Na Republiškem inšpektoratu za delo so lani ugotovili 29.700 različnih kršitev, kar je približno 1800 več kot leto prej. Delodajalci so jim prijavili več kot 9300 nezgod, med katerimi je bilo 23 smrtnih, kar je največ v zadnjih štirih letih. Več kot 400 nezgod je bilo težjih, nekaj manj kot 8900 pa lažjih. Delodajalci so lani inšpektoratu prijavili 9333 nezgod, med katerimi je bilo 15 kolektivnih. To pomeni, da sta bila hkrati poškodovana dva delavca ali več.
Kot zaskrbljujoč ocenjujejo podatek, da se v zadnjih letih stalno povečuje število umrlih delavcev. Leta 2011 je bilo 20 smrtnih nezgod, leta 2012 jih je bilo 21, predlani 22 in lani 23.
Največkrat je bil vzrok za smrt delavca prometna nesreča, predvsem poklicnih šoferjev tovornih vozil. V štirih prometnih nesrečah se je smrtno ponesrečilo sedem delavcev, je na današnji novinarski konferenci povedal direktor inšpekcije nadzora varnosti in zdravja pri delu Slavko Krištofelc.
Vzrok za te nezgode je po njegovih besedah prekomerna utrujenost voznikov. To verjetno sovpada tudi z ugotovitvami s področja nadzora delovnih razmerij, kjer na podlagi zakona o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev v letu 2014 pri številu kršitev ugotavljajo pomembno povečanje. Lani jih je bilo 149, leto prej pa 79.
Število prijav, ki jih prejmejo na inšpektoratu, se je v obdobju od leta 2007 do 2014 povečalo za nekaj več kot 6000. V letu 2007 jih je bilo nekaj manj kot 4800, v letu 2014 pa že več kot 10.800.
Najpogostejše kršitve so se lani nanašale na plačilo za delo, pogodbo o zaposlitvi, evidence in zaposlovanje na črno.
Med dejavnostmi po številu kršitev prednjači gradbeništvo z več kot 1900 kršitvami, sledijo pa gostinske nastanitvene dejavnosti s strežbo jedi in pijač z več kot 1100 kršitvam, trgovina z več kot 1000 kršitvami ter kopenski promet in cevovodni transport z več kot 780 kršitvami.
Na področju nadzora delovnih razmerij inšpektorji že šesto leto zapored največji delež kršitev ugotavljajo na področju plačila za delo in drugih prejemkov iz delovnega razmerja. Sem sodijo neizplačilo plače in zamujanje pri izplačilu plače ter neizplačilo dodatkov za delo v posebnih pogojih dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, denimo za nočno in nadurno delo.
V zadnjih mesecih lanskega leta pa so prejemali vse več prijav zaradi kršitev počitkov in odmorov, je povedala glavna inšpektorica za delo Nataša Trček.
V letu 2014 se je v primerjavi z letom prej najbolj povečalo število ugotovljenih kršitev glede pogodbe o zaposlitvi, ki so se z več kot 2200 primeri uvrstile na drugo mesto najpogosteje ugotovljenih kršitev.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.