Tržne cene stanovanj v slovenski prestolnici so za marsikoga nedosegljive, zato število prijavljenih za neprofitna stanovanja iz leta v leto narašča. Po besedah direktorice javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana Jožke Hegler, pa so vsa stanovanja na območju Ljubljane trenutno zasedena. Med 3800 stanovanji, kolikor jih imajo v evidenci, je nekaj še praznih, a že imajo bodoče stanovalce – tiste, ki so uspeli na 14. javnem razpisu, izvedenem lani.
V javnem stanovanjskem skladu nov razpis načrtujejo konec letošnjega leta, a Heglerjeva še ne ve, koliko stanovanj bodo s tem razpisom uspeli zagotoviti. "Želeli bi, da bo številka čim večja, vendar zaenkrat ne kaže prav dobro," je dejala ob robu posveta ob 20. obletnici delovanja sklada.
Kot pravi, imajo omejene finančne vire, prav zato so ministru za finance Janezu Šušteršiču in predsedniku vlade Janezu Janši, posredovali pobudo, da bi jim s spremembo zakona o skladih omogočili večje zadolževanje. Odgovora še niso dobili, je dejala.
Po njenih besedah ima v času recesije tudi MOL kot ustanoviteljica in glavna financerka sklada omejene vire, saj ima tudi sama manj dohodkov. A po drugi strani, tako Heglerjeva, tudi ne morejo pričakovati, da bi republiški stanovanjski sklad bistveno sofinanciral njihove projekte. In tako ne glede na večje potrebe, njihove zmožnosti za reševanje teh potreb, niso večje, še pravi Heglerjeva.
Ob tem pa se je dotaknila tudi uvedbe kriznega davka na nepremičnine. Obdavčitev stanovanj bo stanovanjske sklade in občine zelo prizadela, prav tako stečajne upravitelje, ki bodo imeli še en dodaten strošek, meni Heglerjeva.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.