Slovenija

Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od čebel

Ljubljana, 20. 05. 2015 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
39

Slovenski čebelarji že 13. leto zapored slavijo svoje delavke – čebele. Letošnji praznik ima še poseben čar, saj si slovenski čebelarji in Slovenija prizadevajo, da bi 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. Od čebel je namreč odvisna tretjina vse hrane za ljudi.

Brez čebel ne bi bilo toliko različnih vrst sadja in zelenjave.
Brez čebel ne bi bilo toliko različnih vrst sadja in zelenjave. FOTO: Reuters

Slovenski čebelarji že od leta 2003 na današnji dan praznujejo svoj čebelarski praznik. 20. maja se je namreč pred 281 leti rodil Anton Janša, začetnik modernega čebelarstva. Mesec maj je tudi sicer mesec, ko se čebele na severni polobli množijo, potrebe po opraševanju rastlin pa so največje, na južni polobli pa spravljajo čebelje pridelke.

Anton Janša (1734-1773) je prvi učitelj modernega čebelarstva na svetu, saj ga je že cesarica Marija Terezija imenovala za stalnega učitelja čebelarstva na novi čebelarski šoli na Dunaju. Njegov prispevek k razvoju sodobnega čebelarstva pa ni zanemarljiv niti v svetovnem merilu.
Slovenski čebelarji na ta dan javnost spominjajo na čebele in ozaveščajo o njihovem ključnem pomenu pri pridelavi hrane. "Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od čebel," pravi predsednik Čebelarske zveze Boštjan Noč.

Ker so čebele zelo občutljive, pa želijo s tem dnevom opozoriti tudi na številne težave, ki pestijo te male živalce. "Težav je več. Zaradi spremembe okolja, intenzivnega kmetijstva, imajo čebele spremenjeno okolje. Ker večkrat kosimo, moramo poskrbeti, da nadomestimo medovite rastline. Druga težava so fitofarmacevtska sredstva, kjer se je stanje v zadnjih letih bistveno izboljšalo. Čebele še vedno ogrožajo tudi zajedalci," našteva Noč. O vseh teh težavah čebelarji ozaveščajo ljudi in tako čebelam pomagajo preživeti.

Lanska sezona najslabša doslej

Lanska sezona je bila ena najslabših, kar pomnijo, pravijo v Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS). Začetek letošnje sezone je obetavnejši, saj so čebele do zdaj pridelale že toliko medu kot lani v celotni sezoni. "Lani je bilo medu le za vzorec, poleg tega pa smo morali čebelarji vso leto čebele krmiti, da so sploh preživele. Čebelarji, ki čebel niso krmili, so že med sezono izgubili veliko delavk," je pojasnil Noč.

Preko zime je v Sloveniji propadlo okoli 30 odstotkov čebel, na nekaterih območjih tudi več kot 50 odstotkov, pravijo na ČZS. "To je predvsem posledica lanske katastrofalne poletne sezone, ko ni bilo dovolj naravne hrane, čebele so tako bile slabše pripravljene v zimo," pravi predsednik ČZS.

Lanska sezona je bila katastrofalna.
Lanska sezona je bila katastrofalna. FOTO: Thinkstock

Čebele kot indikator čistosti okolja

Kranjska čebela (ali kranjska sivka) je avtohtona slovenska čebelja rasa in druga najbolj razširjena čebelja rasa na svetu.

Čebele so zelo občutljive in so zato zelo dober indikator čistosti okolja. "V tem smislu lahko rečemo, da je Slovenija še dokaj čista, saj vpliv okolja na preživetje čebel pri nas trenutno ni tako velik," opaža Noč.

Pred leti smo imeli sicer tudi v Sloveniji množične pomore čebel, ki so bili predvsem posledica pretirane in napačne rabe fitofarmacevtskih sredstev. "Največji množični pomori so se zgodili takrat, ko so bili v državi dovoljeni neonikotinoidi, ki jih je nato naše ministrstvo in kasneje še Evropa, prepovedala."

