretežno umetna inteligenca oziroma algoritmi teh platform ter politični oglaševalci.

Če so prvi povezani zgolj z ustvarjanjem internetnih odmevnih komor, ki nastanejo na podlagi žetja osebnih podatkov uporabnikov, pa propaganda načrtno manipulira s percepcijo stvarnosti volivcev tako, da v virtualni realnosti prikazuje lažen svet in sistematično povezuje objekte s čustvi, kar niti ni tako težko na spletnih platformah, kjer večina uporabnikov med skrolanjem po časovnici prebere le naslov članka in mogoče še tekst objave, zraven pa vidi še naslovno sliko novice.

Največji problem v tem kontekstu je, da državam še ni uspelo vzpostaviti sistemov regulacije spletnih komunikacijskih platform, ki bi omejili nenadzorovano vsiljevanje politične propagande v glave volivcev. Delno je tako verjetno zaradi tega, ker so številni sivolasi politiki ostali ujeti v paradigmah 20. stoletja in niti ne dojamejo tehnološke disrupcije, ki se nam odvija pred očmi, delno pa verjetno tudi zaradi tega, ker se tehnološki razvoj odvija tako hitro, da mu s počasnimi birokratskimi postopki politika niti ni sposobna slediti.

A to ne velja samo za področje interneta in novih tehnologij, politika je vedno manj sposobna odgovarjati na nove politične, ekonomske in druge civilizacijske izzive, s katerimi se spopada družba 21. stoletja. V takšnih okoliščinah se poveča privlačnost tistih politikov, ki za kompleksne probleme ponujajo preproste rešitve, tudi nedemokratične.

Po zaslugi nereguliranih družbenih omrežij ima politična propaganda avtocesto do naše podzavesti.
Po zaslugi nereguliranih družbenih omrežij ima politična propaganda avtocesto do naše podzavesti. FOTO: AP

Raziskave namreč kažejo, da vedno več državljanov zahodnih demokracij življenja v demokraciji ne vidi kot nujnega pogoja za srečno življenje. To so predvsem ljudje, ki imajo občutek, da so jih ekonomske in politične elite pustile na cedilu oziroma da je trenutni družbeni sistem prirejen za uspehe tistih na vrhu in neuspehe tistih na dnu družbene strukture. Tem ljudem pravimo tudi populisti.

Specifika populizma je, da lahko uspeva zgolj v liberalnih demokracijah. Populizem v liberalno-demokratični kulturi najprej prikupi določeni družbeni frakciji, in sicer tako, da najprej ustvari iluzijo naravnosti s pretenzijo avtentičnega glasu ljudstva in nato zoži horizont percepcije, tako da poenostavi politični prostor in ga prikaže v luči simbolične delitve med zatiranim ljudstvom in osovraženimi drugimi. Svojim pripadnikom da moč porote in sodnika ter privabi množico gledalcev, ki uživajo v ustvarjenem političnem teatru. Takšna propaganda temelji na burjenju primitivnih čustev ljudi, spretno pa uporablja tudi družbena omrežja, ki čustvene reakcije še dodatno amplificirajo.

V danih okoliščinah je tako razumljivo, čeprav še vedno skrb vzbujajoče, da so populistične stranke v državah EU v zadnjih letih več kot podvojile svoje volilne izide v primerjavi z rezultati z začetka tisočletja. Tako se je, po slabih dvajsetih letih 21. stoletja, demokracija znašla v krizi, saj raznim Orbanom, Salvinijem in podobnim desnim populistom na oblasti demokratični standardi bolj malo pomenijo. Vedno bolj očitno je, da liberalne demokracije ne prenašajo več tudi njihovi podporniki.

Okoliščine so na las podobne dogajanju med obema svetovnima vojnama. Benito Mussolini, nekdanji socialistični jurišnik, obseden z grandioznostjo, je po koncu 1. svetovne vojne ugotovil, da bo veličino svetu lažje prinesel s pomočjo nacionalizma kot pa z razrednim bojem. Leta 1919 je ustanovil Fašistično stranko, leta 1922 se je s pohodom črnosrajčnikov na Rim zavihtel na položaj italijanskega premierja, leta 1925 pa se je razglasil za diktatorja in spremenil demokratični ustavni red Italije. Predvsem na začetku svoje politične poti je bil Italijanom všečen zaradi retorike, da so oškodovanci povojne delitve evropskega teritorija in da bo k Italiji priključil celotno Primorsko, Istro in Dalmacijo do Dubrovnika. Mussoliniju je uspelo, ker je državljanom obljubil, da bo Italijo znova naredil veliko.

