Slovenija

Vsakemu svoja karta

Ljubljana/Zagreb, 27. 07. 2006 16.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tina Smole
Komentarji
6

Hrvaški tednik je objavil avtokarto, natisnjeno v Ljubljani, ki je razburila naše veleposlaništvo v Zagrebu.

Morska meja od osamosvojitve Slovenije in Hrvaške ni dorečena. Doslej na nobeni strani politika ni našla dovolj volje, da bi to vprašanje rešili.
Morska meja od osamosvojitve Slovenije in Hrvaške ni dorečena. Doslej na nobeni strani politika ni našla dovolj volje, da bi to vprašanje rešili. FOTO: Jani Dolinšek

Karta, ki jo je kot prilogo objavil hrvaški tednik Globus, prikazuje tudi morsko mejo v Piranskem zalivu, ki pa ni dorečena. Slovenski veleposlanik v Zagrebu Milan Orožen Adamič je v sredo glavnemu uredniku hrvaškega tednika Globus poslal pismo, v katerem ga opozarja za napako. "Enostransko določanje meje je nedopustno in v nasprotju z mednarodnimi in evropskimi načeli dobrososedskega sodelovanja in sporazumnega reševanja odprtih vprašanj," je veleposlanik zapisal v pismu ter opozoril, da zemljevid prikazuje mejo, ki ne ustreza pravemu stanju.

Veleposlanikovo pismo bo Globus objavil v naslednji številki, je za 24ur.com potrdil glavni urednik tednika Igor Alborghetti, ki je nad odzivom veleposlaništva presenečen. Omenjene avtokarte so namreč kot priloge že objavljali drugi hrvaški časniki, kot so dnevni časopisi Večernji list, Jutarnji list in Slobodna Dalmacija. Roman Weixler, sekretar na slovenskem veleposlaništvi v Zagrebu, nam je pojasnil, da je veleposlaništvo posredovalo tudi v teh primerih. 6. julija so pisali Jutranjemu listu in Slobodni Dalmaciji, danes pa še Večernjemu listu, kjer so nam to informacijo potrdili.

Milan Orožen Adamič
Milan Orožen Adamič FOTO: POP TV

Kartografi niso politiki

Domnevno sporna karta, ki jo je objavil Globus, je bila natisnjena v Ljubljani, v podjetju Monde neuf, ki se že deset let ukvarja z računalniško kartografijo ter je natisnilo več geografskih in zgodovinskih atlasov, zemljevidov in načrtov. Šolske atlase pa tiskajo tako za tržišče v Sloveniji kot za Hrvaško, Bosno in Hercegovino ter Črno goro. 

Direktor podjetja Denis Šehič, je za 24ur.com pojasnil, da podjetje karte izdela glede na zahtevo naročnika. Da je tako njihov atlas Slovenije natisnjen v skladu z uradnimi slovenskimi stališči, da pa za hrvaške naročnike karte izdelajo glede na njihova uradna stališča. Ob tem je poudaril, da je reševanje političnih vprašanj prek kartografov nekorektno dejanje. Njihove karte nimajo nobene teže v prejudiciranju meje, je še dodal. 

Na tematske karte je mogoče vrisati marsikaj

Za dodatna pojasnila, ali sme karto natisniti vsak po svoji želji smo se obrnili na Geodetsko upravo Republike Slovenije. Vodja sektorja za nepremičnine GURS Franc Ravnihar je za 24ur.com pojasnil, da je tiskanje karte, ki ni uradna, neke vrste dogovor med naročnikom in tiskarjem. Če nekdo, ki želi natisniti karto od GURS zahteva podatke za objavo, mu jih posredujejo. V primeru, da je vir podatkov geodetska uprava, mora biti to na karti navedeno in se mora založnik strogo držati dogovora o uporabi podatkov, ki so bili izdani s točno določenim namenom. Vendar pa založnik, ki tiska karte, lahko podatke dobi tudi kje drugje.

Avtokarte so te dni okupirale slovenskega veleposlanika v Zagrebu
Avtokarte so te dni okupirale slovenskega veleposlanika v Zagrebu FOTO: Dare Čekeliš

V danem primeru gre za avtokarto, ki je tematska karta, kar pomeni, da lahko na karto naročnik vriše tudi kaj drugega, kot so razglede točke, trgovine in podobno, v končni fazi celo mejo, ki se tam nahaja po nekih drugih podatkih, je pojasnil Ravnihar. V danem primeru je to meja na morju, kot obstaja po nekaterih hrvaških virih. V podatkih, ki jih izdaja GURS, je ob vprašanju morske meje vpisana klavzula, da potek slovensko-hrvaške meje ni urejen, je dodal Ravnihar.

Ker avtokarte, ki jih izdajajo hrvaški dnevniki niso uradni dokumenti, jih lahko izrišejo po 'lastni želji'. Urednik Globusa Alborghetti nam je pojasnil, da se z oblikovanjem kart novinarji in on sam niso ukvarjali. Priskrbeti avtokarto je bila naloga izdajatelja Globusa Europapress holdinga d.o.o., ki na Hrvaškem izdaja več tiskovin, med drugim tudi dnevni časopis Jutranji list in Slobodno Dalmacijo, ki sta tudi objavili pporni karti. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User111169
28. 07. 2006 08.41
kar se tiče mene bi ukinil vse stike s temi hrvaškimi umetniki in prepovedal vsem slovencem da gredo dol na morje ali kakršen koli vstop v njihovo državo Naši so pa tudi ene mone ker se jim pustijo.
User98633
28. 07. 2006 04.43
Volje ze je, da bi se uredilo z mejo, vendar za to ni cloveka, ki bi to naredil in vedel. Minister dimsi sploh ni oseba za taksne stvari. On je knjizevnik, kar sploh ne sodi v krog ljudi, ki bi bili uspesni z nasimi sosedi. Res da menja kozo, kakor mu pac pride prav, vendar on je le igralec, tukaj pa je treba trdi pogajalec brez dopustniskih zelja v Dalmaciji. Poznati mora tudi mentaliteto nasih sosedov in se jim priblizati brez nase gosposke prefinjenosti, sicer je neuspeh ze na zacetku viden
User35891
28. 07. 2006 00.22
edn nej že praša hrvate--KVA PROUZAPROU HOČJO? prekint odnose umaknt podjetja , zapret stike---pa na arbitražo počakat---klinc jih gleda---pa še hodte dol na morje, da bojo še bolj rasl!!!--
User48360
27. 07. 2006 20.52
A v jutranjem listu pa ni noben opazu kje je meja morja v zemljevidu ki so ga priložili že prejšnji mesec?
User22639
27. 07. 2006 20.40
Kar se tiče tiskanja, to je na žalost tako popularni kapitalizem. Kar se pa tiče izdajanja zemljevidov v hrvaških časnikih, je pe očitno le nadaljevanje dolgoletnega pumpanja hrvaškega naroda proti nam slovencem!
User237
27. 07. 2006 16.59
No, Denis Šehič je po mojem prvi direktor, ki bi ga vlada morala zamenjati. Ne more se prenevedati, da njihovo delo nima nobenega pomena ali teže. Kaj če bi mu naročnik dal tiskati kljukasti križ, bi tudi naredil to brez premisleka? Sploh pa ob tako bogatih izkušnjah na tem področju, to nikakor ni morala biti napaka, ampak namerno dejanje, zelo škodljivo za Slovenijo in pa odnosom s sosedi.