Množični pogin čebel v Oplotnici pred štirimi leti
Množični pogin čebel v Oplotnici pred štirimi leti FOTO: Mia Media

Poleg tega, dodaja Noč, pa so se pretekla leta dogajali pomori tudi zaradi nepravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev posameznikov – ko so jih kmetje uporabljali ob nepravem času: v sončnih dnevih, v času cvetenja ... "Tudi tukaj se je stanje izboljšalo, saj se je javnost začela zavedati, kako pomembne so čebele in da je treba ta sredstva uporabljati v najmanjši možni meri oz. zvečer, ko so čebele v panju," poudarja Noč. Danes opažajo napredek v ravnanju in mišljenju ljudi, kar je predvsem posledica ozaveščanja o čebelah. Ljudje zdaj sami opozarjajo, če nekdo njive škropi ob neustreznih urah. Takrat pokličejo čebelarje in jih o tem obvestijo.

4 čebelarji na tisoč prebivalcev

V Sloveniji je registriranih 12.545 čebelnjakov in 146.755 čebeljih družin, za katere skrbi 9.885 registriranih čebelarjev. V ČZS so vključena 203 čebelarska društva in v nacionalno zvezo je povezanih 16 regijskih čebelarskih zvez.

Slovenija je čebelarska dežela in se – kar zadeva čebelarstvo in zaščito čebel – ena najbolj naprednih evropskih držav. S štirimi čebelarji na tisoč prebivalcev pa se Slovenija uvršča v sam vrh »čebelarskih« narodov.

Na vrhuncu sezone je v enem panju okoli 60 tisoč čebel, v Sloveniji je okoli 150 tisoč panjev, tako poleti pridno dela 9 milijard čebel. Zimo pa preživi od 5 do 10 tisoč čebel iz enega panja. "Zanimivo je to, da čebela preko zime preživi 6 mesecev, med sezono pa živi od dva do štiri tedne. Tako hitro se med sezono obnavlja in iztroši. Čez zimo pa miruje in počiva," pravi Noč.

Slovenija pobudnica svetovnega dne čebel

V Evropi je od opraševanja žuželk odvisnih 84 odstotkov kulturnih rastlin, v svetovnem merilu pa je od tovrstnega opraševanja odvisnih 70 odstotkov rastlinskih vrst, ki jih uporabljajo za prehrano. Z vidika količine je od opraševanja žuželk odvisna približno tretjina vse hrane za ljudi.

Prav zato je pred nekaj tedni Slovenija v Bruslju predstavila pobudo o svetovnem dnevu čebel. Z razglasitvijo svetovnega dne čebel pri Organizaciji združenih narodov želi Slovenija izpostaviti pomen teh najpomembnejših opraševalk, ki se soočajo s številnimi grožnjami, za kmetijstvo, okolje in zdravje.

Glede na to, da je pobuda naletela na veliko pozitivnih odzivov in podpore številnih držav in združenj po svetu, na Čebelarski zvezi Slovenije upajo, da bo glasovanje o svetovnem dnevu čebel na skupščini Združenih narodov septembra 2016.

Od čebel bi se lahko naučili delavnosti in enotnosti

Čebelje družine – 60 tisoč čebel je v enem panju – živijo kot ena enota. Medtem ko delavke nabirajo po poljih, se v panjih rojijo nove čebele in tako se družina ves čas obnavlja. Toda, če se neki družini zgodi, da umre ena sama generacija, se sistem podre in celotna družina propade.