Tudi v Nemčiji so imeli podobno zgodbo z lastnim veteranom 1. svetovne vojne. Adolf Hitler je prav tako izkoristil povojno nezadovoljstvo nemškega ljudstva in obljubil, da bo naredil Nemčijo znova veliko. Za večino problemov nemškega delavstva je okrivil ljudi, ki ne molijo h krščanskemu bogu. Tudi Hitler se je "demokratično" povzpel na oblast leta 1933, že naslednje leto pa se je razglasil za firerja in ustanovil nacistično diktaturo, ki je, tako kot fašistična, žrla tudi lastne otroke. Samo dva diktatorja sta bila dovolj, da je Evropa po dobrih dvajsetih letih od prve zakuhala novo svetovno vojno, za katero so mnogi mislili, da se po grozotah prve vojne ne more več zgoditi.

Da se zgodovina ponavlja, je znano dejstvo, ki ga moramo v teh prelomnih časih še posebej vzeti v ozir. Evropska unija je, kakor celotno človeštvo, na prelomnici svojega obstoja. Odločitve, ki jih bomo sprejeli v naslednjih nekaj letih, bodo ključno determinirale, kakšno pot razvoja bomo ubrali v 21. stoletju. Ali bo to pot varovanja okolja in odgovornega tehnološkega razvoja? Samo združena Evropa in močna EU lahko prisilita globalne akterje k večjemu spoštovanju okoljskih standardov, in samo združena Evropa lahko tehnološko konkurira ZDA na eni in Kitajski na drugi strani, za katerimi v tehnološkem sektorju močno zaostajamo.

Ali pa bo Evropa ubrala bolj temno pot, pot nacionalizma, sovraštva in razdvajanja? Bo Evropa znova postala celina medsebojno skreganih nacionalnih držav, ki ne bodo imele druge možnosti, kot da si izberejo svetovno velesilo, kateri bodo podložne? Bomo zakuhali novo vojno na naši celini? Precej odgovorov na zastavljena vprašanja bodo podali izidi majskih volitev v Evropski parlament, kjer bomo državljani Evrope imeli možnost izbrati svoje predstavnike v vedno bolj pomembni instituciji EU. Zato je nujno, da svojo volilno odločitev sprejmemo odgovorno in premišljeno. Če mislite, da ne more priti do vnovičnega vzpona fašizma, se spomnite: v liberalnih demokracijah je vse mogoče.

 

 

 

