Slovenija

Vse daljše madžarske medijske lovke: ne gre za dobiček, ampak za politični in ideološki vpliv

Ljubljana, 11. 02. 2022 17.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
0

Madžarski medijski model svojo podobo vse bolj dobiva tudi v Sloveniji in celo na regionalni ravni, ugotavlja Mednarodni inštitut za tisk (IPI), ki je objavil poročilo o vlaganju madžarskega kapitala v tuje medije. Pripravili so ga v sodelovanju z regionalnimi medijskimi strokovnjaki in preiskovalnimi novinarji.

Viktor Orban širi svoj vplih iz države na regijo.
Viktor Orban širi svoj vplih iz države na regijo. FOTO: Shutterstock

Kot ugotavljajo, je vse od leta 2017 zaznati porast madžarskih vlaganj v slovenske in severnomakedonske medije, pri čemer so vlagatelji podjetja tesno povezani z madžarsko vladajočo stranko Fidesz. "Medtem ko politiki Fidesza vztrajajo, da so takšne naložbe zgolj komercialne narave, dokazi kažejo, da so del širše politične strategije vpliva na medije in podpora ideološkim zaveznikom Fidesza," ugotavlja poročilo. 

Madžarska medijska ekspanzija odraža Fideszov cilj – postati "faktor" v regiji, pravi poročilo. Pred kratkim je tako poslovnež, povezan z madžarsko vlado, kupil kontrolni delež vseevropske televizijske postaje Euronews. Še zlasti pa naj bi madžarsko oblast zanimale države, kot so Romunija, Slovaška in Srbija. 

Širitve v regionalne ideološke zaveznice sicer niso ostale neopažene, odprte so bile preiskave, v Sloveniji je prejšnja vlada ustanovila tudi posebno preiskovalno parlamentarno komisijo. 

Na Madžarskem je bila sprememba medijskega okolja hitra – zgodila se je od leta 2010, ko se je Fidesz vrnil na oblast. Orban je načrte zagovarjal z izjavami, da so bili mediji sovražni do stališč konservativcev, skorumpirani in pod vplivom tujih liberalnih sil, zgodili so se prevzemi in imenovanja posameznikov, ki so ideološko bolj po godu oblasti, jezik do določenih skupin je postal trši. 

Vse skupaj je, kot ugotavlja poročilo, model "mehke cenzure", za razliko od ostrejše, ki bi pomenila direktno preganjanje opozicijskih medijev ali njihovo zapiranje, čeprav se je v zadnjih letih zgodilo tudi to. Se pa model zanaša na spodkopavanje medijev in njihovo nadomeščanje z državno subvencioniranimi režimskimi mediji, ki so v rokah poslovnih oligarhov, povezanih z vlado.

Glede na raziskavo, ki jo je izvedlo madžarsko spletno mesto Válasz Online leta 2020, je polovica od 88 medijev, ki lahko glede na velikost svojih ekip vplivajo na javno življenje na Madžarskem – bodisi z doseganjem milijonov ljudi ali z objavo rednih in ekskluzivnih vsebin – že v lasti članov Orbánovega najožjega kroga. Analiza Mertek Media Monitor pa je ugotovila, da je bilo že leta 2019 skoraj 80 odstotkov novičarskega segmenta naklonjenega Fideszu, vključno z javno radiotelevizijo.

Medijski apetiti madžarske vladajoče elite se seveda ne ustavijo doma. "Ko so madžarski vlagatelji zaključili nakup slovenske Planet TV, ki jo obvladuje SDS, za skoraj 5 milijonov evrov oktobra 2020, je bil to le še en v nizu medijskih prevzemov v Sloveniji, ki so jih izvedli krogi blizu Orbana. Madžarska širitev v Slovenijo se je začela leta 2017, ko so tri podjetja iz Budimpešte – Ridikul, Ripost in Modern Media Group – najprej kupila slovensko Nova24TV oziroma njenih 45,44 odstotka delnic. S 45-odstotnim lastništvom, ki je enakomerno porazdeljeno med ta tri nominalno ločena podjetja, je manever zaobšel slovenski zakon o medijih, ki določa, da je treba za več kot 20-odstotni nakup pridobiti soglasje ministrstva za kulturo. Potreba po takem soglasju bi privedla do pregleda lastniške strukture treh podjetij in vira njihovega financiranja, ki še danes ni v celoti razkrito," piše poročilo.

Naložbo naj bi podprl Karoly Varga, madžarski milijarder, čigar gradbena podjetja so bila med največjimi prejemniki oddanih javnih naročil madžarske vlade v zadnjih letih. Med lastniki madžarskih podjetij sta bila še Peter Schatz in Agnes Adamik, ki kasneje se je preimenovala v Agnes Kovács. Po ugotovitvah Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), sta prej delala za madžarsko državno podjetje za radiodifuzijo MTVA, ki je bilo ustanovljeno leta 2011 – po prihodu Orbana na oblast. V kontroverzni potezi, ki je Fideszu omogočila nadzor nad državnimi mediji, je MTVA nastala z združitvijo vseh državnih medijev, ki so prej delovali kot ločene enote. Sodeloval je tudi Arpad Habony, solastnik madžarske Modern Media Group in eden izmed Orbánovih dolgoletnih svetovalcev in ključnih ideologov, ki stojijo za Fideszom, še izpostavlja poročilo.

Leta 2018 sta Ripost in Modern Media Group zapustila Nova24TV, nova lastnika sta postali dve madžarski podjetji Hespereia in Okeanis, madžarski delež se je še povečal. Leta 2017 je Schatzovo podjetje R-post-R pridobilo še večinski delež v Novih obzorjih, založniku političnega tednika Demokracija.

Madžarski medijski nakupi v Sloveniji so se torej, kot izpostavlja poročilo, osredotočili na hiše, ki so blizu Janezu Janši, s čimer se je krepil njegov vpliv na televizijo, ki pri nas ostaja prevladujoč medij. Vendar pa TV-kanali, ki jih kupujejo Madžari, niso uvrščeni med najbolj gledane. 

A kot rečeno, cilj ni (samo) dobiček, ampak so razlogi najverjetneje politični – kot podpora širjenju ideologije in pomoč somišljenikom pri utrjevanju ali doseganju oblasti. 

V Romuniji, Srbiji in na Slovaškem so madžarski krogi tako začeli podpirati medije, namenjene madžarski manjšini, in to z več milijoni evrov. Zanimali naj bi se tudi za nakupe na Hrvaškem, v Črni gori, Albaniji ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10