Od čebel bi se lahko marsikaj naučili, pravi Boštjan Noč. "V čebelji družini ni tega, da bi lahko en drugemu metali polena pod noge, ampak morajo delovati skupaj. Matica je glava družine in tako kot ona želi, tako čebelja družina funkcionira. V nasprotnem primeru je propad. Če bi se v naši družbi zgledovali po čebelah, bi bila Slovenija pred Švico," dodaja.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dajno
22. 08. 2017 15.15
Domače čebele niso nič drugega kot živina v hlevu, delajo v za človeka, med vosek,... Se jemlje cebelam. Za naravo so domače čebele toliko kot nič! V naravi so glavni oprasevalci divje čebele preko petsto vrst živi samo pri nas, cmrlji, različne muhe, drugod v svetu pa še druge žuželke, pa seveda netopirji in ptice.
Uporabnik1110355
22. 08. 2017 15.08
A kdo ve za kakšen pravilnik o čebelah v urbanem okolju. Sosed ima 25 panjev sredi vasi in je nevzdržno.
dokument52
21. 05. 2015 09.27
Evo to je slika kranjske sivke . Škropi se lahko samo zgodaj zjutraj in pozno zvečer . Če gdo škropi čez dan prijaviš na 113. Pa lep pozdrav - naj medi.
123lolita123
21. 05. 2015 06.31
+1
..saj je vecini vse jasno.. men edino ni jasno kam oz. komu lahko prijavim sosede ki se spravijo skropit trto in sadovnjake v nedeljo ob 13h! to raje objavite.
Balki30
20. 05. 2015 18.21
+1
Mene še nikdar ni pičla...prepozna modro kri....pa to.
dokument52
21. 05. 2015 10.14
pravica5
20. 05. 2015 17.34
+1
E novinarji ,ko bi vsaj dali sliko kranjske sivke ki je avtohtona Slovenska cebela.
dokument52
21. 05. 2015 10.13
dokument52
21. 05. 2015 10.15
santamaura
20. 05. 2015 10.49
+4
Samo res - Odkar je čebelar Lojze Peterle, je čebelic vedno manj na svetu To je dokaz, da so čebelice ponosne živalce in raje umrejo, kot pa da bi za takšne trote delale. Ga bo potrebno na luno poslati in ne samo v Bruselj. No ja - morda je pa umiranje čebel zgolj posledica taktike takšnih Lojzetov, da bi uničili še Medex in bi ga lahko potem poceni prodali Hrvatom
kure bedne
20. 05. 2015 15.46
+4
dokument52
21. 05. 2015 10.16
-1
le.professionnel
20. 05. 2015 10.21
+7
Ne vem,če ste opazili ampak letos opažam izredno malo čebel,ponavadi,ko cveti regrat jih je polno,letos pa ne samo tu pa tam katero vidim,kaj takšnega še nisem doživel,pa samo na mojem travniku tudi drugje,kamorkoli grem skoraj nič čebel ne vidim,tudi vi to opažate?? Mene to izredno skrbi,tako,da vsa pohvala čebelarjem,ki se res trudijo.
korintos23
20. 05. 2015 10.14
+2
Naj medi tovariši, akacija se je letos res izkazala!
pravica5
20. 05. 2015 17.31
pravica5
20. 05. 2015 17.32
Cebelarji so bili gospdje ne tovarisi,ze pred leti se predno so nastali tovarisi.
dokument52
21. 05. 2015 10.18
Nismo tovariši ne gospodje , smo samo navadni ljudje , ki imamo radi čebele.
Bruhalnica24
20. 05. 2015 09.52
+5
Potrebujemo samo MONSANTO v njihovih laboratorijih je strup za vsakega..
mate08
20. 05. 2015 09.15
+5
Če obvladaš dejavnike tveganj pri čebela (huda gniloba, varojo, poapnelo.........), obvladuješ čebelarstvo. Brez ZNANJA in PRAKSE je težko, če ne celo nemogoče čebelarit. Lahko ti gre dobro eno leto, dve.....pol pa pride dizaster......
dokument52
21. 05. 2015 09.37