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bolfenk2
06. 04. 2019 15.20
+11
Varnost je najpomembnejša dobrina. Po naših gozdovih, mestih in vaseh se potikajo horde nevarnih ilegalnih migrantov. Tudi jaz bi raje volil levico vendar če leva in sredinska politična opcija ne zna zapreti meja in izgnati tistih, ki so tu ilegalno nam ne preostane drugega kot voliti skrajno desnico čeprav se zavedam nevarnosti fašizma. Vendar sedaj gre za biti ali ne biti, za preživetje naše civilizacije. In volil bom tistega, ki bo obljubil odločno delovanje. Res mi je žal, da na levici ni nikogar razumnega glede teh vrašanj.
Karantanija
06. 04. 2019 15.12
+0
Joj, se mi je zdelo, da se je plesalec Franko Bajc podal v politiko!
Castrum
06. 04. 2019 14.34
+13
Ja, dober članek, realen. Pogrešam pa še tretji populizem, ki je prav tako zelo vplival na 20. stoletje v Evropi - komunizem. Zakaj se je v komentarju avtor temu populizmu izognil, je njemu znano. Dejstvo je pa, da za kredibilnost razmišljanja o populizmu 20. stoletja v Evropi, to poglavje manjka.
lumpimonster
06. 04. 2019 13.51
+3
odloča na podlagi čustvene intuicije....in za to so mediji krivi ker napihujejo stvari da je vec ogledov in z tem več denarja,,,,
tomi.passion@gmail.com
06. 04. 2019 13.16
+17
Zmaga Donalda Trumpa je šolski primer, kako mainstream mediji in predvsem levičarski mediji, ki predstavljajo absolutno večino v EU in ZDA, manipulirajo in izkrivljajo resnico. Le-ta jih je potem hitro udarila, ko se je izkazalo, da je Trump zmagal, zato so hitro ustavrili novo laž, češ da naj bi se vmešavali Rusi. No, po razkritju poročila se je tudi ta levičarska teorija sesula v prah. Pa saj je pri nas tudi podobno. Levica nikoli nič kriva, vedno je kriv janša, vedno je kriva desnica itd.
deltex
06. 04. 2019 14.58
-1
Ti si malo pomešal levo in desno....poglej levo stran političnega pola pri nas in desno. Medtem, ko so na levosredinski sceni pojavljavo in ugašajo stranke (LDS, Zares...pa nova Levica, LMŠ...) se na desni ne dogaja nič. OK, do sprememb prihaja v NSi in SLS, vodilna SDS pa ima vseskozi enega liderja. Nikoli ni dobro, če je nekdo predolgo na vodilnem položaju, ker to meji že na diktaturo. Ravno zato imajo v najbolj razviti demokraciji, v ZDA, predsedniški mandat omejen na največ dva zaporedna, torej osem let... ne demokrate, ne republikance nikoli nihče ne vodi 30 let...In ko že omenjaš Jamšo...ravno on in njegova ožja ekipa vedno ob volilnem porazu vpijejo, kako bi zmagali, če ne bi bili vsi mediji zoper njih....čeprav imajo edino oni v lasti svoj časopis in tv. A očitno jim nihče ne verjame....
RupniK
06. 04. 2019 12.53
+3
Najlažje je manipulirat z omejenci. Zato je pri nas toliko levih in desnih svečkarjev.
pa dobr no
06. 04. 2019 13.04
-6
Preberi si zgoraj: Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
klosar.
06. 04. 2019 10.41
+22
Kar ti liberalni priskledniki imenujejo populizem ni nič drugega kot zdrava pamet. Mladina danes si ne želi sranja, ki ga je ustvarila generacija po 2. sv. v. Takrat je padlo veliko pokončnih in zavednih mož, ostali in prevladali pa so šibki liberalno misleči ljudje, ki so skozi leta navlekli v zahodne države vso sodrgo tretjega sveta. Ampak s prebujanjem zahodnega sveta, ki ima vedno večji moment bo ta težava rešena z množičnimi izgoni ali pa nasiljem in silo. Želimo si etnično homogeno Evropo! Lp, blefer dr. Miro
Uporabnik458403
06. 04. 2019 09.56
+25
A je ta prispevek od 24 ur ze namenjen za propagando in za manipulacijo bralcev......?
hotchilipoper
06. 04. 2019 10.21
-3
VolkBrenin
06. 04. 2019 09.28
-22
Odličen povzetek...Tudi v sloveniji je vse to in še več prišlo do izraza ...čustva do mesije so šla tako daleč...da mu še živemu prižigajo sveče...Ps . Zanimivo , kako desnemu sektorju našteta dejstva niso všeč -- je pa to pričakovano ...
Uporabnik443897
06. 04. 2019 09.21
+6
Če me volite boste bogati in lepi. To povem malo drugače, še zavijem za naivneže in postanem premier ali predsednik države. Ko ne rata je kriva tedanja opozicija on jaz novi mandat :).. No tudi moj izgled je pomemben sem tudi sredinski, nimam botrov, nihče mi ne bo prišepetaval in o g. Prezidente :)
pa dobr no
06. 04. 2019 09.03
+27
naslov clanka ne bi moral biti bolj primeren za 24 ur: manipuliranje z volilci in politicna propaganda. hahaha
pa dobr no
06. 04. 2019 09.08
+9
tale tu zgoraj je bolj na trhlih nogah.. institut pa ustanovi lahko povsem vsak drzavljan.. nekateri naredijo celo verige zavodov da skrijejo prave lastnike.
Manandi
06. 04. 2019 08.40
+38
INŠTITUT za proizvajanje Megle in mlatenje prazne slame.
VolkBrenin
06. 04. 2019 09.34
-12
zapis mandani je tipičen odziv desnih sovražnih čustev ...do levice ...Mandani -- Kateri so instituti na desni s konkretnimi rezultati in argumenti...???
Zev0
06. 04. 2019 08.40
+40
Še FDVjevec. Pameten ko sto hudičev. Pa koga brigajo njegove levičarske analize.
VolkBrenin
06. 04. 2019 09.31
-8
s fdv so tudi janša , grims , zver , mahnič...itd ...
VolkBrenin
06. 04. 2019 09.31
-10
s FDV so tudi janša , grims , zver , mahnič...itd ...
anakondabox
06. 04. 2019 08.28
+36
Izvolitev Trumpa je bilo za ZDA veliko presenečenje, saj so bile napovedi drugačne. Tudi naša komentatorka iz Amerike, je bila pri poročanju totalno šokirana. #napoved
Uporabnik458403
06. 04. 2019 09.58
+2
In ta medij bi se rad dandanes spremenil izid ameriskih volitev........
percar12
06. 04. 2019 08.28
+2
Kaj pa (ob tem) Slovenija?
fafajonka
06. 04. 2019 08.36
+14
V Sloveniji kaj takega ni mogoče, ane......sicer neka peterica na tem forumu zganja nekakšno politično propagando.....Butalci pa itak poslušajo samo Butalce...... zato pa imamo že nekaj let to kar imamo..... :-)))
matej1111
06. 04. 2019 08.08
+23
Ti boš zdaj pameten.