Pediatrinja Zlatka Kanič, ki je bila vpletena v smrt Bora Nekrepa, je po mnenju direktorja direktorata za zdravstveno varstvo Janeza Remškarja žrtev sistema v zdravstvu, ki pa ni postavljen.
Poudaril je, da je bila njegova izjava v oddaji Svet na Kanalu A, da je Kaničeva v primeru smrti Bora Nekrepa žrtev, izvzeta iz konteksta. Po njegovem mnenju je pediatrinja žrtev sistema. "Ves čas govorim o sistemu. V slovenskem zdravstvu nimamo urejenega sistema, ki bi dežurnemu zdravniku zagotovil komunikacijo, kaj narediti, ko zdravnik ne ve natančno, kako ukrepati, oziroma ni zagotovljenega protokola ravnanja zdravnika v takšnem primeru, ki pa bi potekal brez sramotenja, poniževanja in obsojanja. Prav tako nimamo urejenega sistema, ki bi instituciji takoj zagotovil korekten interni strokovni nadzor in nalagal nujno opravičilo, izraz sočutja in pojasnitev svojcem ob kakršnem koli zapletu v roku 24 ur od zapleta," opozarja.
Ob tem je poudaril, "da se lahko vsak zdravnik zmoti in zato ni primerno, da se ga vnaprej obtožuje. Hkrati pa je potrebno postaviti jasno ločnico med zmotami zdravnikov in zapleti, ki so možni v vsakem diagnostičnem in terapevtskem posegu." Opozoril je tudi, da je zdravstvena dejavnost ena od dejavnosti z največjo rizičnostjo.
'Slovenija osamljeni otok sredi Evrope'
Dotaknil se je tudi sprememb na področju nadzora v zdravstvu, ki jih predvideva osnutek zakona o zdravstveni dejavnosti, ki vnovič uvaja agencijo za kakovost in varnost v zdravstveni dejavnosti. Agencija bo po njegovih besedah imela vlogo pri nadzoru kakovosti, sledenju poročil o nepredvidljivih in nevarnih dogodkih, ocenjevanju novih tehnologij in določanju standardov.
Zdravstveni minister bo imel po novem tudi možnost v izjemnih dogodkih uvesti izjemni nadzor z imenovanjem ad hoc komisije. Ob tem je Remškar opozoril, da se lahko strokovnost dela zdravnika ocenjuje le znotraj stroke same. Zato pa morajo biti pravila igre določena zelo natančno, da "postanejo zdravniki in vsi zdravstveni delavci pošteni do bolnikov". Samo s takim načinom se lahko napake zmanjšujejo, je dejal in obenem priznal, da se napake ne morejo nikoli povsem odpraviti.
Zdravniški ceh ima odklonilen odnos do agencije za kakovost, saj po njegovih ocenah napačno razumejo njeno vlogo, in sicer kot nadzor sistema poročanja, zbiranja in analiziranja podatkov. Kot je dejal, Slovenija v tem segmentu zaostaja in postaja "osamljeni otok sredi Evrope".
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.