Predsedniki strank SDS, Liste Virant, SLS, DeSUS in NSi, Janez Janša, Gregor Virant, Radovan Žerjav, Karl Erjavec in Ljudmila Novak, so po celodnevnih koalicijskih pogajanjih zatrdili, da so usklajevanja koalicijske pogodbe pri koncu. Z doseženim so zadovoljni, vse pa kaže na to, da bo zaključek pogajanj za desnosredinsko koalicijo uspešen.
Po ocenah Janše stranke s pogajanji dobro napredujejo, vendar pa še niso zaključena. Pojasnil je, da bodo z njimi nadaljevali med vikendom. Takrat naj bi govorili predvsem o kadrovskih vprašanjih, v javnosti pa so že zaokrožila imena morebitnih novih ministrov.
Kot je povedal Žerjav, je koalicijska pogodba "praktično usklajena", dogovoriti se je treba le še o nekaj podrobnostih. S tem se je strinjal tudi Virant. Po njegovem je strankam pri usklajevanjih ostalo "mogoče še za tri, štiri ure dela", sicer pa so se uskladili zelo korektno. Dodal je, da so zbližali tudi tista stališča, kjer je prihajalo do razhajanj. "Mislim, da ni ne poraženca ne zmagovalca v teh pogajanjih, le razumni kompromisi," je dejal.
Erjavec pa je poudaril, da je stranka DeSUS pri pogajanjih uspela s svojimi zahtevami. Tako pokojnine v letu 2013 ne bodo zamrznjene, usklajevale pa se bodo z rastjo plač, v primeru spremembe pokojninskega zakona pa se bodo usklajevale v 60 odstotkih z rastjo plač, v 40 odstotkih pa z rastjo življenjskih stroškov.
Tudi Novakova se je strinjala, da pogajanja tečejo uspešno, sicer pa so šli v grobem skozi celo koalicijsko pogodbo in "predebatirali nekatera pereča vprašanja". Kot pa je dodala, ni bilo veliko tem, kjer bi prihajalo do razhajanj.
Ideoloških tem ne bodo odpirali
Še pred sestankom vseh petih predsednikov strank, ki bodo najverjetneje sestavljali prihodnjo koalicijo, sta se sestala Janša in Erjavec, čigar stranka se je zadnja pridružila pogajanjem o koaliciji. Po sestanku je Erjavec povedal, da se bodo v stranki zavzeli zlasti za spoštovanje načela ločitve Cerkve od države in vrednot NOB. Po Erjavčevih besedah bi sodelovanje v koaliciji onemogočile le podobne pobude, kot je bil poskus uvedbe verouka v šole v času Janševe vlade med letoma 2004 in 2008. Toda prvak SDS je Erjavcu nemudoma zagotovil, da teh tem ne bodo odpirali in da gre izključno za koalicijo za izhod iz krize.
Virant je dodal, da je bilo že pred današnjim srečanjem dogovorjeno, da bo to koalicija za izhod iz krize, ki ne bo odpirala ideoloških tem. Erjavec pa je vendarle pripomnil, da jih na sestanek petih strank ne bi bilo, če se ne bi že dopoldne na bilateralnem pogovoru o tem dogovoril z Janšo.
Kadrovanje morebitne prihodnje vlade bo po mnenju Viranta temeljilo na soglasju koalicijskih partnerjev, in sicer po kriterijih kompetentnosti in ne politične pripadnosti. Tudi odločitve o morebitnih razrešitvah naj bi se sprejemale s soglasjem.
Pogajanja bodo potekala do torka
Desnosredinske stranke so sicer že 8. januarja parafirale in tudi načeloma uskladile koalicijsko pogodbo, po kateri bi mandatarstvo prevzel Janša, ki ga je kot najverjetnejšega mandatarja izpostavil tudi Virant. Pogajanja bodo potekala do torka. Takrat naj bi končno odločitev o vstopu v Janševo koalicijo sprejeli tako v stranki DeSUS kot Listi Virant, pa tudi stranki SLS.
Glavni odbor SLS bo v torek predvidoma sprejel sklep o vstopu v desnosredinsko koalicijo s SDS, NSi, Listo Virant in DeSUS, je po seji izvršilnega odbora dejal predsednik stranke Radovan Žerjav. Gre praktično le še za formalnost, je pojasnil Žerjav in dodal, da so v koalicijsko pogodbo vnesli le še "več ali manj redakcijske dopolnitve". ''Bomo še videli,'' pa se je glasil Žerjavov odgovor na vprašanje, ali bo gospodarski minister. O tem bodo po njegovih besedah razpravljali čez vikend.
V sredo pa se izteče rok, do katerega lahko kvalificirani predlagatelji vložijo predlog kandidatur za mandatarja. Predlog kandidature lahko v drugem krogu poleg predsednika republike vložita tudi skupina najmanj desetih poslancev ali pa poslanska skupina. Janša je že napovedal, da bo za mandatarja kandidiral le, če se bo pod ta predlog podpisalo 50 poslancev - torej poslanci vseh petih strank, ki se ta čas pogajajo.
Seja državnega zbora, na katerem bodo poslanke in poslanci odločali o podpori kandidatu ali kandidatom, bo 28. januarja.
Jasnić zatrdil, da ni glasoval proti
Generalni sekretar stranke DeSUS Ljubo Jasnić je medtem zanikal navedbe nekaterih medijev, da je na včerajšnjem sestanku izvršnega odbora stranke glasoval proti pogajanjem z Janševim taborom. Po njegovem vedenju se je proti izrekel le en član izvršnega odbora, in to ni bil on. Jasnić poudarja, da bo v torek o morebitnem vstopu v koalicijo odločal izključno svet stranke, in ne denimo predsednik stranke.
SD bo kvalitetna opozicija
Slovenija potrebuje tako kvalitetno vlado kot tudi kvalitetno opozicijo z znanjem, "politična presoja pa nam ta trenutek narekuje, da v koalicijo, ki bi jo sestavljal predsednik SDS Janez Janša, ne gremo," je po kolegiju stranke dejal podpredsednik SD Patrick Vlačič. Veliko znanja so po njegovi oceni dobili v treh letih na oblasti , zato bodo poslanci SD lahko prispevali h ključnim in pomembnim projektom, hkrati pa bodo lahko tudi kritični tam, kjer bo "v opoziciji treba biti kritičen". Ob tem mora biti kvalitetna opozicija tudi takšna, da pri za državo pomembnih projektih ne zavira, je še dodal Vlačič.
KOMENTARJI (3333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.