Zato pa se je potrebno nonstop izobraževat , da obvladaš . Brez znanja res ne gre .Popolnoma se strinjam z tabo. Sam sem mentor trem čebelarjem začetnikom .
medo90
20. 05. 2015 09.06
+9
Sam sem tudi čebelar in moje čebele zimo preživijo na medu, ki so ga same pridelale. Vsak čebelar mora pa pri sebi razčistiti kako bo gospodaril z družinami. Slovenija je imela v preteklosti veliko odličnih čebelarjev in tudi izumiteljev panjskih sistemov, tako ,da eni panji omogočajo prezimitev čebelj na medu brez posebnih posegov v plodišče. Sam v zadnjih letih nimam nobenih izgub družin in tudi živalnost je nad povprečjem, varojo pa zatiram z naravnimi sredstvi in z izrezovanjem trotovine v gradilnem satu. Vsem želim veliko sladkih trenutkov in veliko medu. naj medi
cirenij
20. 05. 2015 09.54
+6
Vse čestitke in še več takih čebelarjev! Sem pa vedno bolj alergičen na kosilnice, ki ropotajo vse dneve in mora bit travica pokošena v nulo, zaradi kao estetskega in vizualnega videza. Zato je moj vrt kjer se le da, zaraščen z rastlinami za zeleno gnojenje in ostalimi rožami, ki veselo gostijo čebelice.
cirenij
20. 05. 2015 11.12
+3
strauski-----------------ne živim ob cesti. Na srečo. Med zelenjem, smrekami in ostalim drevjem, tudi sadnim. Daleč od prometa, le nekaj avtomilov sosedov dnevno.
dokument52
21. 05. 2015 09.38
malimoz2012
20. 05. 2015 08.50
-3
Čebele bolj izumirajo zaradi človeške kraje iz njihovih panjev, kot pa zaradi vsega drugega.
kiboko
20. 05. 2015 08.59
+5
malimoz2012
20. 05. 2015 20.57
Živali izumirajo na svetu zaradi česa. Zaradi največjega predatorja. ,,človeka.
sliva12 1
20. 05. 2015 08.25
+2
Rabimo samo furs durs pa bomo preživeli...pa sodišče da zagovarja lopove...
Burt
20. 05. 2015 08.18
-1
Slovenci ne rabijo GSO. Oni bodo preživeli brez čebel in vode .
malimoz2012
20. 05. 2015 08.11
-1
Narava nam vrača . Mi krademo med cebelam , jim vrnemo sladkor. Narava vse vidi in ve. Kmalu nebo več čebel.
hotchilipoper
20. 05. 2015 07.49
-4
Samo blebetajo,ukrepa pa nobenega
tantadruj1
20. 05. 2015 07.45
+3
to že vsi vemo, naredi se nič. torej brezveze sploh o tem. naredite kaj za zaščito čebel.
Sokril
20. 05. 2015 07.39
+13
Ni problema, v Bruslju bodo sprejeli kapitulacijo TIPP in imeli bomo gore poceni GMO hrane. Sedaj, ko GMO hrano zavrača Rusija, Kitajska, tudi ameriški potrošniki, so nastali veliki presežki poceni GMO hrane. Ni boljše ideje, ko da ZDA to izvozijo v evropske vazale in pri tem še zaslužijo.
aaaaaa122121
20. 05. 2015 07.44
+7
madzarska, italija,.... seznam drzav se ne konca.
rekapaka
20. 05. 2015 07.14
+27
Vse kemikalije, ki škodijo našim čebelam je potrebno zakonsko prepovedati. Pri tem pa predpisati minimalne kazni, vsaj petkratnik povzročene škode! Hočem slovenski med, ne pa nekih ponaredkov iz Madžarske ali Hrvaške.
Rick_Ross
20. 05. 2015 07.29
-15
rekapaka
20. 05. 2015 07.37
+20
Se vidi, da si kebab oz. hamburger generacija. Obstaja tudi ponaredek medu ( leta 2010 so v trgovinah od 21 vzetih vzorcev našli 4 ponaredke ) Da poenostavim . Med se ponareja tako, da se mu dodaja sladkor.
dokument52
21. 05. 2015 09.47
Najboljši med je lokalno pridelan, saj tak med vsebuje mešanico cvetnega prahu iz tvoje okolice in ne mešanico banalno rečeno banan. Zato če je le možno kupuj med od čebelarja iz tvoje okolice.