
Po svetu vsako leto izgine več tisoč ljudi, zaradi česar danes obeležujemo mednarodni dan izginulih. Mednarodne organizacije, kot sta Amnesty International in Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC), ob tem opozarjajo, da veliko ljudi izgine v zaporih. Oblasti v državah, kjer se to dogaja, pozivajo, naj se potrudijo razjasniti njihovo usodo in kaznovati odgovorne.
Izginuli med vojno na Balkanu
Vodja regionalnega odbora ICRC Pol Anri Arni pa je v petek v Beogradu opozoril na razmere na Zahodnem Balkanu, kjer je po koncu vseh oboroženih spopadov v 90. letih minulega stoletja, ki so pretresli to območje, še vedno nepojasnjena usoda 15.655 ljudi.
V času oboroženih spopadov na območju nekdanje Jugoslavije je bilo po ocenah ICRC prijavljeno izginotje 34.372 oseb, od tega jim je uspelo razjasniti usodo 18.717 ljudi. V zadnjem letu dni so na območju našli posmrtne ostanke 1149 ljudi, večinoma v BiH, je še pojasnil.
Opozarja tudi organizacija novinarji brez meja
Novinarji brez meja so ob mednarodnem dnevu izginulih opozorili na izginule ali ubite kolege. Posebej so izpostavili Mehiko, ki je postala za novinarje nevarna država. Od leta 2000 je v tam brez sledi izginilo osem predstavnikov medijev.
Med države, v katerih novinarji pogosto izginejo, uvrščajo tudi Šrilanko, Iran, Gambijo in Eritrejo. "Ali za tem stojijo državni agenti ali kriminalci: Veliko primerov izginulih dokazuje, da sovražniki svobode tiska ne omahujejo z uporabo najbolj strahopetnih in zaničevanja vrednih metod, da bi novinarjem zaprli usta," je opozorila organizacija.

KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.