Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se je ob 17.30 v ljubljanskem Hotelu MONS sestal s predsednikom upravnega odbora Sekcije za promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) Petrom Piškom, predsednikom Sekcije za cestni prevoz blaga pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Milanom Slokarjem ter predstavniki cestnih prevoznikov iz Hrvaške, Srbije ter Bosne in Hercegovine (BiH).
Med drugim so govorili o čezmejni povezljivosti ter o izboljšanju upravljanja meja in zmanjšanju čakalnih vrst na mejah.

Kot je po končanem delovnem sestanku v izjavi za medije povedal minister, so sestanek pravzaprav pripravili v sklopu slovenskega predsedovanja Svetu EU. "Slovenija je končno pričela s predsedovanjem in naše aktivnosti so tako zelo pestre in verjamem, da tudi učinkovite. Danes smo se srečali s predstavniki transpornih podjetij držav Zahodnega Balkana, pa tudi z ostalimi ministri."
Kot je dodal je splošno znano, da je problematika na mejnih prehodih, zlasti med Srbijo in Hrvaško ter Hrvaško in Slovenijo težavna; zlasti ob pričetku vikenda nastajajo gneče. Ministri so se tako dogovorili, da morajo okrepiti komunikacijo tudi s predstavniki transportnih podjetij in temu namenjeno je bilo tudi današnje srečanje – kako omogočiti lažji prehod čez mejne prehode. "Namreč zdaj transportna podjetja oziroma njihovi vozniki čakajo tudi več kot 10, 20 ur, da pridejo iz točke A na eni strani meje do točke B na drugi strani meje. Se pravi to gnečo in to situacijo moramo presekati," je izpostavil Vrtovec.
Ob tem pa naznanil, da so določene sklepe in poteze tudi že potegnili. "Eden izmed teh oziroma prvi je, da se čimprej sestanemo tudi z ministri za notranje zadeve vseh držav, zlasti ob desetem koridorju, druga pomembna stvar pa je zagotoviti sanitarne in druge možnosti, da uredimo te osnovne človeške razmere. Verjamem pa, da bomo v doglednem času tudi potegnili tako imenovane zelene pasove, da bo prehod meje hitrejši," je še povedal.
Po srečanju je pred novinarje stopil tudi Pišek, ki se je v imenu OZS zahvalil Vrtovcu, da je sprejel pobudo zbornice za sestanek, pa tudi tujim resornim ministrom, da so se ga po 30 letih v takšni sestavi udeležili. Dejal je, da je problematika na tem področju velika, čutijo jo vsi in veseli ga, da so vsi ministri to prepoznali. Srbski je po njegovih besedah dejal celo, da ne bo čakal, da bodo kolone vse do Beograda. Podali so pobudo za kooperativno reševanje. Takoj bodo poskušali kadrovsko okrepiti osebje, ki skrbi za kontrolo na mejnih prehodih, poskrbeli bodo tudi za osnovne pogoje za potnike, kot so denimo toaletni prostori, po potrebi bodo delili vodo. Da so razmere res precej neznosne po njegovem pričajo kolone, ki se na hrvaško-srbski meji denimo vijejo tudi na dolžini med 20 in 30 kilometri. "To je težko za voznike," je izpostavil Pišek.
Danes je sicer potekalo tudi ministrsko srečanje o čezmejni povezljivosti med EU in Zahodnim Balkanom, ki ga je gostil minister Vrtovec. Udeležili so se ga ministri za promet Zahodnega Balkana ter sosednjih držav članic EU.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.